4 גנים לאומיים חדשים נפתחים לציבור

 

רשות הטבע והגנים פותחת לראשונה 4 אתרים אחרי תקופה של שיפוץ ופיתוח: גן לאומי תל דור, עין חניה בנחל רפאים שבגן הלאומי הרי יהודה, חאן שער הגיא וגן לאומי מגדל צדק (ראש העין)

 

ביצוע עבודות פיתוח נרחבות שהתפרשו על פני מספר שנים, שבילי טיול ומוקדי ביקור ייחודיים בכל אתר. מוצעת גם לינה בחיק הטבע בחניוני לילה שיפתחו בליל הבחירות: חי בר יטבתה, חאן בארות, תל ערד, ממשית, מצדה מערב, הבשור (פארק אשכול), אכזיב, חורשת טל, חוות משמר הכרמל וגן השלושה, נחל עמוד ומבצר יחיעם. הכניסה לאתרים תתאפשר רק בהרשמה מראש באמצעות אתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

 

 גן לאומי תל דור   צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

 

גן לאומי תל דור 

אתר ייחודי בחוף יפהפה שמשמר טבע ומורשת, ים ויבשה, עבר עשיר והווה. ממוקם בסמוך לשמורת טבע חוף הבונים על רכס כורכר בדרום חוף הכרמל ובמערבו מפרצים חוליים. בטיול בתל דור, עיר הנמל העתיקה, ניתן להתוודע למגוון נושאים: לים, לאדם שבוחר לחיות בקרבתו, לחשיבות של שימור העבר והמורשת ולמשימת השמירה על הסביבה הימית והחופית שלנו. ניתן לסייר לאורך חוף מפורץ, לטפס על רכס הכורכר, לגלות את ההיסטוריה המרתקת של עיר הנמל דור, שבה נמצאו יותר מ־20 ספינות טבועות, ולהכיר  את עושר השמורה הימית היום. באתר ישנם גם שרידי יסודות של מקדשים גדולים שנבנו במאה השנייה לספירה – כל מקדש התנשא לגובה של כ-30 מטרים. בנוסף, ניתן לצפות בשרידי תיאטרון מהתקופה הרומית שקוטרו כ-60 מטרים. 

 

עין חניה 

עין חניה בנחל רפאים שבגן הלאומי הרי יהודה, הוא פינת חמד המשלבת מעיין ובריכה עתיקה מלאה במים, אתר ארכיאולוגי ונוף תרבות של חקלאות מסורתית. אמות משוחזרות מוליכות את המים לבריכת השקיה עתיקה, המשמשת לרחצה. האתר נפתח לאחר ביצוע עבודות שימור ופיתוח של רשות הטבע והגנים, הרשות לפיתוח ירושלים ורשות העתיקות. זאת עם חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בהן נחשפו מערכת מים מהמרשימות בישראל, שתי בריכות מים מהתקופה הביזנטית ונימפיאון (מזרקת מים) מהתקופה הרומית. מערכת המים מזינה את הבריכות שבמקום כבימים עברו.

 

אתר עין חניה גן לאומי הרי יהודה  צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

 

בתוך כך שוקמו הטרסות הישנות שבמקום וניטעו בהן עצי בוסתן. הממצא הבולט ביותר שהתגלה בעין חניה מתקופת בית ראשון הינו שבר של כותרת עמוד בסגנון יווני – סמל אופייני למבנים ולנחלות של מלכי בית ראשון. לאחר חורבן הבית הראשון, חודשה ההתיישבות באתר, והממצא הבולט ביותר מתקופה זו, הוא מטבע כסף נדיר, מהקדומים שהתגלו עד כה בסביבות ירושלים - דרכמה שנטבעה באשדוד על ידי השלטון היווני, בין השנים 420 ל-390 לפנה"ס. 

 

חאן שער הגיא 

האתר הלאומי פותח ומנוהל על ידי רשות הטבע והגנים ומנציח את מורשת פורצי הדרך ומלווי השיירות לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות. מרכז המורשת החדש מאפשר למבקרים בו להיחשף ולהכיר מקרוב ובאופן חוויתי ועוצמתי את הדילמות איתן נאלצו להתמודד מלווי השיירות ואת הערכים שהובילו אותם להמשיך בנחישות ובמסירות למרות הקרבות העזים.

 

אתר לאומי ומרכז מורשת שער הגיא   צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים

 

הביקור במרכז כולל 5 תחנות בהן: מיצג פתיחה וסרטון עדויות לוחמים, היכרות עם הקשיים של מלווי השיירות והנהגים בדרך אל ירושלים בשלוש עמדות אינטראקטיביות: עמדת הקשר בה לומדים על התקשורת בעת מלחמת העצמאות ומפענחים הודעות מוצפנות, עמדת הנהג בה לומדים מה היו הסחורות שנשלחו לירושלים ועם מה התמודדו נהגי השיירות, ועמדת המפקד, בה מתבקשים המבקרים לקבל "תחת אש" החלטות בנוגע להובלת השיירות. בנוסף, ישנה עמדת תחנה חווייתית המדמה נסיעה ברכב משוריין בדרך לירושלים בתקופת הלחימה, תוך האזנה לסיפורה המרגש של חובשת וגם מיצג סיום בו המבקרים יכולים לבחור בערכים שמניעים אותם אל מול הערכים שהניעו את מלווי השיירות. 

 

גן לאומי מגדל צדק (ראש העין) 

ריאה ירוקה במרכז הארץ, שכוללת מרחבים פתוחים, נוף ומורשת בת אלפי שנים. בראש הגבעה החולשת על "מעבר אפק", ששימש את העוברים בדרך הים הקדומה, נמצאת מצודה עתיקה בה ניתן לבקר ולהתרשם מתצפית נוף פנורמית. הגן הלאומי נפתח למבקרים לאחר ביצוע עבודות שיקום, פיתוח ושימור נרחבות שהתפרשו על פני מספר שנים, בהובלת רשות הטבע והגנים, הקרן לשיקום מחצבות ועיריית ראש העין. במסגרת העבודות בוצע שיקום נופי ואקולוגי של המחצבות הנטושות, שפעלו בעבר במקום, ובסביבתן על ידי הקרן לשיקום מחצבות, נבנתה טיילת נוף מרכזית משובצת עצים ופינות ישיבה והוקמה מבואת כניסה לקליטת המבקרים. בנוסף, הוכשרו שבילי טיול באורך כולל של כעשרה ק"מ, ביניהם שבילים להולכי רגל, שבילי אופניים ושבילים מונגשים, ניטעו אלפי עצי בוסתן ושיחים והוסדרו חניות לרווחת המבקרים. בנוסף הוקמו 3 בריכות חורף שהתמלאו כבר עתה במי גשמים ומשמרות ערכי טבע – בעלי חיים ומיני צמחים, המאפיינים בית גידול טבעי זה.