פארקים ומסלולי טיול נגישים ומונגשים


אתרים ומסלולי טיול של קק"ל נגישים ומתאימים לאנשים בעלי מוגבלויות, משפחות מטיילות עם עגלות תינוק ואנשים מבוגרים שנעזרים בהליכון

 

תכנון מתאים מאפשר לאנשים עם מוגבלות לנוע ולבלות בנוחות ביערות, בפארקים, באתרים ובחניונים שונים. אחד מכל חמישה אנשים בישראל הוא בעל מוגבלות באופנים שונים. שיקולי התכנון נעשים בעדינות והקפדה במטרה לשמר את הטבע הפתוח והמורשת, יחד עם הנגשה לאנשים בעלי מוגבלות.

 

אזור הצפון

 

פארק הירדן

פארק הירדן שוכן מצפון לכנרת, על גדתו המזרחית של הירדן. גדות ערוץ הנהר והאפיקים המשניים שעוברים בפארק מכוסים בסבך צפוף של צמחייה, בעיקר של קנה מצוי ועצי ערבה. בפארק יש מדשאות רחבות ידיים, שולחנות בצל עצי אקליפטוס, מסלולי טיול נגישים ומתקני שעשועים.

 

 פארק הירדן     צילום: רונית סבירסקי

 

קרן קימת לישראל, בשיתוף הביטוח הלאומי, החברה הכלכלית גולן וחמ"ת ובסיוע עמותת נגישות ישראל, פעלו להנגשת הפארק ונסללו בו 750 מטרים של שבילים נגישים וספסלי ישיבה. מנקודות התצפית המונגשות ניתן לצפות  אל נהר הירדן, או לבלות באזור עין משפע הנובע למרגלות היישוב הקדום בית צידה. בפארק עמדות פיקניק ובהן חניות נכים, עמדות מנגלים וברזיות נגישות ושלושה מבני שירותים נגישים.

 

הוכשרו שבילי הליכה המותאמים לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים ולאנשים עם לקות ראייה ועיוורים: באזור הדיג שביל נגיש באורך של כ־200 מטרים צמוד לנחל הזורם ולאמת המים הקדומה, ובצדו פינות ספסלים נגישות ומוצלות.

 

פינות מוצלות על גדת הנהר      צילום: רונית סבירסקי

 

בקרבת עץ השקמה הגדול הוכשר שביל באורך של כ־100 מטרים, המגיע עד לשקמה ולרחבת הישיבה הנגישה מתחת לעץ. באזור עינות משפע יש שביל המגיע מחניון הפיקניק הנגיש, דרך הגשר מעל המים, ועד לרחבת מרפסת המשקיפה אל המים, הצמחייה והדגים. לאורך השביל פזורים ספסלי ישיבה מותאמים ונגישים, פינת פיקניק נגישה מעל בריכות השכשוך, ושביל ירידה עד לקו המים עם רחבת מנוחה וספסל.

 

 סבך קנים בפארק הירדן      צילום: רונית סבירסקי

 

באתר שביל הליכה נגיש שאורכו כ־1.5 ק"מ, בשטח טבעי ובו מים זורמים (הירדן) בסבך קנים, אמת מים ומוקדי עניין הפעילים גם ביום וגם בלילה. השביל מיועד למבקרים המתניידים בכיסאות גלגלים, ילדים בעגלות, אנשים עם צרכים מיוחדים, כבדי ראייה וכבדי שמיעה. איך מגיעים: בוויז פארק הירדן

 

פארק אדמית

פארק אדמית שוכן בקצה המצוק התלול המשקיף על המרחבים הפרושים שלאורך חוף הגליל המערבי. קק"ל פיתחה את הפארק, הכשירה בו ערוגות לשתילה, שתלה צמחי תבלין ועצי בוסתן ובנתה חניונים ופינות לפיקניק. בלב הפארק חניון ובו שולחנות, ברזייה ושירותים נגישים. במקום יש שביל הליכה נגיש בנוף הגליל המערבי ותצפיות לים התיכון. השביל כולל חניות, שירותים, ספסלים, בתי אחיזה בחלקים מן השביל ורחבות תצפית לנוף. איך מגיעים: בוויז פארק אדמית

 

 מערת קשת בפארק אדמית      צילום: רונית סבירסקי

 

אזור המרכז

 

אילנות – גן בוטני יערני ומרכז מבקרים

גן יערני בוטני בלב השרון, שבו צומחים זה לצד זה 350 מיני עצים מרחבי העולם, חלקם בעלי מראה אקזוטי. האתר זכה בפרס נגישות ישראל. בגן ניצב שילוט ובו מידע על העצים, ופועלת בו מערכת מסבירן להתמצאות לטובת מבקרים עם לקויות ראייה, המאפשרת להם לקבל מידע קולי על אודות המקום.

 

 יער האילנות    צילום: רונית סבירסקי

 

בגן הבוטני קיים מבוך מונגש מעצים המדמה גזע של עץ. במקום מרכז מבקרים נגיש המוקדש כולו לעצים, המשלב את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום, ומציע למבקרים בו חוויה מיוחדת במינה. מרכז המבקרים כולל סרט נגיש עם כתוביות על אודות היער לאנשים עם לקות שמיעה, וכן חידון טריוויה, תחנות אינטראקטיביות על הייעור בישראל, יערות העולם וסודות העץ, וחוויה של סיור אופניים במציאות רבודה, שמונגש גם לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים. באתר ניתן למצוא 2.5 ק"מ של שבילים נגישים בתוך היער, וניידות נוחה בכיסא גלגלים או בעגלת תינוק, חניית נכים נגישה, שולחנות פיקניק נגישים, ספסלים, ברזיות ושירותים נגישים. איך מגיעים: בוויז יער האילנות

 

חורבת תנשמת

חורבת תנשמת נמצאת בפארק יער שוהם. היער משתרע על פני כאלפיים דונמים, ממזרח לשוהם, על פני גבעות נמוכות ובהן טרסות עתיקות ועצי בוסתן. ביער חניונים לפיקניק, שבילי טיול ברגל ובאופניים ואתרים ארכיאולוגיים. אתר חורבת תנשמת נגיש לאנשים בכיסאות גלגלים וללקויי ראייה. האתר נחשף בשנת 1986, ותשע שנים מאוחר יותר התגלו בחפירות ארכיאולוגיות באתר שרידי כנסייה מהתקופה הביזנטית מהמאה הרביעית לספירה. ליד השרידים נמצאו שלושה קברים חצובים בסלע ובריכת מים חצובה עם גרם מדרגות. הביקור באתר כולו ובאזור העתיקות נגיש לכולם. לנוחות כבדי הראייה מוצבת במקום מערכת מסבירן קולי. המערכת מכוונת את המבקרים ומעניקה להם הסבר על מקום הימצאותם ועל האתר. באתר יש גם חניה מונגשת ושביל הליכה, כיתת לימוד ותצפית על הכניסה. איך מגיעים: בוויז יער קהילתי שוהם. כביש הגישה לאזור התעשייה חבל מודיעין, נכנסים ליער. נוסעים בדרך היער הראשית כ־1.5 ק"מ ומגיעים לחניית חורבת תנשמת.

 

אזור הדרום

 

אנדרטת חץ שחור

האנדרטה המרשימה, המשקיפה על אזור ג'באליה ועזה, מנציחה את מורשת הקרב של הצנחנים ואת ימי פעולות התגמול של שנות החמישים. האנדרטה עשויה מעמודי אבן הנושאים תיאורים של פעולות התגמול של הצנחנים ותרשימי קרבות של החיל. אנדרטה נוספת מנציחה את הנופלים. סמוך לאנדרטה ישנו חניון עם שולחנות פיקניק. מעט מדרום לאנדרטה נמצא בית שביתת הנשק – בית בן קומה אחת מכוסה גג רעפים. קק"ל שיפצה את המבנה, ששימש את משלחות ועדת שביתת הנשק הישראלית בצאתן לפגישות עם נציגי מצרים. בשנה שעברה עבר האתר שיפוץ שבמסגרתו הונגש באופן מלא, כולל חניות, גישה לאנדרטה ולבית שביתת הנשק, ספסלים, שולחנות, ברזיות ושירותים נגישים. איך מגיעים: בוויז אנדרטת חץ שחור. הכניסה לאנדרטה נמצאת כ־800 מטרים ממערב לכניסה לקיבוץ מפלסים.

 

 אנדרטת חץ שחור    צילום: רונית סבירסקי

 

בית הכנסת הקדום במעון

תחת השלטון הביזנטי בארץ ישראל הקימו יהודי מעון בית כנסת שביטא את עצמאותם הרוחנית. מהמבנה כולו נותרה רצפת פסיפס מרשימה. בית הכנסת התגלה בשנת 1957, במהלך סלילת כביש הגישה לקיבוץ ניר עוז. עוד התגלו במקום בור מים ומקווה. מחוסר תנאים מתאימים להצגת הפסיפס במקומו הטבעי, הסירו אותו מהאתר ושמרו אותו במחסני רשות העתיקות. קק"ל שיקמה את רצפת בית הכנסת והשיבה אותה למקומה המקורי. הירידה מהחניה אל בית הכנסת הונגשה בעזרת שביל עץ 'צף' אשר עובר בינות עצי בוסתן ושיחי צבר. צמוד לבית הכנסת ישנו חניון קטן ומוצל בעצי אשל, ובו ספסלי פיקניק נגישים, ברזייה וחניה נגישה. איך מגיעים: בית הכנסת העתיק נמצא בצד הכביש מצומת מעון לצומת כיסופים (כביש 2410), בין כבישי הגישה לקיבוצים ניר עוז ונירים. נוסעים מאופקים מערבה בכביש 241. בצומת מעון ממשיכים ישר עוד כארבעה קילומטרים ומגלים את בית הכנסת משמאל.

 

האתר ההיסטורי בית אשל

מצפה בית אשל, שמצוי בשטח פארק נחל באר שבע, הוא אחד משלושה המצפים שהוקמו בקיץ 1943 על ידי קרן קימת לישראל בנגב, והיו תחילתה של ההתיישבות החלוצית בנגב. לקראת הקמת המצפה בוצעו קידוחים לאיתור מים, אך רק בקידוח השישי נמצאו מים מליחים. בנקודה ההיא הוחלט להקים את היישוב, והוא אוכלס על ידי ארגון היוגב, שמייסדיו עלו מאוסטריה ומגרמניה.

 

 מצפה בית אשל      צילום: רונית סבירסקי

 

המצפה נבנה עם חצר מוקפת חומה, בדומה ליישובים תל חי, כנרת ובן שמן. במאי 1948 התקיף הצבא המצרי את היישוב בתותחים ובמרגמות. המצפה נהרס כליל, ובינואר 1949 פונו תושביו למחנה זמני בכפר ויתקין. ב־2018 נרתמה המועצה לשימור אתרים לסייע בשחזורה ובשימורה של מערכת הביצורים. בין השאר שוחזרו בתי האבן, מגדל המים והבונקרים, והשילוט כולל טקסטים ותצלומים. כל אלו יוצרים תמונה היסטורית של הימים הרחוקים ההם ומביאים את תולדותיו הקצרות והסוערות של היישוב הקטן, שתרם תרומה אדירה לראשית ההיאחזות היהודית בנגב. ניתן להתנייד באתר, בשבילים ובין עמדות ההסבר. בנוסף יש שולחנות  פיקניק, ספסלי ישיבה שירותים וברזייה שכולם מונגשים. איך מגיעים: בית אשל שוכן בצד רחוב שלושת המצפים בבאר שבע. זוהי דרך כבושה, שנמצאת בין מחלף שרה (מפגש כביש 25 עם כביש 40) וצומת בית אשל (מפגש כביש 25 עם כביש 406). הפנייה למצפה ממעגל התנועה שבכביש מס' 25 (שדרות יגאל אלון), כ־600 מטר ממזרח לצומת בית אשל.