נגן לי ירדן - שביל עמי על גדות הירדן

 

טיילת הירדן שמכונה "שביל עמי" עוברת על גדתו המזרחית של הנהר בין כפר בלום לקיבוץ שדה נחמיה. טיול משפחתי לצד מי נהר שוצפים, מדשאות ירוקות, פינות רומנטיות וטבילה מרעננת

 

מפלונים שוצפים לצד הטיילת    צילום: רונית סבירסקי

 

 

בין קיבוץ נחמיה וקיבוץ כפר בלום עוברת טיילת לאורך קילומטר וחצי על הגדה המזרחית של הירדן שנקראת "שביל עמי". זהו אחד ממסלולי הטיול הנעימים והנוחים לצעידה לאורך הירדן בתוואי הסואן שלו. השביל נקרא על שם עמי פלד, תלמיד תיכון שנהרג בתאונת דרכים ב-1990 בעת שרכב על אופניים בין שדה נחמיה לכפר בלום.

 

שערים מעוטרים בגפנים מטפסות     צילום: רונית סבירסקי

 

שלושה שחוברו יחדיו

מקורותיו של הירדן הנובעים משלושת הנחלים חרמון, דן ושניר חוברים יחד וזורמים בערוץ אחד באזור קיבוץ שדה נחמיה. טיילת הירדן עוברת לצד אפיקו של הנהר בדרכו דרומה אל הכנרת. ניתן להתחיל את מסלול ההליכה מכיוון כפר בלום צפונה או מכיוון שדה נחמיה ודרומה. השביל מרוצף בטון והוכשר להליכה גם בימים גשומים. הוא עובר תחת שערי אבן ציוריים שעליהם משתרגות גפנים וצמחי תבלין ריחניים. מדשאות רחבות ידיים משתרעות לצד השביל וכשמתקרבים אל אפיק הנחל אפשר לשבת בצל העצים לצד צמחי קנה ושיחי פטל.

 

צמחייה על גדות הירדן     צילום: רונית סבירסקי

 

דגים, אנפות ויין

תוואי הירדן עובר בין מפלונים, אנפות מטיילות על גדות הנהר, דגים שטים במים ושלל ציפורים מצייצות בין ענפי העצים. בימות הקיץ חולפות מדי פעם סירות קיאק קטנות ובחורף אפשר לראות את השייטים המקצועיים שיוצאים לרפטינג אתגרי במי ירדן שוצפים. בחודשי החורף הטיילת שקטה ורומנטית ומעט מטיילים צועדים לאורכה. זוגות מחפשים פינות נסתרות, פורשים מפת פיקניק ופותחים בקבוק יין. הורים וילדים יושבים על גדת הנהר וצופים במפלים הנשפכים.

 

דגים ואנפות במי הנהר     צילום: רונית סבירסקי

 

בדרכו של יהושע

לאורך הטיילת הוצבו לוחות אבן ועליהן חרוטים בכתב מקראי פסוקים שרבים מהם מספר יהושע ובהם מוזכר הירדן. מפרק ד' פסוק ט' "....ושתים עשרה אבנים הקים יהושע בתוך הירדן...."  מפרק א' פסוק ב' "ועתה קום עבור את הירדן הזה אתה וכל העם הזה"  ומפרק לג' פסוק נא' מצוטט הפסוק "אל משה, בערבת מואב על ירדן ירחו..".  כך אפשר ללכת לאורך השביל ולקרוא את דברי התורה מהתקופה שבה הוביל יהושע את שבטי ישראל אל הארץ המובטחת.

 

פסוקים מספרי יהושע פזורים לאורך השביל   צילום: רונית סבירסקי

 

איך מגיעים: מכיוון כפר בלום, מכביש 9778 עוברים את הכניסה לקיבוץ וממשיכים לכיוון בית הספר האזורי "עמק החולה". ניתן להקפיץ את הרכב לשדה נחמיה או לעשות את השביל הלוך וחזור. אם מחליטים להתחיל מכיוון שדה נחמיה מגיעים מכביש 9779 חוצים על גשר את הירדן ועל פי השילוט לשדה נחמיה עד לחנייה מחוץ לקיבוץ.