שביל עמק המעיינות – טבע פראי 

 

מסלול הליכה מעגלי לאורך 140 קילומטרים בשביל עמק המעיינות משלב בריכות מים צלולות, תצפיות נוף, ציפורים נודדות ואתרים היסטוריים. הוא מתחיל בגלבוע ומסתיים בבית שאן

 

 

קניון הבזלת     צילום: רונית סבירסקי

 

אתרי נוף ומורשת

שביל עמק המעיינות הוא שביל אזורי העובר במגוון רחב של אתרי נוף, מורשת, פינות חמד ואתרים היסטוריים הפזורים בעמק המעיינות. לאוהבי המסעות הארוכים הוא מציע מסלול הליכה של שישה ימים רצופים או מקטעים קצרים שניתן ללכת לאורכם מספר סופי שבוע. השביל הוכשר גם לרכיבה על אופניים. הוא משלב תצפיות נוף מרשימות אל עבר פסגות הגלבוע ורמות הגליל.

 

נחל חרוד    צילום: רונית סבירסקי

 

תצפיות נוף לעמק   צילום: רונית סבירסקי

בית הרופא במנחמיה    צילום: רונית סבירסקי

 

תצפיות נוף וציפורים נודדות

התוואי עובר דרך מצפור עמינדב, כוכב הירדן ומצפה אלות, דרך מישורי השדות שמחליפים את צבעם לפי עונת השנה ועד נופים ערבתיים של שטחי מרעה שדופים ותנים תועים בין השיחים. בעונת הסתיו, שבה מתחילה נדידת הציפורים, נוחתות מדי ערב להקות ענק של חסידות וציפורים הנמשכות אל בריכות הדגים והאוויר החמים של העמק. השמש השוקעת מעבר להרי גלעד צובעת את הרכסים באדום בוהק ובשדות נצפים חקלאים שחורשים תלמים לקראת הגשם הראשון.

                     

עמק המעיינות    צילום: רונית סבירסקי

 

מעיינות, רכסים ונתיבים קדומים

שביל עמק המעיינות מותאם ברוב חלקיו לכל מטייל. התוואי עובר במספר אזורים הסמוכים לגבול, ובאזורים שטרם נחשפו למטיילים וניתן לצפות בהם בצבאים וחיות בר. השביל מתחיל בפסגת הרי הגלבוע, יורד צפונה אל המעיינות שבעמק ומטפס צפונה אל המבצר הצלבני "כוכב הירדן". משם ממשיך לאורך רכסי הגבעות צפונה עד למושבה מנחמיה ויורד דרומה בסמוך לגבול עם ירדן. משם על תוואי מסילת רכבת העמק, דרך גשרי רכבת העמק, דרומה עד טירת צבי, תוך מעבר בבריכות מים ונתיבים קדומים אשר חצו את הבקעה הרחבה. השביל מגיע אל סיומו בשרשרת התילים: תל תאומים, תל רחוב הנודע ותל בית שאן- בגן הלאומי בית שאן.

                  

בריכות דגים ושקנאים     צילום: רונית סבירסקי

 

גן לאומי בית שאן     צילום: רונית סבירסקי

 

מפגש עם חיות בר

הטיול בשביל מאפשר חיבור משמעותי לנופי העמק, לחלוצי העמק ולהיסטוריה המרתקת של המקום. בדרך ניתן לפגוש צמחיה מגוונת של צומח גלילי, צומח ערבתי וצומח מדברי ועימם גם מגוון בעלי חיים נדירים אשר עדיין ניתן לראותם נעים באופן חופשי בטבע: צבי ארץ ישראלי, דורבנים, מגוון גדול של מכרסמים, זוחלים וחרקים אחרים.

רכז השביל –  זיו כרמל 050-9013699 (לא בשבת)