מגדל דוד בירושלים - המגדל שהפך למוזיאון 

 

מוזיאון מגדל דוד שוכן במבנה היסטורי בעיר העתיקה בירושלים. עברה המפואר של העיר שזור בין אבני המוזיאון, המבנה האדריכלי, התערוכות שמוצגות בו והחיזיון הלילי המוקרן על חומותיו

 

חצר מוזיאון מגדל דוד      צילום: רונית סבירסקי

 

החיזיון הלילי

מתחם מוזיאון "מגדל דוד" מתוכנן כחצר פנימית גדולה מוקפת חומות כשמעליה מתנשא צריח המגדל המרשים. חומות האבן המסיביות שימשו בסיס להקרנת מיצג מולטימדיה, שהופך אותן לחלק מהחזרה בגלגל הזמן. המבקרים עוברים דרך מבואה וצופים במפה וירטואלית שירושלים במרכזה, צלליות של גלגל המזלות ודמויות מוקרנות על החומות כחלק מן המיצג. המבקרים מתיישבים בחצר הפתוחה מול החומות, החשיכה עוטפת את המתחם והחיזיון מוקרן. כשרואים את שיירת הגמלים מהלכת על החומות וצופים בדוד המלך מנגן על נבל, ההיסטוריה נראית מוחשית כפי שהייתה באותם ימים.

 

בית המקדש מתגלה מלוא תפארתו, האבירים הצלבניים שועטים על סוסיהם ותושבי העיר עוסקים במלאכות היום כפי שעשו לפני 4000 שנים. הצלילים, המראות והצבעים משחקים על גבי החומות ובתוך חצי שעה של הקרנה צופים בתקציר קורותיה של העיר, מחורבן לתקומה, משליט לשליט ומכובש לנכבש. הכל באמצעות מערכת מחשוב מתוחכמת שמפעילה 20 מקרנים בו זמנים, נגני וידאו ורמקולים שצליליהם עוטפים את הצופים מכל עבר. כיוון שהחיזיון נערך בחצר פתוחה מומלץ להצטייד בלבוש חם. (המופע אינו מתקיים בימים גשומים) מחיר: 65-55 שקל.

 

 

תערוכת קבע ותערוכות מתחלפות

מוזיאון מגדל דוד ממוקם בכניסה לשער יפו בירושלים וכשנכנסים אל חצרו הפנימית ומביטים אל החומות המסיביות וצריח המגדל קשה להישאר שאננים. יש במקום הזה עוצמה והוד קדומים. ממרפסת המגדל תצפית פנוראמית אל המסגדים, המנזרים, הכותל המערבי ובית הקברות של הר הזיתים. שמו של מגדל דוד נובע מטעות היסטוריות שמשייכת את המבנה לתקופתו של דוד המלך ולמעשה הוא נבנה על ידי הורדוס ונקרא "מגדל פצאל".

 

מאז התפשטה ירושלים במאה השנייה לפני הספירה לעבר הגבעה המערבית, שעליה ממוקמת המצודה, נודעה למקום חשיבות רבה בהגנת העיר. בהיותה הנקודה האסטרטגית החלשה ביותר באזור היא בוצרה על-ידי כל שליטיה של ירושלים ואלה בנו, כל אחד בתורו, על גבי הריסות קודמיהם. בתקופה העות'מאנית זכתה המצודה לשינויים ארכיטקטוניים נוספים: נבנתה כניסה ראשית מרשימה ומאחוריה רחבת תותחים. במשך 400 שנים שימשה המצודה כמקום משכנם של חיילים עות'מאנים. השלטון הבריטי, שהגיע לאחר מכן, הקים את "החברה למען ירושלים" במטרה להגן על נכסי התרבות של העיר. הם שיפצו ושימרו את המצודה והציגו בה תערוכות של אמנים מקומיים, קיימו קונצרטים ואירועי התרמה.

 

 

לאחר קום המדינה הפך המתחם למוזיאון  לתולדות ירושלים. תערוכת הקבע ממוקמת בחדרי המשמר ובמתחם בו שהה הסולטן העות'מאני.  מטפסים במדרגות העולות אל ראש המגדל ומגלים את צפונותיו הארכיטקטוניות של המבנה בנוסף לפריטים המוצגים בו. התערוכה מגוללת את סיפורה של ירושלים על פני 4000 שנים באמצעי המחשה מקוריים, החל מן התקופה הכנענית ועד איחודה לאחר מלחמת ששת הימים. יוצא דופן  הוא דגם מקורי של ירושלים מהמאה ה-19, שנבנה על ידי האמן ההונגרי סטפן אילש. בין התערוכות המתחלפות הידועות שהוצגו במוזיאון היו מיצגי הזכוכית של צ'יהולי, תערוכת הצלילים ותערוכת הרכבות. במוזיאון מתקיימים סיורים מודרכים, סדנאות לילדים, הרצאות ואירועים מיוחדים בתחומי המוזיקה, המחול והדרמה, ומקיים עשרות פעילויות ותכניות חינוכיות.

 

המוזיאון פתוח בימים ראשון-חמישי,  בשעות 16:00-09:00, שישי-שבת ערבי חג וחג 14:00-09:00 ניתן לקבל פרטים בטל. 02-6265333, 2884* ובאתר האינטרנט  http://www.towerofdavid.org.i