מרכבת העמק עד סדנאות לנפש

בין הקיבוצים והישובים הציוריים של עמק יזרעאל מסתתרות פינות נחבאות, אתרים היסטוריים מיוחדים, גלריות יצירתיות ומרכז של ניחוחות טבע ובשמים. טיול בין רכבת העמק בכפר יהושע לגלריה מיוחדת בהושעיה וסדנת בשמים בנהלל

 

גלריה אורייתא – סדנאות בצבע ובמילים

גלריה "אורייתא", הממוקמת ביישוב הציורי הושעיה בגליל, כשמה כן היא חיבור בין אור ו- ART. זהו מרכז לאמנות פלסטית שמחבר בין צבע למילים באמצעות סדנאות ייחודיות. הגלריה מנוהלת על ידי ליאורה לוי ומציגה תערוכות שמתחלפות אחת לשלושה חודשים. ייחודו של המקום בסדנאות לארגונים, לקבוצות ולאירועים משפחתיים בדרך של פעילויות יוצאות דופן שמשלבות את כל החושים. שילוב של צבע ומילים שנוגע עמוק בפנימיות העצמית. אחת הסדנאות המומלצות היא "היי יוצרת את עצמך". זהו מעגל נשי שמוגדר על ידי ליאורה כ"מחזק את עמוד השדרה האישי". הפעילויות מתאימות גם לאלה שמחפשים יום גיבוש או מפגש משפחתי בסגנון אחר וניתן לשלב בהן כיבוד קל או ארוחה חלבית גלילית כשרה.

 

בחודש ינואר נפתחה בגלריה התערוכה 'כלות – דעת' של האמנית חיה גרץ רן. בתערוכה, מתקיים שיח נשי וחיבורים מבחינה חזותית ומבחינת הזמן בין נשים חרדיות בימינו וחלוצות מראשית ההתיישבות בארץ. סדרת העבודות הנוגעות בטקס הכלולות, המהווה שיא בחיי האישה היהודייה, ועכשיו נפגשת לראשונה בגלריה אורייתא עם המשך העיסוק והטיפול של האמנית בדמות הנשית בסדרת החלוצות. התערוכה מוצגת עד 30 באפריל 2014, ביקור בתערוכה או פעילות לסדנאות יש לתאם טלפונית. היישוב דתי והגלריה סגורה בשבת. ליאורה לוי, 052-2618070

 

בחזרה אל רכבת העמק בכפר יהושע

מרכז המבקרים של אתר רכבת העמק המופעל ע"י מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, נמצא בסמוך למושב כפר יהושע, המהווה אחד מאתרי השימור עם ניחוחות של נוסטלגיה. סיפורים מופלאים על רכבת שנסעה בין חיפה לעבר הירדן ואפשר היה לרדת ולעלות עליה תוך כדי הנסיעה בשל איטיותה. המבנים המקוריים של תחנת הרכבת שומרו ושוחזרו במלאכת מחשבת של מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, המחזירה את המבקרים לאותם ימים של השלטון העות'מאני בארץ ישראל. הרכבת פעלה במשך קרוב ל-50 שנה בשם תחנת תל אל-שמאם (כפר יהושע) וחדלה מלשקשק בעקבות פיצוץ גשרי הירדן ב-1948.

 

מרכז המבקרים מציע ביקור חווייתי של מסע בזמן בעזרת רכבת העמק, מתקופת השלטון העות'מאני, דרך מלחמת העולם הראשונה, שלטון המנדט הבריטי, תקופת המאורעות ועד להקמתה של המדינה. לומדים על האנשים המופלאים שנסעו ברכבת, וליוו את תחילתה של ההתיישבות בעמק יזרעאל,  מגלים מי היה "איש הבומבאג'י", מתרשמים מקרוב מעבודת השימור הגדולה שבוצעה במקום ובמבנים המרשימים, צופים בסרט שסוקר את פעילותה של הרכבת , נהנים מהרכבת המיניאטורית ומתצוגה חווייתית של תמונות ומוצגים. 

לילדים: סרט הנפשה  ודפי פעילות. פעילות חדשה מציעה שילוב של הפעלת שטח אתגרית וסיורי מורשת לאורך תוואי רכב העמק באמצעות רכבי ריינג'ר וסגווי .

שפות הדרכה: עברית ואנגלית. שעות פתיחה: א'-ה' 09:00-14:00, אחה"צ בתיאום מראש. שישי-שבת וחגים בתיאום מראש. טלפון: 04-9534226, 04-9866196.        

איך להגיע: סמוך לצומת התשבי, בכניסה לכפר יהושע בעמק יזרעאל.

 

האתר המשוחזר של רכבת העמק בכפר יהושע   צילום: רונית סבירסקי

 

סדנאות בושם ומלח אמבט

מרכז המבקרים "לבידו" בנהלל מציע מגוון רחב של פעילויות חוויה לכל המשפחה ולקבוצות. הפעילויות השונות חושפות את המבקרים לתיירות חקלאית אורגנית, לחוות וללמוד כיצד צמחי מרפא מסייעים לחיים בריאים ולשיפור איכות החיים. עידו מגל, מומחה לנטורופתיה ולרפואה סינית הקים את המקום ופיתח עם השנים מוצרים, קרמים, שמנים ובשמים על בסיס טבעי. הוא לא מסתפק במוצרים על מדפים הוא אוהב את הטבע שמקיף אותו וכך שידרג את חווית השהייה במקום עבור משפחות וילדים. הוא שתל גן בשמים עם למעלה מ-60 זנים של צמחי בושם וריח, ומקיים בו סיורים מודרכים. פתח פינת קפה קטנה מול הנוף שאפשר לשתות בה קפה ללא תשלום, הקים חלל מיוחד לסדנאות שבהן רוקחים בושם, קרם טיפוח טבעי או מלחי אמבט ארומתיים על בסיס הניחוחות האהובים. בחג הפורים ניתן להצטרף בתיאום מראש לסדנאות השונות ולסיור בגן התבלינים.

מתי: הביקור במקום בתיאום מראש ומיועד למשפחות או לקבוצות

מחיר: 60 שקל לסדנת קרם או בושם, 25 שקל לסדנת מלח. 

לפרטים: טל. 04-6515132, 04-6899406