פסטיבל הזית במוזאון עין שמר

 

במוזאון "חצר ראשונים" בקיבוץ עין שמר חוגגים את פסטיבל הזית כמו שחגגו בימים עברו. מתנסים במסיק זיתים, משתתפים בהפקת שמן זית בבית בד מראשית המאה ולכל אלה מתווספים אפיית פוקצ'ות, ביקור במוזאון הטרקטורים, נסיעה ברכבת טורקית מקורית ויצירה בחומרי טבע. (במקרה של גשם יש לוודא קיום הפעילות)

 

מוזאון "חצר ראשונים" בקיבוץ עין שמר מקיים את פסטיבל הזית בשילוב פעילויות שונות הכוללות התנסות במסיק זיתים והשתתפות בהפקת שמן זית בבית בד מראשית המאה. בנוסף יוכלו המבקרים להנות מנסיעה ברכבת טורקית מקורית, אפיית פוקצ'ות בטאבון, ביקור במוזאון הטרקטורים, יצירה בחומרי טבע וחומרים ממוחזרים. מומלץ לבוא בבגדים שניתן ללכלך. הפעילות מתאימה למשפחות עם ילדים בכל הגילים.

 

כל המשפחה מוסקת   צילום: טובית שפירא

 

 

במהלך המסיק מקבלים הסברים על תכונותיו המיוחדות של עץ הזית ומתנסים בכל שלבי הפקת שמן הזית. את הזיתים שנחבטו מן העצים אוספים אל תוך דליים, מסובבים ומועכים אותם באבני ריחיים כבדות במנגנון בית הבד הישן שפועל על דיזל. מכניסים את תערובת הזיתים לסלים עגולים ודוחסים במכבש מיוחד שמפריד את הנוזלים למים ולשמן. בסיום התהליך טועמים מהשמן שהופק. הפעילות מלווה בהסברים על השימושים השונים של שמן הזית בעבר ובימינו וכיצד השתמשו בשמן הזית למאור בעת העתיקה. מומלץ לבוא בבגדים שניתן ללכלך. הפעילות מתאימה למשפחות עם ילדים בכל הגילים ועדיף להגיע עד 12:30 כדי להנות מכל הפעילויות.

 

פוקצ'ות חמות בטאבון

לאחר חווית מסיק הזיתים והפקת שמן זית, המבקרים מגיעים למאפיה המשוחזרת שבה מקבלים הסברים על מה שהתרחש שם מדי יום בארבע לפנות בוקר בימי החלוצים. מחלקים לכל אחד מן המבקרים בצק, מכינים פוקצ'ות בצורות שונות ומכניסים אותן לטאבון. בסיום הפעילויות והסיורים חוזרים לטעום פוקצ'ה טרייה וריחנית שיוצאת חמה מהתנור. ניתן לקבל את המתכון במקום ולהכין לאחר מכן את הפוקצ'ות בבית. 

 

אופים פוקצ'ות בטאבון    צילום: גיל ירום

 

מפעילים מנוע קיטור

ב"חצר הישנה" בקיבוץ עין שמר קיים אוסף טרקטורים ומיכון חקלאי מהמאה הקודמת מהיפים הארץ. הם מוצגים ב"האנגר מיכאל" הוותיק לצד גלריית צילומים מראשית החקלאות בארץ. לכל טרקטור תמונה וסיפור המתאר את תולדותיו. במהלך הביקור מפעילים לעיני המבקרים מכונת קיטור משנת 1875. המנוע הזה מופעל בכוח קיטור שנוצר על ידי חימום מים בדוד, באמצעות פחם או גזרי עץ. מאמצע המאה התשע-עשרה שימשו מנועי הקיטור להנעת מכונות במפעלים, באוניות ובקטרים, להנעת טחנות קמח, מנסרות עצים, בארות ומכונות חקלאיות שונות. במתחם המערבי, הטרקטורים מוצבים על פי  סדר הפעולות החקלאיות מהחריש ועד לקציר. לצד המכונות מוקרנים סרטים, שצולמו במיוחד לתערוכה ובה נראות מכונות חקלאיות חדישות בפעולה.

 

 

טיול בעגלה וברכבת

פעילות משפחתית חווייתית של נסיעה בעגלה רתומה לאחד הטרקטורים הוותיקים בקיבוץ, השתתפות בפעילות יצירה בנושא הטרקטורים וביקור ברפת. נסיעה ברכבת האלונים שהיא שיחזור של רכבת טורקית המספרת את סיפור הרכבות הטורקיות וכריתת יערות האלונים בארץ. . גולת הכותרת היא מצעד הטרקטורים הישנים.

 

נוסעים ברכבת טורקית מקורית    צילום: גיל ירום

 

מחיר: ילד מעל גיל חמש/ מבוגר 45 שקל,  פעוט (עד גיל 5-2)/ אזרח ותיק 40 שקל. לא ניתן להזמין כרטיסים מראש והתשלום במקום במזומן. לפרטים: 04-6374327, אתר: www.courtyard.co.il בכדי להנות מכל הפעילות יש להגיע עד השעה 12:30. מותנה במזג האוויר, במקרה של גשם יש לוודא קיום הפעילות באתר המוזאון או בפייסבוק