מטמון מטבעות מימי אנטיוכוס – עדות למרד המקבים ביוונים

 

מטמון נדיר של מטבעות כסף התגלה בתוך קופסת עץ בשמורת נחל דרגה במדבר יהודה. הציבור מוזמן להצטרף במהלך חודש דצמבר למבצע חפירות מיוחד בחיפוש אחרי ממצאים נוספים. המטבעות שנחשפו יוצגו במוזיאון החשמונאים במודיעין במסגרת שבוע המורשת בישראל

 

מי שזכה להיות עד לרגע שבו נחשף חפץ בעל חשיבות היסטורית בין רגבי האבק והאבנים של חפירה ארכאולוגית מבין מה משמעות המילה תגלית ואת מדד ההתרגשות שאוחזת בסובבים. זו יכולה להיות פיסת חרס קטנה שעליה נכתב משפט קצר, מטבע עם חותם, פסלון, מגילה מעור עם כתב עברי עתיק, מומיה מצרית או אבן שנושאת כתב אשורי.

 

השנה זה קרה בשמורת נחל דרגה במדבר יהודה. צוות חוקרים שיצא לסקר במערות במדבר יהודה מטעם רשות העתיקות, קצין מטה ארכיאולוגיה במנהל האזרחי בשיתוף משרד ירושלים ומורשת לקח דגימות ניסיוניות באתרים שונים וקיים חפירת הצלה במערות מורבעת בשמורת נחל דרגה. סקרים ארכיאולוגים נועדים לתת תמונת מצב אזורית ונדיר שמתגלים ממצאים בעלי חשיבות בנסיבות כאלה. אבל כשהדברים קשורים בחנוכה קורים ניסים. בסדק שנבדק בתוך המערה התגלה חפץ מעץ בצורת גליל עם מכסה שאטם אותו בצורה הרמטית. על פי צורתו החיצונית ניתן היה לראות כי הוא נעשה במחרטה ולא נמצא בעבר חפץ דומה לו בצורתו.

 

החוקרים שלחו את הקופסה לבדיקה ולפתיחה על ידי מומחי טיפול בממצאים ברשות העתיקות. מכסה העץ הוסר ולעיני הבודקים התגלתה אדמה תחוחה שבתוכה אבנים קטנות שדחסו בצפיפות את תכולתה של הקופסה. מתחת לשכבת האדמה נמצאה פיסת בד מצמר צבועה בסגול שכיסתה 15 מטבעות כסף . המטבעות היו מסודרות בתחתית הקופסה וביניהן פיסות של צמר כבשים. מטבעות הן ממצא שנותן לחוקרים מידע מדויק לגבי התקופה והם ידעו שבידם מטמון נדיר בן 2200 שנים ששייך לתקופה שקדמה למרד המקבים.

 

המטמון כולל קבוצה אחידה של מטבעות טטרדרכמות מכסף, שנטבעו על ידי תלמי השישי, מלך מצרים. מלך זה, מלך על מצרים במקביל לדודו - אנטיוכוס הרביעי ("אפיפנס"), אשר מלך על הממלכה הסלווקית ובכללה ארץ ישראל. שלושת המטבעות הקדומים ביותר במטמון נטבעו בשנת 176/5 לפנה"ס, ואילו המטבע המאוחר במטמון מתוארך לשנת 171/170 לפנה"ס. על גבי אחד מהמטבעות נמצאה חריתה בכתב יד של השם "שלמי –Shalmai" בכתב ארמי.

  

ד"ר איתן קליין, חוקר המטמון מטעם רשות העתיקות יחד עם ד"ר גבריאלה ביכובסקי, מומחית מטבעות ברשות העתיקות מציין "מעניין לדמיין מיהו האיש שברח למערה והחביא בה את רכושו הפרטי מתוך כוונה לשוב. נראה, שעקב מאורעות התקופה, נהרג האיש בקרבות, ולא שב לקחת את רכושו הוא המתין לנו במשך כמעט 2,200 שנים. מדובר בממצא שאין שני לו, המהווה עדות ארכיאולוגית ראשונה וברורה לכך שמערות מדבר יהודה שימשו כזירת פעילות למורדים או לפליטים יהודים בימים שקדמו למרד המקבים או בראשית המרד".

  

לדברי ד"ר קליין, ספרי המקבים מתארים כמה אירועים דרמטיים משמעותיים בעת ההיא, שעשויים היו לשלוח אנשים לטמון את רכושם במדבר עד יעבור זעם. הסבר אחד, יכול להיות ביזת כלי המקדש בידי אנטיוכוס הרביעי והחרבת חומות ירושלים בשנים שקדמו למרד החשמונאים. הסבר אחר, עשוי להיות גזרות הדת שהטיל על העם היהודי בשנת 167 לפני הספירה.


ספר מקבים א' מספר על קבוצת יהודים שנמלטו למחבואים במדבר מפני גזרות הדת שהוטלו על היהודים:  "אז ירדו רבים מבקשי צדק ומשפט אל המדבר לשבת שם. הם ובניהם ונשיהם ומקניהם כי רבו הרעות עליהם. ויגד לאנשי המלך ולחיל אשר היו בירושלים בעיר דוד כי ירדו אנשים אשר עברו את מצות המלך למחבואים במדבר. וירדפו אחריהם רבים וישיגום ויחנו עליהם ויערכו עליהם מלחמה ביום השבת... וימותו הם ונשיהם ובניהם ומקניהם כאלף נפש אדם" (מקבים א' ב: כט-לז).

 

אמיר גנור, מנהל החפירה הארכיאולוגית במערה מטעם רשות העתיקות מספר כי "פרויקט הסקרים והחפירות שרשות העתיקות עורכת במדבר יהודה בשש השנים האחרונות מוכיח את עצמו, ובעקבותיו הצלחנו להציל אלפי ממצאים ארכיאולוגיים מפני הרס ושוד עתיקות, בהם קטעי מגילות מקראיות, ראשי חץ ממרד בר כוכבא, סל שלם בן 10,500 שנה, ועוד. "

  

שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת, זאב אלקין: ״בשבוע המורשת בחנוכה, עשרות אתרים ייפתחו לקהל עם פעילויות ייחודיות למשפחות ולילדים, כולל אפשרות לראות את התגלית החדשה במוזיאון החשמונאים במודיעין, ואני מזמין את כל עם ישראל לבקר ולהנות מהמורשת הלאומית״.

 

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות מזמין את הציבור להצטרף ולהתנדב במבצע החפירות במערת מורבעת במהלך דצמבר. "אנחנו מאמינים שהמערה עוד לא אמרה את המילה האחרונה". פרטים בדף הפייסבוק של רשות העתיקות.