8 מסלולי רכיבה לציון יום האופניים הבין-לאומי

 

סינגל, דאבל, ארוך, קצר, מישורי או תלול, מהכרמל הירוק עד צפון הנגב המדברי. מסלולי רכיבה במרחבי הטבע לניקוי הראש והנפש, 4 מסלולים לכל המשפחה ו-4 מסלולים לרוכבים מנוסים

 

ארבעה מסלולים לרכיבה משפחתית שהוכשרו על ידי מנהל מקרקעי ישראל

 

פארק נחל הדר בהוד השרון

מסלולי רכיבה על אופניים הוכשרו בפארק נחל הדר בהוד השרון כחלק מפרויקט שיקום סביבתי ואקולוגי. המסלולים מישוריים ברובם ומתאימים לרכיבה קלה לכל המשפחה. הפארק מתפרש על פני 115 דונמים ובמרכזו אגם אקולוגי מהגדולים בארץ כ-27 דונמים. הוא מוקף בצמחיית מים ונחל הדר חוצה אותו כשעל גדותיו שפע של צמחייה ירוקה, עצי פרי ובתי גידול של עופות מים ביניהם ברבורים, ברווזים וציפורים נודדות. גשרים צפים מעל האגם עם מסתורי תצפית שמיועדים להשקיף על הציפורים ובעלי החיים. באתר מדשאות גדולות, פינות ישיבה בצל העצים ומתחמי פיקניק.  נחל הדר הוא אחד מהיובלים של הירקון שיוצא מגבעת חן מדרום לרעננה, חוצה את הוד השרון וחובר לאפיק הירקון. איך מגיעים: בווייז פארק אקולוגי הוד השרון

 

פארק נחל הדר      צילום: רונית סבירסקי

 

נחל נון – מגדל

מעיין עין נון שוכן בבקעת גינוסר, מזרחית למושבה מגדל. בחלקו המערבי משיק האתר לתוואי של שביל ישראל, שביל הבשורה ושביל אופניים המשקיף אל הכנרת. האזור עבר תהליך פיתוח והנגשה באמצעות הקמת שבילים להולכי רגל ואופניים. יצירה של שטחים לשהיית המבקרים כולל שטחי דשא והצללה, שטחי פיקניק ספסלים ושולחנות, אמפיתיאטרון, אזור ללינת לילה, חניות ומבנה שירותים. קירות הבריכה העתיקה חוזקו והוקם מצפור סמוך למעיין כדי לאפשר תצפית במקביל לשמירה על בתי הגידול. שימור של המגוון הביולוגי, נטיעה מחודשת של עצים ועשבוניים אופייניים למקום, חיזוק גדות הנחלים, הרחקת מינים פולשים והקמת גדרות למניעת כניסה של רכבים ועדרי עיזים. איך מגיעים: בווייז נחל נון

 

  נחל נון      צילום: רונית סבירסקי

 

גשר וילהלם - שפך נחל תנינים

גשר וילהלם ההיסטורי הניצב מעל שפך נחל תנינים עבר תהליך שיקום ופיתוח. השיקום כלל את שפך הנחל, מאזור הסכר הרומי ועד הים ויצירת מערך שבילים להולכי רגל ולרוכבי אופניים. שבילים המחברים את טיילת שמורת נחל תנינים לתל תנינים ולטיילת חוף ג'סר א-זרקא, חידוש גשר וילהלם מעל הנחל המחבר את מערך הטיילות אל מרכז צפרות מצפון לנחל והסדרת פינות צל ומקומות ישיבה לאורך הטיילות. שיקום אקולוגי של בתי הגידול המיוחדים בשפך הנחל ובגבעות הכורכר סביבו, עם דגש על תל תנינים שבו המערכת האקולוגית ניזוקה קשה מתנועת רכבי שטח. סילוק מינים פולשים, נטיעה וזריעת מיני צמחייה מקומית וחיזוק הצומח האופייני למקום כדוגמת שנית גדולה, מיני סמר, פלגית שיחנית שהיא מין נדיר לאורך החוף. שמירה והחזרת החי ביניהם: נאווית כחולה שנחל תנינים הוא האחרון בנחלי החוף בו שרדה אוכלוסייה מתפקדת של מין זה. איך מגיעים: בווייז שפך נחל תנינים

 

 שמורת נחל תנינים      צילום: רונית סבירסקי

 

טיילת בן – גוריון במדרשת שדה בוקר

רכיבה במסלול מדברי שבו צעד דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. הטיילת לאורך 1.5 קילומטרים משקיפה אל נוף מדברי של מרחבי הנגב. היא מתחילה בקברם של פולה ודוד בן גוריון סמוך למדרשת בן גוריון, ממשיכה לכיוון מזרח וחולפת על פני תצפיות המשקיפות על נחל צין, מצוק הצינים ורמת עבדת. לאורך המסלול ישנן עמדות תצפית ופינות מנוחה מוצלות.

 

 טיילת בן גוריון שדה בוקר      צילום: רונית סבירסקי

 

ארבעה מסלולים אתגריים שהוכשרו על ידי קרן קיימת לישראל

 

שביל אופניים עדולם - אתגרי

שביל עדולם בפארק עדולם הוא חלק ממערך גדול שנקרא "ארץ האופניים שפלת יהודה". המסלול חוצה את הפארק בסינגל לאורך 24 קילומטרים שאינו מעגלי. רכיבה לכל אורכו של השביל מאתגרת ומומלץ להשאיר רכב בסוף המסלול, או לחלופין לרכוב בכביש 35 כ-2 ק"מ מערבה לצומת בית גוברין, שם לפנות ימינה ולרכוב עוד כ-8 ק"מ מישוריים על כביש 38 עד לצומת האלה. זו האופציה הקלה והמהירה ביותר – כחצי שעה לרוכב מיומן. תוואי השטח חשוף כמעט כולו, ולכן בקיץ כדאי להתחיל ברכיבה בשעת בוקר מוקדמת, להצטייד בהגנה מהשמש והרבה מים. הסינגל משולט בצבעי כחול על רקע צהוב בסיווג של רמת רכיבה בינונית.

 

 פארק עדולם     צילום: רונית סבירסקי

 

 

שביל אופניים מעלה נחל אלכסנדר

המסלול מורכב מ-3 טבעות העוברות בנופי השרון דרך כוכב יאיר, צור יצחק ומצפה הדר גולדין בסמוך לישוב סלעית. המסלול הקצר אורכו 14.5 ק"מ בגובה מצטבר של 100 מטרים ברמת רכיבה קלה.
המסלול הבינוני אורכו 20 ק"מ בגובה מצטבר של 270 מטרים ברמת רכיבה בינונית.
המסלול הארוך אורכו 27 ק"מ בגובה מצטבר של 400 מטרים ברמת רכיבה בינונית. שביל האופניים הוא מודולרי ומתאים לרוכבים מתחילים ומתקדמים, בשילוב תצפיות נוף ופריחות בעונת החורף והאביב.

 

 נחל אלכסנדר     צילום: רונית סבירסקי

 

שביל אופניים רימון ביער להב - כרמים

שביל רימון נמצא בחלקו הדרומי של יער להב. לאורך השביל הוסיפו כ-20 אלמנטים טכניים מסוג מדרגה, קפיצת עפר, קפיצת עפר עם מרווח ומקפצת שליחה. לכל אלמנט יש מעקף (צ'יקן ליין) משולט. אלמנטים אלו מיועדים אך ורק לרוכבים מנוסים בעלי רמת רכיבה גבוהה על מנת לשדרג את חווית הרכיבה בשביל. בנוסף כחלק משדרוג מערך שבילי האופניים ביער להב התווספו עמדות ניפוח צמיגים במבואות.

 

 יער עופר בכרמל      צילום: רונית סבירסקי

 

סינגל סובב יער עופר - סינגל השלוחה

אורכו של סינגל השלוחה שנמצא ביער עופר בכרמל הוא 20.4 ק"מ והוא כולל 530 מטרים של טיפוס וירידה מאתגרים. הקטעים שדורשים התמודדות טכנית תוכננו כך שהם נמצאים במקומות שבהם מגבירים את המהירות אבל צריך להיות מיומנים ברכיבת שטח כדי לעשות זאת. למעוניינים בקיצור המסלול, מבנהו מאפשר חיתוכים קלים בכמה מקומות אל המשך המסלול, מה שמאפשר מבחר אפשרויות רכיבה בין 21-10 קילומטרים. חובבי רכיבה למרחקים ארוכים יכולים לשלב עם סינגל חוף הכרמל שאורכו 40 קילומטרים או להסתפק בחלקים ממנו. החבירה אליו היא לקראת סוף ההקפה בסמוך למרכז מיר"ב. סינגל השלוחה מסומן בשטח בצבע שחור על רקע צהוב, בתוך ציור של טיפה שהקצה שלה מסמן את כיוון התנועה. הרכיבה היא אך ורק בכיוון המסומן – עם כיוון השעון.