צוק מנרה בחורף - חופשת אקסטרים לגדולים והפעלות לקטנים

 

צוק מנרה יפה עוד יותר בעונת החורף ומשלב פעילויות מיוחדות לכל המשפחה בטבע הירוק מול נוף פנוראמי של הגליל והגולן. צפרות לקטנים, טיולים בטבע, יצירה, הפעלות ומתקני אקסטרים

 

במעלה רכס הרי נפתלי מטפסים כדורים עגולים שנראים כמו תאים מעופפים. הם עולים ויורדים בשלשות תלויים באוויר מעל צמרות עצי היער. זהו הרכבל של אתר "צוק מנרה" שממנו נשקפים מרחבי הגליל העליון והגולן. עמק החולה פרוש למרגלות האתר מרופד במשבצות ובגוונים שבין חום לירוק עז. אגמון החולה ובריכות הדגים מוסיפים את הגוון הכחול המימי ומעל מתנשאים בגאון רכסי רמת הגולן.

 

 

קרוניות הרכבל מטפסות במעלה צוק מנרה   צילום: רונית סבירסקי

 

הרכבל הארוך ביותר בישראל

צוק מנרה הוא אתר של נופש פעיל שטובל כולו ביערות, מצוקים, עמקים ומדרונות תלולים וממוקם על רכס הרי נפתלי בגובה של 750 מטרים מעל פני הים. על מורדותיו נמתח הרכבל הארוך ביותר בישראל לגובה של כשני קילומטרים. הוא מתחיל ממבואות קריית שמונה ומטפס לכיוון קיבוץ מנרה במרומי הרכס. הנוסעים יושבים על ספסלים בתוך קרוניות בעלות חלונות זכוכית שמהן ניתן להשקיף אל מרחבי נוף יפיפיים ממעוף הציפור.

 

 חסידות בגובה העיניים    צילום: רונית סבירסקי

 

מגלשות הרים וטרמפולינת באנג'י

במבואה של אתר צוק מנרה נמצאות מגלשות הרים שניתנות לגלישה זוגית במהירות של עד 40 קמ"ש. המסלול שאורכו 1200 מטרים עובר בטבע ירוק וחורש ים תיכוני. הגלישה חווייתית ומתאימה להורה עם ילד, לזוג או לבודד. לצד המגלשות ממוקמת טרמפולינת באנג'י אתגרית בעלת 4 עמדות קפיצה עד לגובה 9 מטרים.

 

סנפלינג ואומגה

בתחנה השנייה של הרכבל נמצאים מתקני אקסטרים נוספים. סנפלינג של גלישה אנכית מהצוק הגיאולוגי מגובה של 42 מטרים. הגולש מתחבר לרתמת מכנס וחובש קסדת הגנה. הגלישה מתבצעת בשליטת הגולש, כאשר המדריך מנחה ומאבטח אותו מלמעלה. בסיום הגלישה עולים רגלית אל התחנה האמצעית, מהלך של כ-10 דקות הליכה. הגלישה בסנפלינג מותרת לילדים מגיל 6. האתר מציע גם "אומגה" שהיא מהארוכות ביותר בארץ. הגלישה מתבצעת על כבל זוויתי באורך 200 מטרים מעל למצוק הגיאולוגי. בתום הגלישה חוזרים בג'יפ לנקודת המוצא. משקל מותר לגולש בודד הוא מינימום 30 קילוגרם ומקסימום 100 קילוגרם.

 

נופי המצוק הגיאולוגי ועמק החולה    צילום: רונית סבירסקי

 

צפרות, סיפורים ורכבת טיולים

לקראת עונת החורף מקיימים באתר פעילויות לכל המשפחה בין התאריכים 11 בנובמבר עד 14 בדצמבר 2013. "פסטיבל קול קורא לציפור" הפעילויות כוללות סיורים מודרכים ותצפית על ציפורים נודדות, הפעלות בנושא צפרות בבית הצוציקים, יצירה אקולוגית לילדים, מספרי ציפורים עם שעת סיפור שמוקדשת לקלאסיקות הספרותיות על בעלי כנף. בבית הצוציקים נערכות פעילויות יצירה מגוונות ויש בו מתחם ג'ימבורי מקורה המיועד לקטנטנים מתחת לגיל 10.

 

רכבת הצוק בשיא הרכס     צילום: רונית סבירסקי

 

"רכבת הצוק" היא סיור ממונע ומודרך בטבע שמשלב תצפיות נוף נדירות על נופי הגליל, הלבנון עמק החולה והחרמון. בעונה שיש פרי על העצים משלבים בסיור קטיף עצמי. לאחרונה נוספה פעילות רכיבה על אופניים חשמליים שמאפשרת למבקרים לרכב בשדות סביב קיבוץ הגושרים. המסלול עובר בדרך כפרית גלילית, שדות חרושים וזרועים ונמשך עד לאנדרטת אסון המסוקים בסמוך למושב שאר יישוב.

 

נופי הגליל והגולן מרכבת הצוק    צילום: רונית סבירסקי

 

טיולים מודרכים בשביל החורש

בתחנה העליונה של האתר עוברים שבילי יער טבעיים עם חלונות לנוף ובהם מתקיימים סיורים שמודרכים על ידי אנשי קק"ל שמספרים על הטבע הייחודי למקום. שביל החורש, שהוכשר על ידי קק"ל, נמצא בגובה 700 מטרים מעל פני הים, כשנופי עמק החולה והגולן פרושים למרגלותיו. השביל אפוף בריח האורנים מוקף בצמחייה ירוקה, שרכים שמטפסים על גזעי העצים וקרני שמש שמסתננות דרך הסבך.

 

בין עצי החורש ישנם אורנים, אלה אטלנטית, אלון מצוי, אלון התולע ואלון הלבנון הנדיר שגדל על מורדות החרמון. על ענפי העצים ניתן לראות שחרור עורבני וציפורי דרור רבים. לעיתים פוגשים תנים, שועלים, חזירי בר ושפני סלע.  בעונת החורף אפשר לצפות בציפורים הנודדות שמגיעות למנוחה באגמון. בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות כשהן ממריאות לחפש מזון או לקראת שקיעה כשהן חוזרות ללינת לילה.

 

הליכה בין אורנים וסבך צמחייה     צילום: רונית סבירסקי

 

האזור מכוסה ביערות נטועים, כרמים, שטחים חקלאיים ויישובים כפריים. "שביל ישראל" עובר על המדרון המזרחי של הרכס ואילו בצדו הדרומי נמצאת "בקעת קדש" שעל אדמתה הפורייה מגדלים כרמים לייצור יין. ייחודו של האזור בתופעות גיאולוגיות מרשימות שחלקן הן תוצאה של השבר הסורי אפריקני. אחת מהתופעות האלה היא אבן החול הנובית שניתן לראותה במצוק הגיאולוגי והיא מאופיינת בשכבות צבעוניות מרשימות.

 

 

שעות פתיחת האתר ראשון-חמישי 16:00-11:00, שישי-שבת 16:00-10:00 חלק מהפעילויות מתקיימות רק בסופי שבוע/חגים. יש להתעדכן באתר האינטרנט על הפעילויות השונות. חלק מהפעילויות מתקיימות בכפוף למזג האוויר. לפרטים והזמנות: 04-6905830, פקס: 04-6905833, אתר www.cliff.co.il