שמורת טבע איריס הארגמן ופארק האגמים בראשון לציון

 

צמד גבעות כורכר מוקפות במטעי הדרים ושדות חיטה הן חלק משמורת טבע אירוס הארגמן בסמוך למושב בית חנן במישור החוף הדרומי. שמורה שופעת פריחות בעיקר בחודשי החורף והאביב ובסמוך אליה פארק האגמים של ראשון לציון - פנינת טבע עירונית. שני האתרים פתוחים לציבור ללא תשלום

 

שביל השמורה      צילום: רונית סבירסקי

 

בלב הפרדסים והמטעים

בין ראשון לציון ליבנה נמצא המושב החקלאי בית חנן שנוסד בעזרת קרן קיימת לישראל ביולי 1929. ההחלטה הייתה לבסס את המשק על מטעי הדרים כשלכל משפחה הוקצו 10 דונמים לפרדס, שלושה למגורים ושבעה לגן ירק. החלוצים הראשונים שהתיישבו היו עולים מבולגריה. הם עברו משברים כלליים אבל בסופו של דבר התבססו כלכלית בזכות יבול התפוזים, הלולים והתרנגולות. למרות הקשיים שחוו במלחמת העולם השנייה ומסתננים שפגעו בפועלים שעבדו במטעים המושב ממשיך לשגשג ולפתח את מטעי ההדרים.

 

שבילי המושב        צילום: רונית סבירסקי

 

שביל חולי מתפתל בין הפרדסים שחלקם עדיין נושאים על ענפיהם קלמנטינות, תפוזים ואשכוליות. במשך השנים נוספו גם מטעי אבוקדו, מנגו, פקאן וכרמי זיתים. הדרך אל שמורת אירוס הארגמן עוברת בין המטעים וממשיכה עד לנקודה שבה נישאות שתי גבעות כורכר. הדרך החולית עבירה ברובה לכלי רכב רגילים אבל לקראת סופה החול הופך לטובעני ומומלץ לרכבים שאינם רכבי שטח לחנות ולהמשיך בהליכה עד לנקודה שבה ניצב שלט המכוון לשמורה.

 

פרדסים ומטעים     צילום: רונית סבירסקי

 

שתי גבעות כורכר ופריחות אביב

בסוף פברואר ותחילת מרס ישנם עדיין מקבצי אירוס ארגמן בשטח הגבעה הראשונה אבל רובם כבר סיימו את עונת הפריחה. לעומת זאת פריחות האביב כבר מכסות את השטח עם שלל סביונים, לשון פר, רותם המדבר, שום תל אביב, אספרגוס ארוך עלים, שברק מצוי, אירוס הארגמן וכלניות מעטות שעדיין מנקדות באדום את השטח.

 

סוף פריחת איריס הארגמן      צילום: רונית סבירסקי

רותם המדבר      צילום: רונית סבירסקי

 

כל אחת משתי גבעות הכורכר תחומה בגדר ושביל כורכר מטפס אל מעלה הגבעה, מתפתל ויוצר מסלול היקפי מעגלי. מפסגת גבעת הכורכר הדרומית נשקפים נופי מישור החוף הדרומי, העיר יבנה, השדות החקלאיים של בית חנן, מושבי הסביבה ופרדסי ההדרים. בין צמחי הגבעה אפשר למצוא קידה שעירה, עכנאי שרוע וגבסנית ערבית. בין הצמחים הפולשים שחדרו לשמורה בולט בפרחיו הצהובים החמציץ. בווייז: שמורת טבע איריס הארגמן בית חנן.

 

 חרציות וחרקים     צילום: רונית סבירסקי

קחוון מצוי     צילום: רונית סבירסקי

 

אגם וגשר מנעולי האהבה

במרחק נסיעה קצר משמורת הטבע בית חנן נמצא פארק האגמים של ראשון לציון שכולל את אגם הנקיק ואגם הסופרלנד. שני הפארקים נמצאים בסמוך זה לזה ומציעים לקהל מרחבים גדולים, מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים, מדשאות וספסלי ישיבה לצד אגם ונחל זורם. צמד האגמים הוא מעשה ידי אדם כשאגם הסופרלנד מקבל את מימיו ממי גשמים, ממנו הם ממשיכים לזרום אל אגם הנקיק ומשם אל בריכות חלחול אל מאגר מי תהום.

 

אגם וגשר עץ תלוי    צילום: רונית סבירסקי

 

בעונת נדידת הציפורים שופע אגם הסופרלנד בלהקות ועופות מים. בכל עונות השנה שטים במים שפמנונים, אמנונים, יאוריות ואנפות. פני האגם מכוסים בשכבת עבה של צמחי מים שפורחים בסגול. גשר עץ תלוי חוצה את האגם ובמרכזו מרפסת תצפית עם ספסלי ישיבה. לב מתכת גדול הותקן על דופן המרפסת וצעירים מאוהבים תולים עליו מנעולים ומשליכים את המפתח למים.

 

 יאוריות      צילום: רונית סבירסקי

כלב בסבך צמחי המים באגם    צילום: רונית סבירסקי

מרפסת מנעולי האהבה      צילום: רונית סבירסקי

 

אגם הנקיק הוא צר וארוך ונראה כמו ערוץ של נחל שזורם בין סבך צמחייה ועצים. אפשר להגיע לנקודת תצפית עליונה שמשקיפה אל הנקיק וממנה לרדת בשביל חולי עד גדת האגם. לצד הנחל הוקצו שבילים עבור מטיילים ורוכבי אופניים, ספסלי מנוחה ופינות פיקניק.

 

אגם הנקיק    צילום: רונית סבירסקי

 

איך מגיעים: תשימו בווייז יס פלאנט ראשון לציון. סעו עד קצה המתחם כשפניכם מערבה, פנו דרומה לאורך קיר מתחם הסופרלנד עד שתגיעו אל הצד האחורי של יס פלאנט. החנייה חופשית והאגם מולכם. משם שימו בווייז תצפית אגם הנקיק. פנו שמאלה בדרך אבא אבן, תעברו את תחנת הדלק פז, פנו ימינה בעליה כשמשמאל מתחם האלף של השפד"ן תעלו עם הכביש, פנו שמאלה עם השילוט ותמשיכו בעזרת הווייז עד לנקודת התצפית.