אירועי פורים 2024 - עדלאידע, הצגות, טיולים ופעילויות בטבע

 

עדלאידע בירושלים, הצגות ילדים בתל אביב, סדנאות יצירה במוזיאונים, פעילויות פורימיות בטבע לכל המשפחה, מסיבת יין, קרקס אקרובטי, הפנינג סביבתי, סרטים וסיורים מודרכים

 

פורים בשכונות החרדיות של ירושלים

יד יצחק בן צבי בירושלים מקיים סיור מודרך מיוחד לפורים בשכונות החרדיות וסמטאות ירושלים. המטיילים יחשפו במהלך הסיור לאווירה ומנהגי החג המסורתיים: תחפושות ססגוניות, קריאת מגילה, סעודות פורים, משלוחי מנות והמן הרשע תלוי לעיני כל. נקודת המפגש: בית העם ז'ראר בכר.

מתי: 25 במרץ, 10:00-11:30 ,12:00-13:30

כמה זה עולה לנו: 40 שקל

לפרטים: באתר יד בן צבי

פורים בשכונות חרדיות   צילום: קובי גדעון לע"מ

 

אנימה ומנגה בפורים

הארוקון 2024 כנס האנימה והמנגה יתקיים בפורים בבנייני האומה בירושלים. תחפושות, סדנאות, תחרות קוספליי, תחרות שירה בסגנון איידולים יפנים וריקודים. השנה יוענקו פרסים לאוהבי אנימה צעירים ע"ש נויה דן ז"ל שנרצחה ב-7 באוקטובר והחייל תומר שלמה מיארה ז"ל שנפל בקרב בעזה שהיו פעילים מאוד בקהילת האנימה בישראל.

מתי: 24 במרץ, מהשעה 09:00 עד 21:00  

לפרטים: באתר אנימה

צילום: ברק אלבז    כנס אנימה ירושלים פורים 2024

 

לראשונה משנת 1982: עַדְלֹאיָדַע ירוּשָׁלַיִם 

עדלאידע ירושלים תצעד השנה בפעם הראשונה אחרי 42 שנים, במטרה לשמוח בשמחת החג, לקבץ בבירת ישראל מבקרים מכל הארץ ולאחד את העם סביב חגיגות פורים. שיירת בובות הענק תחל את דרכה ממלון ענבל דרך רחוב המלך דוד, לכיכר צה"ל דרך רחוב שלמה המלך, משם תפנה לרחוב יפו, שמאלה לרחוב קינג ג'ורג' ותסיים ברחבת המשביר הישן. שיירה של מיצגים יוצאי דופן ובובות ענקיות, מקוריות ומרהיבות תצעד במרכז הבירה ירושלים, לצד תזמורות, להקות מחול, שחקנים, מוזיקה, דגלונים צבעוניים, בימות בידור במקומות שונים לאורך המסלול והמון תחפושות. 7 במות בידור יוצבו לאורך המסלול. העדלאידע ביוזמת עיריית ירושלים ובניהול תיאטרון הקרון. 

מתי: שני, 25 במרץ, 14:00-10:00

 

האריה הטוב של סטודיו לילי ופלוג'ה והקרקסנית עירית חרובי בעדלידא ירושלים     צילום: דור קדמי

 

פסטיבל "ירון" ה-24 של תיאטרון אורנה פורת

20 הצגות ילדים מבית אורנה פורת יעלו בארבע תיאטראות מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון ארץ ישראל, בית החייל והתיאטרון הקאמרי במסגרת פסטיבל "ירון" המסורתי.  מתוכן בכורות להצגות חדשות: "משלים של נמלים" ו"קוביות של שוקולד". בנוסף, הצגה חדשה "כראמל 2 ותעלומת הילד ויש", המבוססת על סדרת רבי המכר של מאירה ברנע גולדברג.  עוד יעלו בפסטיבל הצגות "מחסן השטוזים של דתיה", "מעלה קרחות", "אלוף העולם", "פטר והזאב", "טביעת האצבע של אייל" ו"מולאן".  במרחב הציבור ישעשעו את הילדים דמויות מהצגות, פעילויות בסימן החג ושירי פורים. להצגות הפסטיבל יוזמנו ילדים מפונים מעוטף עזה וממפוני הצפון.

מתי:  שבת-שני, 25-23 במרץ

לפרטים: 85-40 שקל, אתר תיאטרון אורנה פורת

 

 כראמל 2      צילום: כפיר בולוטין

 

המרוץ לנצחון של ארתור

אחד הסרטים היפים והמרגשים שנראו בעשור האחרון על מסך הקולנוע הוא המרוץ לניצחון של ארתור. הסרט מבוסס על סיפור אמיתי של מייקל לינדנורד, ספורטאי שחלם להיות אלוף העולם באחד המרוצים הקשים "האדוונצ'ר רייסינג". כלב נטוש שהוא וצוותו פגשו במהלך המרוץ מאמץ אותם ומציל את חייהם מנפילה לתהום. הם העניקו לו את השם ארתור המלך. כשהצוות הצליח להגיע ראשון למקטע האחרון, שהיה שיט קייאקים, הם נאלצו להשאיר את ארתור על החוף ובשלב שהבינו שקיימת סכנה לחייו הם עומדים בפני ההחלטה האם לנצח במרוץ או להציל את הכלב. לא כדאי לעשות ספויילר כי מומלץ מאוד לראות את הסרט הנפלא הזה. מגיעים לו לפחות שני פסלונים על הבימוי המבריק, במיוחד של הכלב ארתור ועל המשחק הכל כך משכנע של מארק וולברג שמשאיר את הצופים חסרי נשימה עד הרגע האחרון.

מתי: החל מ-21 במרץ בבתי הקולנוע

 

המרוץ לנצחון של ארתור    צילום: רונית סבירסקי

 

מפעל הממתקים - פעילות פורים בעקבות ספרי ילדים

בספריית בית אריאלה יתקיימו סדנאות בעקבות קלאסיקות של ספרי הילדים - מאגף הסוכריות הסודי של וילי וונקה ועד העוגה המרהיבה של אבא עושה בושות. בתפריט סדנת מפעל הממתקים בעקבות צ׳רלי וממלכת השוקולד להכנת סוכריות על מקל וסוכריות טופי, סדנת פלסטלינה פורימית, עמדת יצירה לקישוט צנצנות ממתקי החלומות של עמי ותמי וסדנת איור בסגנון מנגה.

מתי: רביעי, 20 במרץ, 18:00-16:00

לפרטים: 25 שקל, אתר בית אריאלה 

 

"ניקוי ראש" ביער חולדה

מגוון פעילויות לכל המשפחה ביער חולדה. סיור קצר בין אתרים ועצים בטבע הכולל ניקיון שבילי היער. סדנאות יצירה לקראת פורים: מסכות מעלים יבשים וחומרים מהטבע, ויצירת רעשנים מחומרי טבע. הצגת ילדים: "העץ המאומץ".  

מתי: שישי,  22 מרץ, 15:30-12:00

לפרטים: ללא תשלום, בהרשמה מראש בקו ליער 1-800-350-550

 

 יער חולדה     צילום: רונית סבירסקי

 

"מגלים מחדש את פארק בריטניה"

טיול מודרך בשבילי פארק בריטניה בשפלת יהודה שמתחדש לקראת האביב. פעילות לכל המשפחה עם סדנאות יצירה מגוונות.

מתי: שישי, 29 במרץ, 15:30-12:00

לפרטים: ללא תשלום, בהרשמה מראש בקו ליער 1-800-350-550

 

 פארק בריטניה     צילום: רונית סבירסקי

 

הפנינג סביבתי

בחניון השלוחה, יער חוף הכרמל (בווייז - יער עופר) יתקיים הפנינג סביבתי של קק"ל לקהל הרחב, תושבים ומשפחות מפונות ותושבי המקום. בתוכנית - פעילויות בנושא סביבה וקיימות בהובלת מדריכי קק"ל, סיור קצר ותצפית, ניווט יער, סדנאות יצירה אקולוגיות (סדנה להכנת צמידי התקווה ולוכדי חלומות) ועוד.

מתי: שישי, 22 במרץ, 15:30-13:00

לפרטים: ללא תשלום, בהרשמה מראש בקו ליער 1-800-350-550

 

 יער עופר    צילום: רונית סבירסקי

 

יחזקאל לזרוב מביים לראשונה באופרה הישראלית את "אורפיאו ואאורידיצ'ה"

הבמאי, הכוריאוגרף והמעצב יחזקאל לזרוב מביים לראשונה באופרה הישראלית את "אורפיאו ואאורידיצ'ה" מאת גלוק ומעניק לה פרשנות חדשה ומודרנית. לזרוב משתמש בשפת התיאטרון הייחודית שלו כדי לספר את סיפורו של הזמר המופלא שאשתו אאורידיצ'ה מתה מהכשת נחש. אהבתו הגדולה של אורפיאו מובילה אותו למסע נועז אל עולם המתים, כדי לנסות לשכנע את אל השאול להחזיר אותה לחיים. המנצח האיטלקי הנודע מתאו בלטראמי, יגיע לראשונה לאופרה הישראלית כדי לנצח על ההפקה המיוחדת. זוהי אופרה עתירת אריות מפורסמות, קטעי מקהלה דרמטיים ותזמורת עשירה. מעצב הווידאו רן סלוין צילם את מיתרי הקול של הסולן במכשיר MRI ופעימות הלב של אאורידיצ'ה הופכות למנגינה באמצעות בדיקת אק"ג.  בין הסולנים המשתתפים: בתפקיד אורפיאו זמרי הקונטרה טנור ניקולס טמניה ויאן יעקב מונוביד, בתפקיד אאורידיצ'ה זמרות הסופרן אלה וסילביצקי ושקד סטרול.

מתי: 19-7 באפריל

לפרטים: אתר האופרה הישראלית, 03-6927777

  אורפיאו ואאורידיצ'ה   עיצוב תמונה: רן סלוין  צילום: יוסי צבקר

 

פורים צבעוני באופרה עם "אליסה בארץ הפלאות"

האופרה הישראלית תעלה בפורים גרסה אופראית ומשעשעת בעברית של "אליסה בארץ הפלאות" מאת דוד זבה ובבימויו של גדי שכטר על פי הסיפור הקלאסי של לואיס קרול בהפקה בימתית מיוחדת לכל המשפחה המשלבת תלבושות ססגוניות. במסע של אליסה היא פוגשת את הארנב הלבן, הכובען המטורף, הזחל המוזר, החתול צ'שייר ואת מלכת הלבבות. סולני וסולניות האופרה הישראלית יגלמו את הדמויות וישירו בעברית. מתאים לגיל 10-5. משך המופע כשעה.

מתי: שבת, 23 במרץ, ראשון, 24 במרץ, 10:30, 12:30

לפרטים: 85 שקל, 03-6927777

 

 אליסה בארץ הפלאות     צילום: יוסי צבקר

 

קרנבלילה – פורים ישראלי בחדרה

בחדרה יתקיים קרנבלילה בסימן פורים ישראלי שמצדיע לארץ ישראל על אתריה ונופיה, מצדיע לגיבורים ולגיבורות התרבות לאורך השנים, המוזיקה והסמלים שמאחדים ומחזקים את הרוח הישראלית. בין המופעים: טל מוסרי, תזמורות רחוב, מיצג הצנחנים בכותל, הצגות ילדים וקרקס.

מתי: 24 במרץ החל מהשעה 17:00 אל תוך הלילה במרכז העיר כיכר השוק

 

 תזמורת הטבחים בקרנבלילה    צילום: קובי בכר

 

מסכות ופנטומימה  

במרכז תיאטרון בובות חולון יתקיימו שני מופעים המבוססים על מסכות, פנטומימה ומשחק פיזי. במסגרת האירוע תועלה ההצגה "ארבעה משלים ומלכה" (רותי תמיר); קומדיה במילים ובפנטומימה לשמונה חיות ומלכה אחת, והמופע "קומדיה במסכה" (להקת סקפינו) -  מופע מסכות אינטראקטיבי, קצבי ומצחיק. מתאים לגיל 5 ומעלה.

מתי: 24-23 במרץ 2024

כמה זה עולה לנו: מחיר כרטיסים: 50 שקל

לפרטים: 03-6516848   

 

  ארבעה משלים ומלכה במרכז לתיאטרון בובות חולון      צילום: אריאל בשור

 

פסטיבל הקומדיה וההומור

בהיכל התרבות ראשון לציון יתקיים בחג פורים פסטיבל הקומדיה וההומור ע"ש ספי ריבלין שמציין עשור להיווסדו. הפסטיבל יצדיע לגבי עמרני לרגל יומהולדת 90 בהפקת מקור בהשתתפות אלי יצפאן, בעז שרעבי, דרור קרן, חנן יובל, טוביה צפיר, ליבי רן, מיקי קם, מירי אלוני, עידו מוסרי, קובי אוז, נעם סמל והסטנדאפיסט ישראל קטורזה. להקת הגבעטרון, במופע מיוחד לפסטיבל ההומור, תארח את טוביה צפיר. ליאור סושרד, אמן החושים והמנטליסט במופע מיוחד לפסטיבל עם אורחים ובשיתוף הקהל. מירית גליצקי, ה"מוגזמת", במופע סטנדאפ שעוסק במה שבועט בבטן.

מתי: 23-20 במרץ 

לפרטים: 109 -169 שקל, 3701*

 

עדלאדאדא בפורים במוזיאון ינקו דאדא, עין הוד

חפצים שנראים רגילים מתחפשים והופכים למשהו אחר במעבדאדא. יצירת מסכות מקוריות וצבעוניות בעקבות הדמויות המחופשות של מרסל ינקו. פעילות במרחב המעבדאדא כשעה וחצי. בנוסף, ערכה לפעילות עצמאית.

מתי: 25-23 במרץ, 14:00-11:00

לפרטים: 04-9842350

 

  סדנת מסכות במוזיאון ינקו דאדא     צילום: רענן טל

 

משתה יין ב DNA – לפורים

חברת היין MyYain יחד עם אליאס דגן יוצרים במתחם DNA בעזריאלי מסיבת יין לפורים. תפריט היין כולל מגוון יינות של יקבים ויבואנים ביניהם: יקב בנימינה, פיזארו (מותג מבעבע מספרד בשיתוף יקב ציון), יקב ירושלים, יקב היוצר, יקב מוני, יקב גוש עציון וצור משקאות עם וילה קייפ, יקב עמק האלה והרצוג. האירוע בשילוב מסיבה, אוכל, תחפושת ומוזיקה, מייצגי אמנות, עמדת קעקועים, תחרות תחפושות ודיג'יי אמיר נקש.

מתי: חמישי, 21 במרץ, החל מ-19:00

לפרטים: כרטיס + 2 כוסות 130 שקל, כרטיס + 4 כוסות 160 שקל בהרשמה מוקדמת

 

אביב של אוכל כפרי במטה יהודה

שלושה סופי שבוע של קולינריה, אנשים וטבע במטה יהודה. זו השנה ה-24 לאירוע האוכל שיעמוד בסימן חיזוק העסקים המקומיים, קידום עסקי מילואימניקים וחיבורים עם אנשי קולינריה מהנגב המערבי. 87 עסקי אוכל מקומיים ישתתפו באביב האוכל הכפרי ויציעו מגוון של מנות ממטבחים וסגנונות מכל העולם. 

מתי: חמישי-שבת, 23-21 במרץ, 30-28 במרץ, 6-4 באפריל

 

   מרק קובה דלעת     צילום: רונית סבירסקי

 

מגוון אירועים ופעילויות לפורים ברחבי חולון

עיריית חולון מזמינה את תושבי העיר לציין את חג הפורים במגוון אירועים ופעילויות לבני כל הגילים, שיתקיימו ברחבי העיר. הפנינג חגיגי בארבעה מוקדים שונים, שיכלול: מופעים לילדים, במה פעילה עם DJ, תחרות תחפושות, מתנפחים, מופעי רחוב, מופעי להקות מחול מקומיות, פסלים חיים ודוכני משחק. מוקדי הפעילות הם: רחבת לה פארק, מול המדיטק, מקווה ישראל ולגימלאים באולם התרבות חולון.

מתי: שני, 25 במרץ, 13:30-10:00

לפרטים: כניסה חופשית 

 

פורים משפחתי באנו מוזיאון העם היהודי

פורים ב'אנו' מוזיאון העם היהודי משלב ביקור בגלריית 'גיבורים', ולאחריו מסלול בשלוש הקומות של המוזיאון סביב מוצגים העוסקים בתכני החג. בין התחנות הקשורות לחג: מגילת אסתר היסטורית מהמאה ה-16, גלריית ההומור היהודי ותלבושות יוצאות דופן המוצגות במוזיאון. המסלול ילווה במפה מעוצבת ובה חידות משעשעות, הסברים ותוכן נלווה. באגף האוכל היכרות עם מאכלים מסורתיים לפורים ועמדת צילום עם מערוך ומטרפה גדולים במיוחד. בגלריית הגיבורים הילדים יכולים לטייל במוחו הגאוני של אלברט איינשטיין, לעצב אופנה כמו דונה קארן ולשחות כמו מארק ספיץ. מתאים מגיל 5 ומעלה.

מתי: 25-24 במרץ, 17:00-10:00

לפרטים: 52 שקל, טל. 03-5008080

 

 גלריית ההומור היהודי ב מוזיאון אנו       צילום: רונית סבירסקי

 

הצגות, סיורים וסדנאות בבית יגאל אלון

חגיגת פורים בבית יגאל אלון בקיבוץ גינוסר על שפת הכנרת, הכוללת את הצגת הילדים 'האחים רייט' של 'תיאטרון השעה הישראלי'; 'עתיקות מתחפשות' – סיורים בהובלת רשות העתיקות בתערוכת שביל הסנהדרין; סיור מודרך במוזיאון יגאל אלון כולל סיור בביתן הסירה העתיקה; טיול בשביל סובב כנרת בו מגלים את נפלאות האגם בהדרכת איגוד ערים כנרת; עמדת איפור פנים ברוח החג ומגוון פעילויות יצירה וסדנאות לכל המשפחה. סדנת 'המסכה היא אני', סדנת יצירה של רשות העתיקות, סדנת יצירה לקטנטנים וסדנת יצירה בעקבות איוריו של המאייר יפתח אלון למגילת אסתר. בחצר בית יגאל אלון יתארחו פודטראקים מגבול הצפון (בתשלום). 

מתי: שני, 25 במרץ, 16:00-09:00

לפרטים: ללא תשלום ברישום מראש באתר בית יגאל אלון

 

 הסירה העתיקה בבית יגאל אלון       צילום: רונית סבירסקי

 

סדנת מסכות והצגת ילדים במוזיאון פתח תקווה

מוזיאון פתח תקווה לאמנות מקיים בפורים פעילויות לילדים ולכל המשפחה. בין הפעילויות: סדנת מסכות בהשראת האמן אנרי מאטיס במגוון חומרים ונגזרות נייר. סדנת גיבורי על שבה מכינים גלימה בהשראת הדמויות. הצגת ילדים משנכנס אדר מרבין בשמחה. מתאים לגיל 6-3.

מתי: שלישי, 21 במרץ, החל מ-16:00

לפרטים: כרטיסים באתר המוזיאון

  

סופר הירוס עם אקרובטיים מהעולם

קרקס פלורנטין מעלה הפקה חדשה סופר הירוס 2 עם אמני קרקס בין-לאומיים. המופע יוצג ברחבי הארץ: תל אביב, ירושלים, קריית מוצקין, כרמיאל, נתניה, ראשון לציון. המופע מוקדש לסמ"ר שחר פרידמן ז”ל שנפל בעזה במלחמת חרבות ברזל. בסיום כל מופע כוכבי הקרקס יחלקו מתנה לכל ילד משחק סולמות ונחשים שעוצב לזכרו.

מתי: 22 במרץ – 28 באפריל 2024

 

קרקס פלורנטין      צילום: רונית סבירסקי

 

גיבורי המגילה בטבע של נאות קדומים

בשמורת הטבע התנ"כית נאות קדומים יתקיימו סיורים לכל המשפחה בעקבות כוכבי המגילה. במהלך המסלול תחנות הקשורות למרדכי, אסתר, אחשוורוש ואפילו המן הרשע. יצירה של שקית מצמחי בושם הגדלים בשמורה, שזירת צמידים והפעלת גלגל מים קדום. בסיום מתחפשים לגיבורי המגילה ומצטלמים. השמורה נמצאת בימים אלה בשיא פריחתה.

מתי: 25-24 במרץ, סיורים בשעות 09:30, 11:00, 14:00 משך הסיור כשעתיים.

 

סינמטק ירושלים לקטנטנים, לכל המשפחה ולמבוגרים

סינמטק ירושלים ממשיך גם השנה את המסורת הפורימית, בחגיגות לקטנטנים, משפחות ומבוגרים. יום ראשון יוקדש לקטנטנים, נוער ולמשפחות ויכלול סדנת דיבוב, הפעלות, והסרטים "מאווקה נסיכת היער". הסרט "חברים פרוותיים לנצח: אלמו מקבל כלבלבה" יוקרן לקטנטנים.  במוצאי שבת תערך למבוגרים הרצאה על קומדיות מערבונים ולאחריה תוקרן הקלסיקה "אוכפים לוהטים".

מתי: 24-23 במרץ

לפרטים: 41-25 שקל,  באתר סינמטק ירושלים

 

קראת לי אסתר – ערב ספרות פורימי עם גיל קופטש

גיל קופטש , קומיקאי ופרשן תנ"ך, מקיים ערב ספרות פורימי בקאנטרי גורן גולדשטיין תל אביב. קריאת מגילת אסתר, בהקשר אקטואלי ובצרוף הסברים קופטשיים ומשעשעים.  הרצאה מוזיקלית לחג פורים, קלילה על מסורת רצינית ובצרוף הרמת כוסית. הקהל מוזמן להביא רעשנים.

מתי: ראשון, 24 במרץ, 20:30

לפרטים: חנה מרון 2, תל אביב

 

מגילת אסתר, עברית ומה שביניהן

במרכז התרבות וההדרכה של האקדמיה ללשון העברית יתקיים אירוע פנים אל פנים שיתמקד במגילת אסתר, עברית ומה שביניהן. בהדרכה ישולב סיור בתערוכה המיוחדת המוקדשת לפועלו של אליעזר בן־יהודה. בחלק הנוסף תינתן הרצאתו של ד"ר יעקב עציון מ"שושנת יעקב" ועד "אני פורים" – מסע בזמן בעקבות שירים ופרודיות לפורים.  

מתי: שלישי, 19 במרץ

 

הצצה לעולמות של גיבורים וגיבורות ומפגש משפחתי עם אסתר המלכה

מוזיאון ארצות המקרא ירושלים מציע לכבוד פורים פעילות לילדים ולמשפחות בעקבות גיבורים וגיבורות מארצות המקרא. המשתתפים יוזמנו לפגוש את הרקלס הגיבור המיתולוגי, את האלה המצרית איזיס, את אסתר המלכה, את בני משפחת חשמונאי ואת מלכי יוון. המשתתפים יוצרים לעצמם מזכרת אישית קטנה בהשראת תכונות הגבורה. בנוסף, סיור תיאטרלי בלווי שחקן, חידות ומשימות וסדנת יצירה של חריטה על גבס דיוקן בהשראת דיוקנאות גיבורים וגיבורות מאוסף המוזיאון.

מתי: 24-23 במרץ, 11:00

 

מסיבת אוזניות ואיפור קינטי

מוזיאון אגם מקיים פעילות פורימית לכל המשפחה. בתוכנית: סיורים מודרכים, מסיבת אוזניות, איפור קינטי, סיור תיאטרלי לקטנטנים, סדנאות יצירה קינטיות ופעילויות נוספות.

מתי: 25-24 במרץ, 14:30-10:00