תערוכת צילומים ראש פינה - אז והיום

 

באתר השחזור של מושבת הראשונים בראש פנה, בביתו ההיסטורי של פרופסור מר מוצגת תערוכת צילומים "ראש פינה – אז והיום". התערוכה מתעדת בצילומים את  בתיה הראשונים של המושבה. תיעוד דמויות אנשי העלייה הראשונה מהימים בהם הוקמה המושבה לפני כ-130 שנה, דרך הבתים שחרבו באמצע המאה הקודמת ועד השחזור והשימור שבוצעו בעשורים האחרונים.

 צילום: רונית סבירסקי

 

מחורבות לבתי אבן ציוריים

לאחר מלחמת השחרור התרוקן הרחוב העליון בראש פנה מאחרוני תושביו. בתי האבן של המייסדים נחרבו וקרסו. שנים ארוכות שררה עזובה בסמטאות המושבה שהייתה "אם מושבות הברון רוטשילד בגליל". בעשורים האחרונים פוקדים מבקרים רבים את הסמטאות הציוריות, הבתים החרבים שוחזרו והעדנה שבה לרחוב העליון.

 

אוסף צילומים נדיר

עשרות צילומים היסטוריים אותרו ונאספו במשך שנים ממקורות ארכיוניים שונים ומגוונים, כגון: הארכיון הציוני, לשכת העיתונות הממשלתית, ארכיון ראש פנה. צילומים נוספים נמצאו ברשותם של אספנים פרטיים ואצל תושבי המקום שתיעדו אותו כשהיה בהריסותיו.

 

אותו בית אז והיום

בחלק מהתמונות מוצגות חורבות הבתים ובצמוד אליהם צילומים בני זמננו, מאותה זווית ממש, של אותם הבתים לאחר שיקומם. כך ניתן לראות את היופי שבשחזור. הצילומים העכשוויים נעשו על-ידי תושב ראש פנה, רותם חזן, גם הוא צאצא לאחת המשפחות שהתגוררו בעבר ברחוב ההיסטורי.

            

הרחוב העליון היום             צילום: רונית סבירסקי

 

צילום פנוראמי מ-1887

בתערוכה יוצג לציבור לראשונה צילום יצא דופן שאותר לאחרונה ברשותו של האספן ד"ר ירי רימון. זהו צילום סאפיה פנוראמי של מושבת הראשונים משנת 1887, לערך. הוא צולם, ככל הנראה, לקראת ביקורו הראשון של הברון אדמונד דה רוטשילד בארץ ישראל באותה השנה. הצילום חושף תמונת מצב כרונולוגית של תאריכי הקמת הבתים ברחוב העליון וביניהם בית הכנסת ההיסטורי שנבנה בשנת 1885. מוצגים גם צילומים נדירים של גלויות דואר היסטוריות בהן מצולמת ראש פנה בתחילת המאה ה- 19.

 

התערוכה מומלצת לכל מי שמתעניין בהיסטוריה של ארץ ישראל, בהתיישבות בגליל ובראש פנה, ובשימור מבנים. אפשר לשלב את הביקור בטיול בין סמטאותיה של המושבה ומסלולי טיול אביביים בגליל העליון.

 

את התערוכה יזמו העמותה לשחזור ראש פנה והמועצה המקומית ראש פנה. אוצר התערוכה הוא אורי בירן, שאשתו היא מצאצאי המייסדים והם שיחזרו את בית המשפחה באתר ההיסטורי. לאחר חודשים אחדים בהם תוצג התערוכה בראש פנה היא תהפוך לתערוכה נודדת שתעבור באתרי מורשת נוספים.

 

התערוכה פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום

 

בימים ראשון-חמישי  בין השעות : 09:00  -  17:00, ביום שישי  בין השעות :  09:00  -   14:00. טלפון :  04-6936913  פקס  :  04-6930004