חצבים פורחים וציפורים אינספור, פסטיבלים, הצגות, סרטים ותערוכות

 

פסטיבל ישראל בירושלים, פסטיבל מספרי סיפורים בגבעתיים, פסטיבל כתיבה בתל אביב, דרקונים בגני יהושע, סרטים לכל המשפחה בסינמטק, סיורים מודרכים ללא תשלום ברובע היהודי, בעקבות פריחת נר הלילה בניצנים 

 

פסטיבל ישראל חוגג 61

מנהלים אמנותיים חדשים, מופעים בשיתוף הקהל, הפקות מקור ישראליות ומופע בינלאומי ללא תשלום. פסטיבל ישראל שיתקיים בתיאטרון ירושלים משנה תדמית. Sun and Sea   הוא פרפורמנס אופראי על עולם שוקע שנוצר בליטא וזכה בפרס הגדול של הביאנלה בוונציה 2019 ומאז זוכה להכרה על בימות גדולות בעולם ויוצג לקהל בהרשמה מראש וללא תשלום. VHS ד"ש מהעבר יצירה של הרקדנית והיוצרת רננה רז יחד עם ניצן כהן שפנו ליוצרות ויוצרים שיחפשו רגע משמעותי בקלטות הווידאו שמעלות אבק כמעט בכל בית. מקדש העין הוא שילוב של טקס רוחני, שירה ותערוכה שהפיקו צמד היוצרים גון בן ארי ואורן פישר.  רכבת לילה לאיזמיר הוא מופע מוזיקלי שמחבר בין טורקיה לישראל עם מוזיקאים ישראלים וטורקים. הילולה הוא מופע שמשחזר בדרך אישית את חגיגות הבאבא סאלי על ידי נטע אלקיים ועמית חי כהן. פתרונות נוחים לחיים מאושרים הוא מופע שיצרו אמן הוויזואל תיאו מרסיה והכוראוגרף והרקדן סטיבן מישל מצרפת כשהמיצג המרכזי הוא כוורת המדפים המפורסמת של איקאה. 1,000 דרכים להיפגש עם אדם זר שלושה מופעים שונים שמתכתבים אם ההרגלי הצפייה החדשים שאחרי הקורונה.  נונה הוא מפגש אינטימי בסלון ביתי. מסמך ללא שם הוא מופע יחיד שמתרחש בשקט מוחלט. הווה מוחלט הוא מופע מאולתר ומצחיק של איתי זבולון ודניאל קורן.

מתי: 22-19 בספטמבר 2022

מחיר: מופע אחד ללא תשלום, יתר המופעים במחירים שווים לכל כיס

לפרטים: אתר פסטיבל ישראל

 

 

פסטיבל מספרי סיפורים ה-29 

פסטיבל מספרי סיפורים בניהולו האמנותי של יוסי אלפי יתקיים בחוה"מ סוכות בתיאטרון גבעתיים. אלפי סיפורים, מאות משתתפים, עשרות מופעים, בעשרה ימים של סיפורים ביניהם: 100 ליצחק נבון, 140 שנה לעליית יהדות תימן, 120 שנה לקק"ל, 125 שנה לקונגרס הציוני הראשון, 100 שנה לביקור אלברט איינשטיין בארץ ישראל, סיפורי שוטרים, סיפורי לוחמים יהודיים ממלחמת העולם השנייה וסיפורי מרגלים, סוד הקסם של חצר כינרת, סיפורם של המושבים בישראל ורבים נוספים. מהמופעים המיוחדים: מפגש "ראש בראש" עם חתן פרס ישראל בזמר העברי יהורם גאון, מחווה מיוחדת למירי אלוני, חפלה עיראקית – סיפורו של צ'לר'י בגדד עם להקת נגנים צעירים, מופע רמבטיקו עם כוכבת הרמבטיקו קתרינה צירידו ושלל יוצרים וזמרים ישראלים.
מתי: 17-6 באוקטובר

מחיר: בתשלום

 
סיור סליחות בנחלאות בירושלים בין קודש לחול

סיור מודרך עם החברה להגנת הטבע  בין הסמטאות, הדמויות, בתי הכנסת והפיוטים המאפיינים את שכונת נחלאות בירושלים. סיפור הקמתן של 32 השכונות בנחלאות ואופיין המיוחד המרכיב את המגוון האנושי של ירושלים. הסיור מיועד למבוגרים. נקודת מפגש: גן התות

מתי: חמישי, 8, 15, 22, 29 בספטמבר, 21:00

מחיר: 55 שקל

לפרטים: 03-6388688

 

 סמטאות בנחלאות     צילום: רונית סבירסקי

 

בעקבות פריחת נר הלילה החופי

בית ספר שדה שקמים מקיים קבלת שבת באזור אגם ניצנים בין דיונות זהובות, צמחייה מקומית בבית הגידול החולי ולצד פריחת נר הלילה החופי. נר הלילה הנדיר נפתח פעם אחת בלבד בכל עונה. הסיור עוקב מקרוב אחרי הפריחה ואחרי דיירי החולות. בסיום תה חם ופיתות על סאג'. נקודת מפגש: אגם ניצנים. הפעילות מתאימה למשפחות ומבוגרים וכרוכה בהליכה.
מתי: שבת, 10 בספטמבר, 21:00-17:00

מחיר: 55 שקל למבוגר, 50 שקל לילד

לפרטים: 03-6388688

 

 פריחת נר הלילה החופי     צילום: רונית סבירסקי

 

חצבים וציפורים בגן לאומי מגדל צדק

רשות הטבע והגנים מקיימת בגן לאומי מגדל צדק שני סיורים מודרכים. סובב מצודה בשילוב סיפורו של הגן. משך הסיור כ-40 דקות. הסיור השני גבעת הקברים בדגש על פריחת החצבים ועונת הנדידה. הסיור יחשוף בפני המטיילים את הסיפור של הגבעה ומדוע פורחים בה כל כך הרבה חצבים. לסיור יתלווה צפר שיסביר על נדידת הציפורים ומדוע זו נקודת תצפית טובה. משך הסיור כשעה וחצי.

מתי: שבתות בחודש ספטמבר, סיור מצודה 9:00, 11:00, 13:00, סיור גבעה 10:00, 12:00

מחיר: כניסה בתשלום, סיור ללא תשלום

לפרטים: 3639*

 

חצבים בגן לאומי מגדל צדק     צילום: ד"ר איל מטרני

 

סיורים ללא תשלום ברובע היהודי

סיור חינם עם מורה דרך של רשות הטבע והגנים ברובע היהודי בירושלים בתקופת חגי ישראל. הסיור הרגלי יוצא משער יפו דרך סמטאות הרובע היהודי, הקארדו, המנורה, כיכר בית כנסת החורבה, החומה ותצפיות על העיר. הסיור ישלב את סיפורה של העיר, סיפורי הרובע והיהודים שחיו בו החל מהמאה ה-15. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. נקודת מפגש: מודיעין לתייר בשער יפו. הסיור כשלוש שעות ואינו מונגש.

מתי: שישי, 16, 23, 30 בספטמבר, 7 באוקטובר, בחול המועד סוכות 11, 12, 14, 15 באוקטובר בשעות 13:00-10:30

מחיר: בהרשמה מראש וללא תשלום

לפרטים: 3639*

 

 בית הכנסת החורבה ברובע היהודי      צילום: רונית סבירסקי

 

קבלות שבת בחווה בגיא

בחווה בגיא בגן לאומי סובב חומות ירושלים יתקיימו מדי שישי קבלות שבת באווירה ירושלמית לצלילי מוזיקה ישראלית. ישתתפו באירועים: אנסמבל ג'עלה, מופע סליחות ופיוטים עם לבנת בן חמו ואוריין שוקרון, פיוט ירושלמי בהשתתפות אלעד גבאי, יערה בארי ואילן קינן. הפעילות כוללת קטיף חמניות, דוכן שתייה וכיבוד קל. שאטלים ללא תשלום מהתחנה הראשונה בין 16:00-12:00.

מתי: שישי, ספטמבר – 14 באוקטובר 15:00-13:00

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: החווה נמצאת בכניסה לגיא בן הינום בסמוך לסינמטק ירושלים

 

 גיא בן-הינום     צילום: רונית סבירסקי

 

סינמטק לילדים והורים

סינמטק תל אביב מציג בחודש ספטמבר, תוכנית של סרטים, מפגשים ופעילות לילדים בכל הגילים. מדי שבת בבוקר יתקיימו הקרנות לקטנטנים עם פעילות נלווית לפני ההקרנה, "כספיון", "טרופותי" ו"טרופותי הבת", סרטי אנימציה קצרים ואירוע יום הולדת ללולי בשיתוף ערוץ "הופ". לילדים גדולים סרטים מדובבים: הארי פוטר, קפטן תחתונים, בית ספר למפלצות והקול בראש. בנוסף, אחר הצהרים יוקרנו קלאסיקות כמו רוק בבית הספר ומרי פופינס.

מתי: ספטמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6060800

  

הרצאות ותרגול מדיטציה בדמיון מודרך עם הקהל 

"מרכז הבמה" בגני תקווה יוצא בסדרה בלעדית בעונת 2022-23 שבה הקהל לוקח חלק פעיל באמצעות מפגשים השופכים אור על הקשר שבין עולם החומר לעולם הרוח, בתרגול מדיטציה ודמיון מודרך. תחת הכותרת "אל עצמי - ומעבר" תקיים איילת אידלברג, אנתרופולוגית, חוקרת תרבויות ודתות של מזרח אסיה, שעורכת מסעות בעולם החומר ובעולם הרוח, 6 מפגשים בנושאים שונים.

מתי: במהלך שנת 2023-22

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-7375777

 

סרט דוקומנטרי על להקת א-הא ומלך האריות בגרסת סינג אלונג

סינמטק תל-אביב יקיים הקרנה של הסרט התיעודי : "א-הא: צפון אמיתי" – המתעד את אחת מלהקות הפופ הגדולות בהיסטוריה. הסרט התיעודי עוקב אחרי הקלטת האלבום החדש שהוא הראשון מאז 2015 והוקלט במשך יומיים בשיתוף התזמורת הארקטית הפילהרמונית של נורבגיה. בנוסף, תתקיים הקרנה מיוחדת של מלך האריות בגרסת סינג אלונג של מועדון הקאלט דיסני. הקהל מוזמן לשיר ולהתחפש לדמויות המוכרות. הסרטים מיועדים למבוגרים.

מתי: שני, 19 בספטמבר, 21:00 (צפון אמיתי), שישי, 16 בספטמבר, 21:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6060800

  

פעילויות בגני סיפור בחולון

פעילות לכל המשפחה בשני מתחמים של גני הסיפור בעיר: המתחם ברחוב מוטה גור שבקריית אילון והמתחם שבחורשת היובל. בימי חמישי אחר הצהרים תתקיים הפעילות "סיפורים מסתתרים" בסגנון "מחפשים את המטמון" שתתבצע באמצעות טלפון נייד עם תחנות ומשימות בנושאים שונים. בשבתות בבוקר שעת סיפור פעילה עם שחקן או שחקנית ולאחר מכן פעילות יצירה ותנועה. הפעילות תתבצע ע"י אגף תרבות ואומנות בעיריית חולון וצוות ההדרכה של המוזיאון לתולדות חולון.

מתי: ספטמבר

מחיר: 25 שקל בהרשמה מראש בלבד (ללא עלות לתושבי חולון)

 

 

DRAGONLAND – פארק ארץ הדרקונים בגולפיטק

במתחם הגולפיטק בפארק גני יהושע בתל אביב נפתחה אטרקציית הקיץ פארק הדרקונים מבית DINO PARK EXPERIENCE בהפקת EGOeast הפקות וא.ג. מיוזיק ביזנס. דרקונים בגודל טבעי, אטרקציות ופעילויות לכל המשפחה. מתחם מציאות מדומה של הרפתקה על גב דרקון, שיט משפחתי בסירה באגם הפארק, קן הדרקון - מדרגות העולות לנקודת תצפית גבוהה המשקיפה על הפארק כולו, רכבת דרקונים לקטנטנים, עמדות צילום ורכיבה על מגוון דרקונים, מתחם מתנפחי ענק, מתחם קטנטנים ועץ מספר אגדות. בפארק מתקני צינון והצללה.

מתי: ספטמבר – 18 באוקטובר

מחיר: 139 שקל מגיל שנתיים (מבצעי בוועדי עובדים וכרטיסי אשראי

לפרטים: כרטיסים אתר לאן

 

 

שני יוצרים בין-לאומיים על במה אחת

להקת המחול קמע גאה מעלה את המופע LEGENDS, שתי יצירות מופת מאת כוריאוגרפים בין-לאומיים. לראשונה בלהקת מחול ישראלית מתארחים על במה אחת שניים מהיוצרים המצליחים והמוערכים ביותר בעולם כיום: מרקו גקה (גרמניה)  ויוהאן אינגר (שוודיה), יוצרים קבועים בתיאטרון המחול ההולנדי (NDT) ובלהקות מהמובילות בעולם. השניים מעלים בלהקת המחול קמע את יצירות המופת שלהם: גקה את "THIN SKIN" למוזיקה של פאטי סמית ואינגר את "RAIN DOGS" למוזיקה של טום וויטס. אגדות הרוק משמשות קרקע קצבית משותפת לכוריאוגרפיה ווירטואוזיות משני עולמות תוכן שונים לחלוטין.

מתי: חמישי, 8 בספטמבר (היכל אמנויות הבמה הרצליה) 15 בספטמבר, סוזן דלל תל אביב, 20:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-5105656

 

  LEGENED - RainDogs של להקת המחול קמע      צילום: כפיר בולוטין

 

פסטיבל "כתוב" בבית אריאלה

עיריית תל אביב - יפו תקיים אירוע ספרות וכתיבה של שלושה ימים בסופ"ש שכולו חגיגה ואהבה למילה הכתובה בספריית בית אריאלה. הפסטיבל העירוני ייפתח בערב חגיגי שיכלול מופעים, דיונים, הקראת שירה ושיחות על אודות ספרות, כתיבה ואמנות – הכול ברחבי הספרייה המחודשת. בשישי ושבת, סדנות מקצועיות, מפגשים אישיים עם מומחים מהתחום, ושיחות השראה עם כותבים מובילים. בערב הפתיחה (חמישי, 15.9), שאליו מוזמן הקהל הרחב ללא תשלום, ייערכו בין היתר: שיחה בין אבי נשר, מבכירי הקולנוענים בישראל, עם הסופרת צרויה שלו, על מלאכת הכתיבה, שיר ראובן ואלעד בר נוי מפרקים את "התפסן בשדה השיפון" , שיחה אינטימית עם אורלי קסטל-בלום ומפגשים נוספים.

מתי: 17-15 בספטמבר

מחיר: אירוע פתיחה ללא תשלום, כל הפעילויות בהרשמה מראש 40 שקל לפעילות, 100 שקל לחבילה של שלוש פעילויות

לפרטים: כרטיסים באיבנט

 

"הנך יפה רעייתי" - תכשיטי כלה מתימן

התערוכה "הנך יפה רעייתי" מבוססת על אוסף יואל שגן  שנתרם באחרונה למוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים כולל עשרות תכשיטי כלה תימניים. התכשיטים המפוארים המייחדים את הכלה ביום חתונתה, מלאים במשמעויות אסתטיות, כלכליות ומאגיות ונשארים אצלה כל חייה. בין התכשיטים רבדים וענקים, תליוני רקה, צמידים, טבעות וקישוטי ראש. חלקם נושאים בתי קמעות וסמלים מאגיים שנועדו לשמור על הכלה ולהבטיח את פריונה. בשל העובדה שנהגו להתיך את התכשיטים ולייצר חדשים, רוב התכשיטים הם מסוף המאה ה-19 ותחילת ה-20. יוצרי התכשיטים התימנים היו יהודים. לצד התכשיטים יוצגו ציורים של האומנית ששורשיה מתימן, אורית אקטע, החושפים מסע של דיוקן עצמי ריאליסטי בטקס החינה.

מתי: 15 בספטמבר – 31 בדצמבר 2022

מחיר: כניסה בתשלום

 

לאונרד כהן, אלתרמן ויידיש

בבית אבי חי בירושלים יתקיימו בחודש ספטמבר מגוון אירועים ביניהם: לאונרד כהן במלחמת יום הכיפורים עם גבע אלון, מאיה בלזיצמן ובהנחיית אסתר רדא. כוכבים בחוץ – מסע בעקבות נתן אלתרמן בהשתתפות רוני דלומי, דורון תבורי ופרופסור דן מירון. להישרף באש האהבה -  אהבה, שברון לב ונקמה בתרבות היידיש עם שולי רנד, לאורה ריבלין ואחרים.

מתי: 14-8 בספטמבר

מחיר: 80-50 שקל

 

שרים לסיום העונה בגבעה

ערב סיום העונה בגבעת תום ותומר סמוך לקיבוץ נגבה מזהבי ועד ארגוב משירי סשה ארגוב ודוד זהבי עם גבי ארגוב  ודפנה זהבי. האירוע מתקיים בגן תחת כיפת השמיים. מומלץ להגיע באור יום ולסייר בגבעה. תה צמחים, תירס חם וכיבוד קל. לרגל סיום העונה האורחים מתבקשים לתגבר את שולחן התקרובת.

מתי: חמישי, 8 בספטמבר, 20:30

מחיר: 50 שקל, ילדים כניסה חופשית

לפרטים: 08-8500711