טיול חורפי ביער חניתה

 

הגליל המערבי הוא מהאזורים הירוקים ביותר בארץ. הנופים משתלבים במים התכולים של הים התיכון שלחופו הוא שוכן. מסלול טיול בין חורש ים תיכוני, נחל הבאר, אתרים היסטוריים, מוזיאון חניתה וסיום בפיקניק בחניון שלומי

 

חומה ומגדל

מסלול טיול בחורש ים תיכוני סבוך באזור הגליל המערבי עובר במעבה יער חניתה. היער שוכן על מורדות רכס סולם צור בין חניתה לשלומי, משתרע על פני 2300 דונמים ומגלם בחובו סיפור היסטורי. העצים הראשונים ניטעו בראשית שנות הארבעים של המאה ה-20 על ידי חלוציו של קיבוץ חניתה ובשנות ה-60 המשיכה קרן קיימת לישראל במלאכת היעור.

 

חומה ומגדל, יער חניתה (צילום: יעקב שקולניק)

חומה ומגדל ביער חניתה   צילום: רונית סבירסקי

 

ראשוני חניתה עלו על הקרקע במבצע חומה ומגדל תוך חירוף נפש ב-21 במרס 1938. באותן שנים היה מדרון ההר חשוף וצחיח, מבודד מכל ישוב יהודי ובלב שטח עוין בעיצומו של "המרד הערבי". קבוצה של חברי ההגנה מתוגברים ב-450 מתנדבים נאחזה בקרקע. הערבים תקפו את המתיישבים פעם אחר פעם ובמהלך שלושת החודשים הראשונים של התיישבות נפלו בקרבות עשרה מחברי הקיבוץ. הם התגוררו בתקופה הראשונה במתחם חומה ומגדל ולאחר מכן עברו למקום שבו ניצב הקיבוץ עד היום ונזכר בתלמוד כיישוב "חנותא".

 

אפיק נחל הבאר

הטיול בחניתה משלב ביקור באתרים היסטוריים ושבילי יער ירוקים. הוא מתחיל באתר חומה ומגדל שממוקם ב"חניתה תחתית", הנקודה שבה נאחזו ראשוני חניתה  בליל 21 במרס 1938. החומה ומגדל העץ הגבוה שומרו ושוחזרו וניתן לעלות על המגדל לתצפית על האזור. למרגלותיו של המגדל ניצב סלע גדול המשמש כאנדרטה לאותם עשרת הנופלים על הגנת חניתה תחתית. בסמוך הוקם על ידי קרן קיימת לישראל חניון גדול למבקרים ממנו יוצא שביל הליכה, שיורד מערבה. כעבור כ-100 מטרים מגיע השביל אל צמד ברושים, שניטעו בשנות החמישים לזכרם של יהודה ברנר ויעקב ברגר, שניים מהנופלים הראשונים של חניתה. השניים, נהרגו במתקפה של הערבים על המתיישבים בלילה הראשון לעלייה על הקרקע. מצמד הברושים פונים ימינה (צפונה), חוצים את דרך היער הראשית ויורדים אל הגיא שמנגד. הגשמים חרצו באדמת היער חריצים עמוקים ויש להלך בזהירות במהלך הטיול.

  חורש טבעי בנחל הבאר (צילום: יעקב שקולניק)

נופי יער חניתה    צילום: רונית סבירסקי

 

השביל יורד בשולי חורשת אורנים אל מבנה בטון ישן, זהו בית הבאר ממנה שאבו ראשוני חניתה מים. הבאר, שעומקה הגיע ל-40 מטרים, חרבה לאחר מספר שנים וחברי חניתה נאלצו לאתר מקורות מים חדשים. השביל ממשיך במורד הגיא ומתפתל לאורך אפיק נחל הבאר. התוואי עובר בתוך סבך של עצי חורש, עם ניחוח של אדמה לחה באוויר ושקט שאופף את האזור. ברובו מורכב החורש הים תיכוני מאורנים ומאלונים מצויים  גבוהי צמרת הנטועים בצפיפות ויוצרים אפלולית יער מסתורית מלווה בקרירות רבה. צמחי הצל משגשגים למרגלות האלונים וביניהם בולטת עצבונית החורש שמכסה את אדמת היער. על גדות הנחל ובין הסלעים צומחים טחבים ושרכים מרובים. המקום מתאים לחנייה קצרה ושתייה חמה לפני שממשיכים במסלול.


שלל פריחות בעונת החורף    צילום: רונית סבירסקי


השביל ממשיך לאורך אפיק נחל באר עד שהוא עוזב את היער בדרכו אל המפגש עם נחל בצת. השביל פונה ימינה ומטפס במדרון מתון. זהו חלקו האחרון של המסלול, ממנו ניתן לצפות אל בקעת שפע הפורייה, שיצר נחל בצת, אחד הנחלים הארוכים של הגליל המערבי. במדרון שמצפון לבקעה ניתן לראות את הכביש המתפתל שמטפס לכיוון פארק אדמית.

 

מוזיאון של פנינים נדירות

סיור ב"חניתה תחתית" ובנחל הבאר אינו שלם ללא ביקור במוזיאון חניתה, השוכן בקיבוץ במבנה הישן בו התגוררו ראשוני המתיישבים. דרך הנוף המטפסת אל הקיבוץ היא מהיפות בארץ. המוזיאון עצמו שייך לאסכולת המוזיאונים של המאה הקודמת אבל יש בו פנינים נדירות. חפצים ישנים של המתיישבים הראשונים, כלים חקלאיים ופסיפסים עתיקים וסרט על הקמת חומה ומגדל שצילם נתן אקסלרוד.

 

מוזיאון חניתה (צילום: רונית סבירסקי)

 מוזיאון חניתה   צילום: רונית סבירסקי

 

המוזיאון מחולק לשלושה אגפים: אולם ארכיאולוגי, המציג ממצאים שהתגלו בחניתה ובסביבתה, מתקופות פרה-היסטוריות ועד התקופה הצלבנית. פסיפסים שהתגלו בכנסייה הביזנטית הסמוכה וביניהם פסיפס גיאומטרי ייחודי ואוסף מטבעות נדיר מימי בית שני ומהתקופה הרומית. האולם השני מציג את נושא "חומה ומגדל" ובו דגמי יישובים שעלו על הקרקע בימי המאורעות. חלק חשוב בתצוגה מתעד את תולדות חניתה בימי קדם ואת העלייה על הקרקע. האולם השלישי מוגדר כחדר טבע ואחד המוצגים הבולטים והמיוחדים בו הוא עורו של נמר שניצוד בסמוך לחניתה בשנת 1965. צייד הנמר מהווה עדות לכך שהיו נמרים ששוטטו בגליל המערבי ומכאן גם נגזר שמו של נחל נמר הסמוך.   

 

שביל ילדי שלומי

לסיום המסלול מאפשר לערוך פיקניק בחניון שלומי המצויד גם במתקני ספורט וכושר המתאימים לכל המשפחה. החניון נמצא ביער חניתה ליד שכונת הארזים. כדי להגיע לחניון נוסעים מצומת שלומי צפונה לכיוון חניתה (כביש 8990). כעבור כ-400 מטרים נראים מימין בתי שכונת הארזים. החניון נמצא מימין לכביש. לאחר שדרוג ושיפוץ החניון על ידי קרן קיימת לישראל הוכשר גם "שביל ילדי שלומי". אליו מגיעים מרחבת החניה הסמוכה למתקני הכושר בדרך אספלט לכיוון שכונת הארזים. בתוך השכונה פונים ימינה  אל דרך עפר החוצה שער ברזל. השביל מתחיל ליד הברוש הגדול וממשיך לאורך כקילומטר. השביל אינו מעגלי, אך אפשר לחזור לרכב בהליכה לאורך הטיילת של שכונת הארזים. בחודשים פברואר ומרס פורחים לצד השביל מיני סחלבים. 

 

 שביל מעגלי קצר    צילום: רונית סבירסקי

 

איך מגיעים: לחניון חומה ומגדל: נוסעים לעיירה שלומי (כביש 899) ועולים צפונה לעבר קיבוץ חניתה (כביש 8990). כשני ק"מ משלומי פונים ימינה ליער חניתה, על פי שילוט קק"ל, בדרך המסומנת בכחול. הדרך מגיעה לאחר כ-500 מטרים לאתר חומה ומגדל. מכאן מתחיל המסלול הרגלי בנחל הבאר.