שומרים על המים – החודש העולמי לשמירה על בתי הגידול המימיים

 

ב-2 בפברואר 2024 מציינים את יום האמנה הבינלאומית לשמירה על בתי הגידול המימיים ברחבי העולם שימשך חודש ימים. רשות שמורות הטבע והגנים מקיימת פעילויות לכל המשפחה מצפון לדרום

 

היפים והחשובים       צילום: רונית סבירסקי

 

קשה להאמין אבל איראן הייתה פעם מדינה אחרת שדאגה לאזרחיה ואפילו לטבע. ב-2 בפברואר 1971 נחתמה בעיר רמסר באיראן אמנת רמסר (Ramsar)  לשמירה על בתי הגידול המימיים בעולם. מדי שנה מקיימים בכל העולם פעילויות ואירועים שמציפים ומחזקים את הצורך לקיים את האמנה. רשות הטבע והגנים בחרה לציין אותו השנה תחת הכותרת "האדם ובתי הגידול המימיים כשזורים זה בזה" המטרה לחזק את המודעות לקשר שבין בתי הגידול לחי והצומח בהם ובסביבתם וההשפעה של האדם עליהם.

 

דנה מילשטיין, אקולוגית ברשות הטבע והגנים מציינת שבתי הגידול המימיים הם בין המערכות האקולוגיות החשובות בארץ ובעולם. לא רק המראה הקסום שלהם מייחד אותם אלא העובדה שהם ממגרים שיטפונות, משפרים את איכות המים ושומרים על מיני בעלי חיים וצמחים.

 

 שומרים על החי והצומח     צילום: רונית סבירסקי

 

מים מתוקים הם התנאי הבסיסי להישרדות האדם, החי והצומח בעולם. הכחדת מערכות אקולוגיות תגרום להיעלמות של מיני בעלי חיים וצמחים ופגיעה במקורות המזון בצורה משמעותית. חודש השמירה מוקדש לפעילויות והסברה לציבור הרחב, למשפחות, ילדים ובני נוער כשרובן ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לגנים הלאומיים.

 

צפון

שמורת טבע עין אפק

בעמק עכו סמוך לקריית ביאליק משתרעת על פני 660 דונמים שמורת טבע עין אפק. זו אחת השמורות הגדולות בארץ שיש בה בתי גידול לחים. היא שריד לביצות קדומות ויש בה מעיינות, בריכות וחלק מערוץ נחל הנעמן ומקורותיו. בתי הגידול הלחים כוללים צמחים, שפע של בעלי חיים, עופות מים, דגים, זוחלים, רכיכות וסרטנים. ביום השמירה תוסבר חשיבותם וכיצד ניתן לעזור ולשמור על מקורות המים בארץ. הפעילות כוללת את פינת החוקר הצעיר, סיורים מודרכים וסדנת יצירה לילדים.

מתי: שבת, 3 בפברואר, שעות 10:30–14:30

 

שמורת טבע עין אפק     צילום: רונית סבירסקי

 

שמורת טבע המג'רסה - חוקרים צעירים בשמורה

לגונה יפהפייה ונחל שנשפך אל הכינרת מאפיינים את שמורת הטבע המג'רסה. סיור מודרך יגיע אל שפך נחל דליות להיכרות עם בעלי החיים המימיים. תצפית על ציפורי השמורה, חיפוש עקבות של חיות בר, הסברים על עולמם של הדו-חיים וחשיבותם של המים, השקט והמרחב לטבע ולסביבת החיים של האדם. באתר הוכשר השביל היבש שהוא מונגש ומתאים ולהליכה גם בימי החורף. הפעילות כוללת חידות והפעלות בנושא ציפורים, ובמרכז השירות ניתן לקבל ערכה לחוקרים צעירים.

בשבת, ה-3 בפברואר תוצב עמדת חקר עם מדריך ויינתנו הסברים על דו חיים והיכרות עם דיירי החורף של השמורה.

מתי: שבת, 3 בפברואר, 10:00 – 14:00

 

שמורת הטבע מג'רסה      צילום: רונית סבירסקי

 

שמורת טבע נחל משושים - חושים במשושים

עונת החורף היא שעתה היפה של שמורת נחל משושים. פריחת החורף, שפע של בעלי חיים ועופות דורסים שחגים בשמיים מעל ראשי המטיילים. לרגל יום בתי הגידול תתקיים בשמורה פעילות עצמאית של קלפי חושים שמטרתם לגרום ולעורר את המשתתפים הגדולים והקטנים לחקור את הטבע במהלך הטיול. לצפות במראות, להקשיב לצלילים, להריח את הניחוחות, לחדד את התחושות וכדי להוסיף גם לחוש הטעם דואגים לתה חם.

מתי: שישי, שבת, במהלך חודש פברואר, 15:00-09:00

 

 בריכת המשושים     צילום: רונית סבירסקי

 

גן לאומי מעיין חרוד – מגלים את המקום בעזרת חמשת החושים

חורשה גדולה שמשקיפה אל הגלבוע, פלגי מים זורמים, מרחבים ירוקים, פריחות ואוויר צלול הם מסימני ההיכר של גן לאומי מעיין חרוד. מעיין חרוד מגיח מתוך מערה בצלע הר גלבוע וזורם במרחבי הגן הלאומי בין מדשאות רחבות ידיים. המערה שמתוכה נובע המעיין מכונה "מערת גדעון" ומייחסים לה את מבחן המים שערך גדעון ללוחמיו על פי ספר שופטים. במסגרת פעילות בתי הגידול פוזרו בגן קלפי הפעלת חושים להקשבה, התבוננות, הפעלת חוש הריח, חקר וחיבור עם הטבע.

מתי: במהלך חודש פברואר בשעות פעילות האתר  

 

גן לאומי גן השלושה - העולם הנסתר של גן השלושה

לא רק מים חמימים לשחייה ומרחבי פיקניק מאפיינים את גן השלושה (הסחנה) ואת פינותיו הנסתרות אפשר לגלות ביום בתי הגידול. הזדמנות להכיר את גן המבקרים הסמוי מן העין שאורחיו זוכים לכניסה חופשית במיוחד אחרי שעות הפעילות באתר. גן השלושה הוא בית גידול של יונקים, חלזונות מים, דגים, סרטנים, חרקים ודו-חיים רבים אחרים. במהלך יום בתי הגידול יתקיים סיור מודרך בגן ובאתר חומה ומגדל ויתקיים חידון קצר שבעזרתו ניתן יהיה להכיר את בעלי החיים הסמויים מן העין.

מתי: שבת, 3 בפברואר, סיור מודרך לאורך הנחל שיוצא מראש המעיין שעות 11:00, 13:00, סיור מודרך באתר חומה ומגדל שעות: 10:00, 11:30, 13:00, פעילות יוגה: 10:00, 12:00

 

גן השלושה (הסחנה)     צילום: רונית סבירסקי

 

מרכז

גן לאומי ירקון מתחם תל אפק – החיים בין בריכה לאגם 

יום חתימת האמנה הבינלאומית לשמירת בתי גידול מימיים יצוין בגן לאומי ירקון, למרגלות התל העתיק, לצד ברכת החורף, האגם והנחל. הפעילות מתמקדת בשימור בתי הגידול המיימים, במינים שהושבו אליהם ובהשפעת נופי המים היפיפיים וסביבתם על האדם. הדרכה ומשחק סביב בריכת החורף והסברים על חשיבותה כבית גידול הולך ונעלם מן העולם. הסברים על  ההבדל בין בריכת חורף עונתית לאגם גדוש במים כל עונות השנה באמצעות משחק חידות עצמאי לכל המשפחה.  תחנות מידע ופעילות בנושא מיני החי והצומח שהתבססו באגם. סיפורו המיוחד של הדג הראשון בעולם שהושב בהצלחה למקור המים שבו הוא חי. סיפורו של צמח שנעלם מסביבת הירקון ושב להתבסס בו מחדש וחשיבות נוכחותם של דו חיים בסביבה שבה חיים אנשים. יום הפעילות כולל התבוננות, יצירה והפעלת חושים בדרך שממחישה את חשיבות המים המתוקים והמערכת האקולוגית הטבעית לאדם.

מתי: שבת, 3 בפברואר, בשעות 10:00- 14:00

 

דרום

שמורת עיינות צוקים – במקום הכי נמוך רגע מרומם בטבע

במקום הכי נמוך בארץ על שפת ים המלח מתקיים בית גידול יוצא דופן בנווה מדבר של מים מתוקים. הביקור כולל סיור בשמורה החבויה, הסברים על השמורה, סיפורה של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות בה ומתמודדות עם נסיגתו של ים המלח. במסגרת יום בתי הגידול יתקיימו משחקים ומשימות משפחתיות ואפשרות להשתכשך בבריכות ולעשות פיקניק.

מתי: שישי, 2 בפברואר, שבת, 3 בפברואר, בשעות 10:30 -14:30

סיורים בשמורה החבויה בשעות: 10:00, 12:00, 14:00

 

 עיינות צוקים     צילום: רונית סבירסקי

חשוב להתעדכן באתר רשות הטבע והגנים לגבי מזג האוויר, לקבלת מידע כללי ניתן לפנות למוקד בטלפון 3639*