בין הצפירות – בין שואה לעצמאות

 

בבית לוחמי הגטאות מציינים בסדרת אירועים את התקופה שבין הצפירות בין יום השואה ליום העצמאות, בין שואה לגבורה ולתקומה

 

"בית לוחמי הגטאות" או "הבית", כפי שהוא מכונה על ידי מייסדיו, הוקם בקיבוץ לוחמי הגטאות על מנת לתעד את מעשי הגבורה וההצלה של אותה תקופה חשוכה באופן שמאפשר גם לבני הדור הצעיר להתמודד עם הזוועה. המאורעות מתוארים מנקודת מבט של  תקומה והתחדשות החיים היהודיים במדינת ישראל. בתערוכות השונות מוצגים באמצעים דיגיטאליים מתקדמים אלפי צילומים, תעודות, פריטים, יצירות אמנות וסרטים.

 

בית לוחמי הגטאות מבחוץ   צילום: רונית סבירסקי

 

עדויות של ילדים

באגף "יד לילד" מובאים סיפורי הצלתם ותושייתם של ילדים ובני נוער יהודיים בשואה. תוך צעידה במסדרון שמציג שקי חול ומזוודות נטושות, נשמעות העדויות המצמררות של הילדים שאותם קוראים ילדי הקיבוץ. מסכי וידאו מספרים את סיפורי הניצולים. מכל עבר מביטים תצלומים של ילדים רכים בשנים. חפצים אישיים, ציורים, תמונות של משפחות שאינן עוד בחיים. המסדרון הופך לשביל חצץ ולמסילה שהובילה את קרונות המוות. תמונות של אנשים הצועדים אל מותם, נעלי ילדה שנותרו מיותמות וחדר המשחזר את פינת הילדים של יאנוש קורצ'ק.

 

באולם "יזכור" יכול המבקר לגלות חפצים מקוריים מהאוסף המיוחד של ארכיון בית לוחמי הגטאות ולצפות בקיר שמציג בחושך אלפי אותיות המתפרקות ומתחברות מחדשות. המוזיאון שוכן לצד אמת מים עתיקה מהתקופה העות'מאנית, אמפיתיאטרון ומדשאות ירוקות ורחבות.

 

מזוודות ושקים נטושים לאורך הדרך  צילום: רונית סבירסקי

 

עצרת מרכזית ואירועי בין הצפירות

מדי שנה מתקיימת באמפיתיאטרון בבית לוחמי הגטאות העצרת המרכזית לנעילת יום השואה. בין יום השואה ליום הזיכרון החלו לקיים סדרת אירועי 'בין הצפירות' בהשתתפות אנשי רוח וחוקרים. האירועים נפתחים בעצרת המרכזית בהשתתפות הקהל הרחב, חיילים, חניכי תנועות הנוער, תושבי הגליל, ניצולי שואה מרחבי הארץ ובני משפחותיהם. בעצרת מדליקים שש משואות על ידי ניצולי שואה שמספרים את סיפורם האישי. הכניסה לעצרת חופשית.

 

הימים שבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל הם ימים של חשבון נפש בחברה הישראלית. בבית לוחמי הגטאות רואים בכך הזדמנות מיוחדת לשיח ישראלי על משמעות זיכרון השואה היום, והשלכותיו על בניית חברה דמוקרטית פלורליסטית וסובלנית.

 

עבודות ויטראז'   צילום: רונית סבירסקי