בלט מהאגדות

 

היכל אמנויות הבמה הרצליה מארח את בלט ביאריץ עם המופע ״מג'יפיק״, על פי שלוש האגדות המוזיקליות של צ'ייקובסקי: "אגם הברבורים","היפיפייה הנרדמת" ו"מפצח האגוזים. כל אלו משמשות השראה ליצירה אחת שלמה וקסומה. 7-4 בפברואר 2015

 

Magifique  צילום: Olivier Houeix 

 

שלוש אגדות על במה אחת

בלט ביאריץ יהיה אורח סדרת המחול של היכל אמנויות הבמה הרצליה עם "מג'יפיק", יצירתו של הכוריאוגרף והמנהל האמנותי של הלהקה, טיירי מלנדין. עם ״מג'יפיק״, צועד טיירי מלנדין  קדימה בקו שבו הכוריאוגרפיה ניזונה מקלאסיקה מבלי להתעלם ממגמות עכשוויות. מלנדין מצליח למצוא את הדרך שבין הקסם של הבלט הקלאסי והפאר של שלוש אגדות, כל אלו מבוצעות להפליא על ידי בלט ביאריץ. הכוריאוגרף מעלה זכרונות ילדות, חוויות ואסוציאציות של ילד הצולל בעולם האגדות הקסום של הבלט ובדמיונו הפורה רואה בתוך המוזיקה הנפלאה של צ'ייקובסקי, דמויות, צלליות וכפילויות שמהן הוא יוצר את סיפורו האישי  בדרכו הארוכה מילד לרקדן, אמן וכוריאוגרף. לסרטון יוטיוב של המופע

 

הרעיון שמאחורי היצירה הוא לגרום לצופים, המשתקפים בתפאורה, להזדהות עם נפש הילד ולהעלות את הדימויים והאסוציאציות שלהם בשלוש אגדות על במה אחת. המופעים הראשונים יתקיים ב- 7-4 בפברואר 2015 (6 בפברואר בשעה 13:00) בהיכל אמנויות הבמה הרצליה. לאחריו המופע יוצג גם במשכן אמנויות הבמה באר שבע – 9 בפברואר, היכל התרבות פתח תקווה - 10 בפברואר, מופע לנוער ב- 18:00. מודיעין, היכל מכבים רעות - 11 בפברואר. כרטיסים ניתן לרכוש בקופות באתרי התיאטראות ובקופת בראבו.

 

רקדנים משתקפים במראות

"מג'יפיק" היא יצירה בסגנון בלט קלאסי עכשווי למוסיקה של שלושת הסוויטות המפורסמות של צ'ייקובסקי שנכתבו לבלטים: "אגם הברבורים", "היפיפייה הנרדמת" ו"מפצח האגוזים". מלאנדין יצר לשלוש יצירות מופת אלה של פטיפה ואיבנוב, יצירה אחת שבה הוא שומר על האווירה הפיוטית של כל בלט, כשהוא פורס על הבמה תמונות דמיוניות או אמיתיות, לצד משחק במראות שבהן משתקפות דמויותיהן של 18 רקדנים, השזורות זה בזה.

 

Magifique  צילום: Olivier Houeix

 

בין חלום למציאות

לדברי מלאנדין: "העבודה שומרת על חופש צורני המאפשר לחקור את האדם בקו בין ידוע ולא ידוע ולנוע בין חלום ומציאות. המופע  שמוזן בחוויות שהוא מעורר בצופים, מאפשר גם להם ספונטניות יצירתית, מחבר בין העבר להווה ובין  מציאות לדמיון". על שם היצירה מפרט: "בחיפושי אחרי כותרת, נזכרתי כי כילד קראתי בהתפעלות  מג'יפיק, במקום ״מניפיק״ ומצאתי שהמילה שיצרתי משתלבת היטב עם כוונות יצירה זו: ליצור קסם ובנוסף למחזר את חומרי הגלם של החיים באמצעות הבעה וצורות שיריות"

 

הפצת אמנות המחול

בלט ביאריץ הוא חלק מ- 19 מרכזי הכוריאוגרפיה הלאומיים שהוקמו בצרפת משנת 1986, ותפקידם להפיץ את אמנות המחול במדינה. הלהקה נוסדה ב-1998 על ידי המדינה בביאריץ וניהולה הופקד בידי טיירי מלאנדין אשר הפך אותה לחלק מן הנוף התרבותי המקומי, הלאומי והבינלאומי. הלהקה מעלה הפקה חדשה מדי שנה וזוכה לפופולאריות רבה בקרב הקהל והביקורות ברחבי העולם.

 

צילום:  Olivier Houeix

 

מלאנדין יצר כ- 75 כוריאוגרפיות עד היום, וממשיך לפתח רפרטואר עשיר של יצירות המתאפיינות בתנועה אסתטית וברקדנים ווירטואוזיים. החתירה הבלתי נלאית של מלאנדין אחרי משמעות ואסתטיקה הולידה את סגנונו הייחודי והאל-זמני, שהוא בעת ובעונה אחת רב עוצמה ומאופק, רציני וקומי, דינמי ואוורירי.

מלאנדין פיתח שפה אמנותית המבוססת על תנועות קלאסיות ומודרניות כאחד.

 

בין יצירותיו, שזכו לשבחי הקהל והביקורות, נמנות: "רומיאו ויוליה", "אורפיאו ואאורידיצ'ה", "מפצח האגוזים", "בולרו", "לוציפר", "שיר אחרון" ו"סינדרלה". "מגיפיק", הפך לאחד המופעים הפופולאריים ביותר לשידור בערוצי הכבלים בצרפת.

 

צילום:  Olivier Houeix   

 

המופעים יתקיימו בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה בתאריכים: 4, 5 בפברואר בשעה 20:30, 6 בפברואר בשעה 13:00, 7 בפברואר בשעה 21:00. כמו כן יתקיימו מופעים נוספים ברחבי הארץ.

 

מחיר כרטיס : 299-239 שקל

 

פרטים לרכישת כרטיסים: היכל אמנויות הבמה הרצליה , ז'בוטינסקי 15, הרצליה. טלפון: 1-700-70-29-29 . www.hoh-herzliya.co.il

https://www.facebook.com/Omnuyot