בובע BOBE  בעיר –  מאכלי הקדרות הכי מפורסמים של הסבתות בתוך חלה טרייה

 

בתוך חלה או בצלחת כל התבשילים המנחמים של הסבתות, חריימה, סופריטו, חמין, בולונז או פפריקש בדוכן של בובע

 

 תבשילי קדרה מכל הסוגים     צילום: רונית סבירסקי

 

פריחת אוכל רחוב היא אחד המאפיינים של תקופת הקורונה. לא רק מאכלים בינלאומיים מצאו את מקומם בדוכנים מהירים גם תבשילים מהמטבח המסורתי היהודי תפסו מקום של כבוד בין הסירים המהבילים. אחת הסנוניות הראשונות היא רשת "בובע" בתרגום חופשי מיידיש "סבתוש".

 

 פפריקש הונגרי     צילום: רונית סבירסקי

 

כל קדרה והתבשיל שלה

את האוכל המנחם של הסבתות פוגשים בדרך כלל בארוחות משפחתיות בימי שישי כשניחוחות החלה הטרייה אופפים את הבית. יש גם אפשרות למצוא את המנות האלה במסעדות שמתמחות באוכל ביתי אבל אז כל מסעדה מציגה את המטבח המאפיין שלה. הרעיון של בובע הוא לקבץ את המנות הלוהטות של הסבתות מכל העדות ומכל המטבחים למקום אחד. הסירים מסודרים זה לצד זה כשכל אחד מהם טומן בחובו תבשיל קדרה אחר. כל מכסה שנפתח מעלה ניחוח שקשה לעמוד בפניו וכשכל המכסים נפתחים יחד בלוטות הטעם והריח עובדות שעות נוספות.

 

 סופריטו ספרדי      צילום: רונית סבירסקי

 

מה קורה כשטריפוליטאי, פרסי, איטלקי והונגרי נפגשים

מהמטבח הטריפוליטאי מגיע חריימה דגים של מושט עם פלפל צ'ומה ולימון כבוש, מהמטבח הפולני המסורתי חמין בקר עם תפוחי אדמה ושעועית, מהמטבח הספרדי הירושלמי סופריטו בשר עם תפוחי אדמה, מהמטבח האיטלקי הבולונז, מהמטבח הפרסי חורשט סבזי עם בשר וחצילים או  גונדי שהן כופתאות עוף וחומוס. מהמטבח ההונגרי פפריקש צ'ירקה עם חריפות נכונה שכבש בסערה את המקום הראשון בדרוג, והרוטב שלו עם החלה הם ביס מושלם.

 

 חלות טריות לטבילה או למילוי     צילום: רונית סבירסקי

 

חלה או צלחת עם לביבה וקומפוט

בבובע החליטו לאפשר לסועדים לבחור באיזו דרך הם רוצים לחוות את המנות. אופציה אחת היא לקחת מנה בקופסה חד פעמית ולצדה חלה טרייה להתיישב לצד אחד מהשולחנות בשוק צפון לאכול בסכו"ם חד"פ ולטבול את החלה ברוטב הסמיך. אפשרות שנייה היא למלא את כרסה של החלה בתוכן עד שהיא מתפוצצת ולבלוס את המנה העצומה הזו שנותנת נוק אאוט לכל מנת המבורגר ככל שתהיה גדולה. בעלי קיבולת מוגבלת יכולים בכיף לחלוק מנה או חלה ותמיד אפשר להזמין עוד אחת עם תבשיל אחר. ממש כמו אצל הסבתא כדי להשקיט את הרעב עד שמתיישבים לשולחן אפשר לנשנש לביבת תפוחי אדמה או לביבת ירק שנקראת עארוק. לקינוח או תוך כדי הארוחה לוגמים מקומפוט התפוחים שהוא מעין סיידר מתוק וסמיך עם הרבה קינמון וציפורן.

 

 מנה בצלחת    צילום: רונית סבירסקי

 

המיזם הזה נרקח בסירים של צמד אנשי תיירות שהקורונה עצרה את תנופת העשייה שלהם ופינתה להם מקום להגשים רעיונות שהמתינו במגרה. ברוך פדר ואלי בן גד שעוסקים בתיירות עם התמחות במגזר הדתי פגשו במהלך עבודתם באירופה דוכני אוכל שמבוססים על תבשילי קדרה והבינו שיש להם מתכון להצלחה. הם חיברו את הרעיון של מגוון תבשילי הסבתא מהמטבח היהודי למושג של עונג שבת, שמשמעותו לנגב בחשאי את הרוטב עם החלה הטרייה מתוך הסיר מבלי שהסבתא תשים לב, ולכל זה קראו בובע. הם הצליחו לאתר את המתכונים המוצלחים ביותר של כל עדה, בדקו, בישלו, טעמו והעמידו את הסירים בדוכן. שני הסניפים של הרשת שנפתחו עד כה הם בקניון עזריאלי וברחוב המלך ג'ורג' 87 בתל אביב (סניף שוק צפון נסגר)

 

 

כמה זה עולה לנו:

בובע בלחמנייה 34 שקל

בובע בצלחת 49 שקל

לביבת עארוק או לטקס 8 שקל, זוג 14 שקל

משקה קומפוט תפוחים או לואיזה לימון 10 שקל

בובע דיל כולל מנה, לביבה ושתיה בחלה 48 שקל, בצלחת 63 שקל

מכירת תבשילי לשבת במארז ביתי 79 שקל, חלה 10 שקל