טיול ג'יפים בגולן המושלג וביער אודם

 

יער אודם בצפון רמת הגולן הוא שריד של יער אלונים שנכרתו ביד גסה על ידי השלטון הטורקי. טיול ג'יפים בין שבילי היער מוביל אל תצפיות נוף פנורמיות והיכרות עם תופעת הג'ובות המסתוריות

 

מסלול לרכבי שטח     צילום: רונית סבירסקי 

 

ממחנה צבאי למרכז מבקרים

תחילת הסיור בצומת וואסט (האמיר) שבו שוכנים שרידי ארמון מפואר וגן פסלי אבן. מבנים נטושים ששימשו את הצבא הסורי ואחריו את צה"ל הפכו למתחם תיירותי שבמרכזו פסל סביבתי המכונה "עץ הגולן". הפסל מורכב מעץ אקליפטוס שניזוק בשריפה בפארק הירדן וגזעו, שחלקו מפוחם, נתרם על ידי קק"ל. היצירה בוצעה על ידי 8 אמנים מתושבי הגולן והיא נושאת אלמנטים ודימויים הקשורים ביהדות, בחי ובצומח בגולן. ניתן לראות מוטיבים כגון: נשר, צב, חסידה, עצי פרי ושפע של מים הזורמים בנחלי הגולן.

 

 גן הפסלים ושרידי ארמון האמיר בצומת וואסט     צילום: רונית סבירסקי

 

יער אלונים ששרד

משם ממשיכים צפונה לכיוון קיבוץ אל-רום. כקילומטר מהצומת פונים שמאלה אל תוך השטח בשביל המיועד גם לרוכבי אופניים. הדרך עוברת בסבך של חורש ים-תיכוני שרובו אלונים מסוגים שונים: אלון מצוי, אלון תולע ואלון התבור. עד סוף המאה ה-19 כעשרים אחוז משטחי הגולן היו מכוסים ביער. כיום נותרו כחמישה אחוז שהם 11 אלף דונמים וכוללים את יער אודם ויער יהודיה. הכריתה הגדולה של האלונים התרחשה בסוף המאה ה-19 כאשר הטורקים בנו את הרכבת החיג'אזית על והשתמשו בעץ לבניית המסילות ולהנעת הקטרים.

 

שרידי שלוגיות לאורך המסלול     צילום: רונית סבירסקי

 

תצפית של 360 מעלות

דרך עפר בדרגת קושי בינונית מטפסת אל אנדרטת פלסר 7. רכסי החרמון הישראלי והסורי מכוסים במעטה לבן ונראים כמו לקוחים מתמונות אלפיניות. הלובן בולט עוד יותר על רקע השטחים הירוקים והשמיים הכחולים. בשטח נותר בונקר צבאי וכשמטפסים עליו מתגלה תצפית מרשימה של 360 מעלות על מבצר הבופור, מחצבת כפר גלעדי, קריית שמונה, עמק החולה, קיבוץ דן, הגושרים, כפר יובל, בית הלל, מרגליות, מנרה וצפת. מרחוק נראים היטב תילי הגולן הגעשיים, החרמון והחרמונית שזכו לכינויים ג'בל אל שיח' וג'בל אל שיח'ה כלומר הר השיח' והר אשת השיח' על ידי הערבים המקומיים. על פי המסורת הערבית ראשו של החרמון נמצא בעננים ומתוך חשש שיתפרפר ויבגוד בחרמונית נוצרה בריכת רם שהיא העין הכחולה ששומרת עליהם מפני עין הרע. הגבול בין ישראל לסוריה נקבע על פי התוואי הגיאולוגי שעובר על קו תילי הגעש. צופים אל היישוב היהודי נמרוד שהוא הגבוה ביותר בארץ 1110 מטרים מעל פני הים ומעליו היישוב הדרוזי מג'דל שמס שגבוה ממנו ב-50 מטרים. 

 

  פרות הגולן ונופי החרמון המושלגים  צילום: רונית סבירסקי

 

האמיר העשיר והקבר הצנוע

הדרך מתפתלת בשבילי היער עד שמגיעים אל אלון תבור, הגדול ביותר בגולן, שקוטרו כ-4 מטרים. לצדו קבורים בני משפחת האמיר מחמוד פאע'ור. קברים פשוטים שנראים כגלי אבנים מבזלת מקומית שקשה למצוא קשר ביניהם ובין הארמונות המרשימים שבנה לעצמו האמיר בצומת וואסט ובמתחם שבו שוכן מלון הגושרים. חי כמו מלך וקבור כמו אביון.

 

המערה הסודית והאלון העתיק        צילום: רונית סבירסקי 

 

23 ג'ובות שנותרו בגדר תעלומה

המסלול ממשיך אל אחת מתופעות הטבע הייחודית בארץ שהן הג'ובות. 23 בורות עמוקים ועגולים בקטרים שונים שעל מהותם ודרך היווצרותן הועלו תיאוריות שונות. הג'ובה הגדולה היא זו שמושכת אליה את רוב המטיילים בגולן אבל טיול ברכב שטח מאפשר לעבור בין הג'ובות השונות. התיאוריות של החוקרים נעות בין תופעות אסטרונומיות לגיאולוגיות. בתחילה חשבו שהבורות הם תוצאה של נפילת מטאורים לפני מיליוני שנים אבל הרכב הקרקע לא מעיד על כך. תאוריה נוספת מייחסת את התופעה להתפרצות געשית שיצרה בועות לבה שהתפוצצו אבל גם לכך לא נמצאו עדויות בשטח. רוב החוקרים מסכימים כיום שהג'ובות שייכות לעידן הקרח. לפני 2.5 מיליון שנים האזור היה מכוסה בקרח, כתוצאה מהתפרצות געשית כוסתה שכבת הקרח בלבה לוהטת שהתקשתה. כשהקרחונים נמסו נוצר ואקום והקרקע קרסה. סוג הקרקע הבזלתי הזהה שמכסה את תחתית הג'ובה ואת שוליה תומך בהשערה הזו אלא אם כן יתגלו ממצאים חדשים.

 

 קיפוד ביער אודם       צילום: רונית סבירסקי

 

המערה הסודית

שביל עפר שנראה כמו מאות אחרים ביער אודם מוביל אל מערה מקושתת בעלת מבנה קרסטי שעומקה 15 מטרים. מעליה ניצב אלון עתיק וכשמשמיעים קריאה או מוחאים כפיים מתעופפת מתוכה משפחת עיטים שמתגוררת במערה. זה יופיו של יער אודם שגם אם הולכים לאיבוד בין שביליו אפשר למצוא מקומות מעניינים ופינות נסתרות.