מלך הגלבוע - בעקבות פריחת אירוס הגלבוע

 

אירוס הגלבוע לא מתחרה עם פרחי החורף הרבים. הוא שומר לעצמו מקום של כבוד בתפר שבין ימי החורף הגשומים ותחילתו של האביב. הוא גדול מאוד יחסית לפרחי השדה, צבעו סגול כהה קטיפתי כמעט שחור. במהלך השנים הוא משנה את אזורי הפריחה שלו מאתר לאתר באזור הגלבוע אבל נשאר נאמן לאזור. בעבר הוא פרח בקבוצות מרשימות על הר ברקן שהוא הגבוה בין הרי הגלבוע לאחר מכן התמקם בין עצי האורן בסמוך למלכישוע והיישוב מירב.

 

פורח בקבוצות או בבודדים, שבועיים שלושה והוא נעלם    צילום: רונית סבירסקי

 

שביל האירוסים

כביש 667 מוביל לאורך הרכס לכיוון מלכישוע. דרך נוף מהיפות בארץ שמשקיפה על עמק חרוד ועמק בית שאן. כשמגיעים לשער הכפר הטיפולי מלכישוע עוקפים אותו מימין וממשיכים עם שביל העפר כ-500 מטרים ועוצרים. על שיפולי הטרסות תוכלו לראות אותם במלוא יופיים. שבועיים- שלושה והם חוזרים לשנת היופי עד לשנה הבאה. אירוס הגלבוע שייך לקבוצת אירוסי ההיכל. הוא אינו מפיק צוף והאבקתו נעשית בעזרת דבורים שעירות. כאשר מטיילים לאורך דרך הנוף וחניוני הנופש השונים מגיעים אל "שביל האירוסים" בשביל המסומן ירוק אפשר לראות אירוסים נדירים לבקנים בצבע צהוב חיוור.  

 

טיול על הגלבוע הוא לא רק פריחות אלא נופים ופינות קסומות שמתאימות לפיקניק או לאתנחתא של שלווה מול העמק. אחת מנקודות התצפית היפות על הגלבוע היא כתף שאול. חניון של קק"ל עם שולחנות עגולים עומד בצל עצי האורן ובקצה השביל מרפסת נוף עם הסברים על אתרי הסביבה. אם תגיעו ביום בהיר כשהרוחות מתאימות לגלישה תמצאו שם מצנחי רחיפה צבעוניים שמשייטים על רקע המשבצות הצבעוניות שמקשטות את העמק. אפשר להמשיך בטיול רגיל דרך שביל התנ"ך לאורך המצוק או להמשיך לפסגת הר שאול לתצפית נוספת. ביום בהיר תוכלו לראות ממנו את פסגת החרמון.

 

תצפיות נוף מכתף שאול     צילום: רונית סבירסקי

 

תצפיות נוף ומרבדי פריחות

דרך הנוף המרכזית של הגלבוע מתפצלת למסלולים רבים של טיולים חלקם קצרים ואחרים ארוכים יותר. הנקודה הגבוהה על רכס הגלבוע הוא הר ברקן שבראשון ניצב מגדל תצפית אש של קק"ל. ממנו אפשר להמשיך דרומה אל האזור שהיה ה"קו הירוק" לפני מלחמת ששת הימים. נקודת המפגש של דרך הנוף ודרך הפטרולים נקראת "שער הזהב", כינוי שנתנו למקום פורצי הדרך. בחניון תמצאו מתקני משחק לילדים ושבילי הליכה משולטים לשמורת הר לפידים. מכאן אפשר לצאת למסלול הליכה תלול לעבר העמק הנעלם, מסלול טיול רגלי (מסומן באדום) היורד מאזור הר ברקן אל עמק חרוד ומיועד למיטיבי לכת.

 

דרך הפטרולים משקיפה על אזור צפון השומרון והכפרים הערביים הציוריים – פקועה וג'לבון. לאחרונה נסללה על ידי קק"ל בצד דרך זו, דרך חליפית לדרך הפטרולים, שהפכה לגדר המערכת. הדרך החדשה מלווה את דרום הגלבוע, עוברת ביערות מלכישוע ממערב למזרח, עד לנחל בזק, הזורם מדרום לגלבוע ומפריד בינו לבין הרכס המזרחי של הרי צפון-מזרח השומרון. בהמשך מתחברת הדרך לכביש העולה מן הבקעה. זהו הצד האחר של הגלבוע, שהוא פחות ידוע ומוכר.

 

אירוס הגלבוע בשיא פריחתו     צילום: רונית סבירסקי

 

איך מגיעים: בצומת הסרגל, בין מגידו לעפולה, פונים מזרחה לכביש התענכים (כביש 675), חולפים על פני צומת יזרעאל ובצומת נורית פונים דרומה לכיוון הגלבוע, לדרך נוף הגלבוע (כביש 667)