אהבה  וכסף

 

המחזה "אהבה וכסף" עלה על במת תאטרון תמונע מאת דניס קלי בתרגומו של יותם בנשלום ובבימויו של משה פרלשטיין.

 

החברים לעבודה   צילום: רונית סבירסקי

 

מחזה כואב, מורכב ועכשווי שבוים כסיטואציות שכל אחת מסובכת מרעותה ובסופו של דבר כולן קשורות זו לזו. הוא בנוי בסדר הפוך מן הסוף להתחלה כשהחוט המקשר הוא הסיפור על זוג צעיר שמתקשה לנהל את המאזן הפיננסי הנדרש כדי להתקיים.  ג'ס (הגר דנון) אינה שולטת בייצר הקניות האובססיבי שלה ובעלה דיויד (דורי אנגל) מנסה לנווט את הספינה הטובעת בכל דרך יצירתית אפשרית. הוא איש שיווק במקצועו שהופך לתלותי במקום העבודה ובסופו של דבר אינו בוחל בשום אמצעי על מנת להשיג את הכסף שהם חייבים לבנק.

 

 האם והאב, אורה מאירסון ושלום שמואלוב     צילום: רונית סבירסקי

 

הצצה לרקע ממנו הגיעה ג'ס מספקים זוג הוריה בתמונה שבה הם יושבים מול קברה וכל תשומת הלב שלהם מוקדשת לקבר המפואר של אישה יוונייה הקבורה לצד בתם בהיכל מפואר. השיחה ביניהם נוגעת לפרטי פרטים בממון הרב שהשקיע הבעל במאוזוליאום שהקים לזכר רעייתו. האם (אורה מאירסון) במשחק מצוין של טקסט מקאברי ומימיקה שגוררת פרצי צחוק מתקשרת בדו שיח לקוני עם האב (שלום שמואלוב).

 

הסצנות השונות חושפות את הסיפור של הזוג כשהוא מסופר בחלקו על ידי חברים לחיים ולעבודה וחלקו על ידי הזוג עצמו. ההתחלה המצמררת מתרחשת כשדיויד מתכתב באימיילים עם סנדרין הצרפתייה, עמיתה למקצוע שהכיר אחרי מותה של ג'ס. הוא מספר את סיפורו שלו ומשחק את תפקידה של סנדרין במבטא צרפתי כבד תוך שהוא לוגם בעדינות יין לבן מגביע זכוכית.  

 

 דיויד והבוסית (אדר בק)    צילום: רונית סבירסקי

 

עימותים עם הבוסית שלו בעבודה שופכים אור נוסף על חייו המסובכים. הסצנה שמרמזת על השפל המוסרי שאליו הגיע דיויד שייכת לדיאלוג שמתרחש בין נערת בארים (אדר בק) במשחק משכנע מול גבר מזדקן שנקלע לבר. הגבר (שלום שמואלוב) מנהל איתה שיחה רוויית רמזים סקסואליים תוך כדי מחמאות שעליה להיות כוכבת טלוויזיה.

 

ג'ס שמשתלבת במחזה בסדר ההפוך מסיימת אותו במונולוג עוצמתי שקושר בין הקצוות של אהבה וכסף. למרות האהבה העזה שלה לדיויד,  הכסף בסופו של דבר ניצח.