מרתון סיורים, בתים מבפנים, שבוע שימור אתרים, מחול, סרטים ומוזיקה

 

50 סיורים בירושלים, אירוע האדריכלות בתים מבפנים בתל אביב, סיורים ופעילויות בשבוע שימור אתרים, מופעי מחול, פסטיבל קולנוע צרפתי, מוזיקה יוונית, מופעים והצגות

 

50 סיורים שמספרים את סיפורה של ירושלים

מרתון יד יצחק בן צבי מתקיים זו השנה ה-27 לקראת יום ירושלים. הסיורים השנה יערכו גם על ידי אנשי העיר שיעבירו את הסיורים מנקודת מבט מקומי. 50 סיורים שמספרים את סיפורה של העיר ירושלים. הצצה לשכונות החרדיות של ירושלים ומפגש עם משפחות חרדיות, מסע בזמן אל האופנה הירושלמית מימי המנדט הבריטי ועד שנות ה-70, סיור בקטמון הישנה בעקבות הסדרה סרוגים עם יוצר הסדרה, ביקור נדיר ברובע הארמני המסוגר, חוות העלמות - המקום שהיווה בית לנערות מסוריה ולבנון, ניצולות מאירופה וצבריות, סיור בתלת ממד דרך הסטריאוסקופ, ביקור חד פעמי בבי"ח כפר שאול ודיר יאסין, סיור במסתרי הקוסטודיה טרה סנטה ברובע הנוצרי עם האב אלברטו פארי, סיור בעקבות מפלצות חבויות בשכונת קריית יובל ונוספים. במרתון ייחשפו לציבור לראשונה חפצים מאוסף מתנות הנשיא יצחק בן-צבי וכן יתקיים סיור ושיח גלריה בתערוכה 'תלם-צריף-נקודה', תערוכת נופי הנגב המערבי לפני ואחרי 7.10. בתערוכה יוצג גם יומן ציורים בהשפעת השבעה באוקטובר של האמן, חבר קיבוץ בארי, יוחנן דרוקר. יוצגו גם עבודות קרמיקה שחילצה האומנית מיכל מרום מביתה בקיבוץ רעים.

מתי: 30 במאי – 1 ביוני, 5 ביוני

לפרטים: 40 שקל בהרשמה באתר יד יצחק בן צבי

 

 הרובע הארמני      צילום: רונית סבירסקי

 

"בתים מבפנים" בעיר תל אביב

אירוע האדריכלות בתים מבפנים, בשיתוף עיריית תל אביב, מתקיים בסוף השבוע הקרוב ברחבי העיר תל אביב. 180 אתרים, סיורים, שיחות ומפגשים בבתים פרטיים, במבני ציבור ובמרחב הציבורי. במשך סוף שבוע אחד וללא עלות. בין הפעילויות: סיורים היסטוריים המספרים את סיפור בנייתה של העיר העברית הראשונה, סיורים במוסדות החינוך החדשים ופורצי הדרך, היכרות עם מבני ציבור שתוכננו לשלב אוכלוסיות מגוונות בחיים העירוניים. השנה יתקיימו גם פעילויות לילדים, ביניהן, מסע תיאטרלי בפארק התחנה המלמד על תולדותיו.

מתי: 25-23 במאי

לפרטים: כניסה חופשית לאתרים

 

פארק המסילה     צילום: רונית סבירסקי

 

שבוע שימור אתרים

במסגרת שבוע שימור אתרים יתקיימו סיורים ופעילויות בכל רחבי הארץ. בין האירועים הבולטים בשבוע שימור אתרים השנה: מגוון סיורים מודרכים באתרי מורשת בערים, במושבות, בקיבוצים ובמושבים; סיור בבית ויצמן ברחובות בעקבות מורשתו של האדריכל הנודע אריך מנדלסון; סיור לאורך הדרך ההיסטורית בין יפו לירושלים; ערבי שירה, "יום הנוטר" במשטרת נהלל ההיסטורית; תהליכי שימור המורשת בירושלים - המציאות והחלום; נגיעה בתולדות הרכבת החיג’אזית בחיפה; ביקורים בבתים המספרים את סיפוריהם של החלוצים והחלוצות; סיורים מיוחדים במוזיאונים לאומנות; סיור בעקבות שימור יצירתו של האמן הנודע שרגא ווייל; חיפה החדשה של דאהר אל־עמר; סיפורי אהבה וקולינריה באשקלון ועוד.

מתי: 31-22 במאי

לפרטים: רוב הפעילויות ללא תשלום, פרטים באתר המועצה לשימור אתרים

 

לא נפסיק לרקוד – פסטיבל המחול אשדודאנס

פסטיבל המחול הבינלאומי אשדודאנס מתקיים זו השנה השביעית בסימן "לא נפסיק לרקוד" באשדוד. למעלה מאלפיים רקדנים, רקדניות ולהקות מחול מובילות מהארץ וחו"ל, קבוצות ריקוד עממיות ואומנים מהשורה הראשונה בפסיפס חסר תקדים של הפקות מקור, שילובים ייחודיים ומופעים מסקרנים, שיקרבו לבבות, יחברו אותנו סביב היפה והמשותף. בפסטיבל ישתתפו: שרית חדד, שירי מימון, מארינה מקסימיליאן, אודיה, דיוויד ברוזה, קובי אוז, ואלרי חמאתי, רותם כהן, מאיה בוסקילה, מיי פיינגולד, עינת שרוף, אור כהן. "קולה של אמא"– הפקת מקור מיוחדת תפתח את הפסטיבל בהשראת תוכנית הרדיו המיתולוגית קולה של אמא, שמשודרת בגלי צה"ל מאז שנות ה-70.

מתי: 18-15 ביולי

לפרטים: באתר עיריית אשדוד

 

 

 

הדרכים הלא ידועות פותח את פסטיבל הקולנוע הצרפתי

הסרט הפותח של פסטיבל הקולנוע הצרפתי "הדרכים הלא ידועות" של דני אימבר עוסק במסע על פי סיפור אמיתי ויוצג בבתי הקולנוע ברחבי הארץ. פייר, סופר וחוקר מפורסם בצרפת נפצע אחרי לילה אחד של שיכרות ושוקע בתרדמת. כשהוא מתעורר, עומד בקושי ונאבק כדי להתחיל ללכת מחדש, הוא מחליט בניגוד לעצת כל הסובבים אותו, לצאת למסע רגלי בו ילמד את צרפת באמצעות שתי רגליו, ויחקור את השבילים הסמויים מהעין. הדרכים הלא ידועות מובילות את פייר, ואת הצופים, אל סדרה של מפגשים אנושיים ומעוררי מחשבה, על רקע טבע יפהפה. הסרט מבוסס על הרומן האוטוביוגרפי מאת סילבן טסון.

מתי: החל מ-26 ביוני

 

בין קודש לחול במגדלה

הקונצרט השני בסדרת "מוסיקה על ים כנרת" יתקיים במגדלה. אנסמבל זמרי המדריגל 'בין קודש לחול'. אקפלה עברית בליווי פסנתר ובריטון בניצוחו של דור מגן, שמכהן גם כמנהל המוזיקלי של האנסמבל. רפרטואר שירי קודש וחול, טקסטים מהמקורות ושירים עבריים. מיחזקאל בראון ועד נעמי שמר ושירי אביב של מנדלסון, יצירות מובחרות למקהלה וסולן.                                                                      

מתי: 25 במאי, 12:00

לפרטים: 052-3784586

 

 אולם הקונצרטים במגדלה     צילום: רונית סבירסקי

 

'ורטיגו כח האיזון' - הכנס השלישי למחול ומוגבלות

"ורטיגו כח האיזון"- המרכז למחול משולב של עמותת 'ורטיגו' למחול, יקיים את הכנס השלישי למחול ומוגבלות. הכנס, בשיתוף מרכז סוזן דלל ובתמיכת משרד התרבות, ומשרד הרווחה. יוצרות, נשות אקדמיה ואנשי רוח יתכנסו ליומיים של דיונים, מופעים, פרפורמנס, סדנאות ותהליכים מגוונים רבים של שיתוף ושותפות. הכנס בהובלתם של טלי ורטהיים וחי כהן מקימי ומנהלי 'ורטיגו כח האיזון' מניח בקדמת הבמה שאלות הרוצות לנער לרגע את אבני היסוד של עולם המחול - האם קיים ייצוג ״נכון״ של הגוף הרוקד? בהשתתפות: רננה רז, מאי זרחי, ד"ר גילי המר, מיה רשף, ד"ר נילי ברויאר, ד"ר חן אלון, יאיר ורדי ואחרים.

מתי: 30-29 במאי, 16:00-09:00

לפרטים: אתר מרכז סוזן דלל, אתר להקת המחול ורטיגו

 

 ורטיגו כוח האיזון     צילום: רונית סבירסקי

 

הזמר היווני פאריס אווגלו בהופעה בבנייני האומה

שיתוף פעולה בין מרכז הקונגרסים הבינלאומי בנייני האומה  בירושלים וקבוצת זאפה  ובחסות הרשות לפיתוח ירושלים. במסגרת פסטיבל טברנות יתארח הזמר היווני פאריס אווגלו למופע אחד של מוזיקה יוונית באווירת טברנה. הוא מגיע לישראל עם להקת הבית במופע שיכלול קלאסיקות יווניות לצד שירים חדשים. הישיבה סביב שולחנות עם תפריט מיוחד מהמטבח היווני.

מתי: 30 במאי, 21:30

לפרטים: 6226*

 

 

 

פסטיבל אינטימדאנס 2024

פסטיבל אינטימדאנס מתקיים זו השנה ה-25 בתיאטרון תמונע. הוא מתקיים גם אם הפילטר שדרכו אנחנו חווים את העולם - השתנה. התשוקה לזוז, הנחישות לקיים אמנות, להתבטא בקול רם ובלתי מתפשר - מעוררים השראה ומפיחים חיוניות. בין היצירות שיעלו: פרפורמנס פאון מאת ארתור אסטמן, עבודת בית מאת מאיה ברינר דברור של אמא לשני בניה בזמן מלחמה. פולחן תל אביב של הילה נחשונוב – ארבע רקדניות בעיבוד עכשווי לפולחן האביב. זמר או ארץ תן של זוהר קרני – נוסטלגיה על ארץ ישראל הקטנה והיפה. ארוגים של טליה ברדה – צלילה לפער ביחסים בין גבר לאישה ונוספים.

מתי: 15-12 ביוני

לפרטים: אתר תיאטרון תמונע

 

 

 

יריד ספרי אמן

יריד ספרי האמן בארטפורט תל אביב חוזר ומציע למבקרים לעיין ולרכוש למעלה מ-400 ספרים של יותר מ-200 אמנים, להיפגש עם ספרי אמן ייחודיים ונדירים, ולהשתתף במגוון אירועים ביניהן סדנאות, שיחות, פאנלים והשקות לספרי אמן חדשים. במהלך סוף השבוע, שמוקדש כולו לספרים ואמנות, יוצגו גם עבודות ומיצגי אמנות שנוצרו במיוחד לאירוע, ייפתח מתחם הכנת פנזינים למבוגרים וילדים.

מתי: 8-5 ביוני

לפרטים: כניסה חופשית לכל האירועים, רחוב העמל 8 תל אביב

 

 

 

קוטפים דובדבנים בגולן

החל מחודש מאי ועד סוף יוני, יפעלו אתרי קטיף עצמי בצפון הגולן ויציעו פעילות לכל המשפחה. במהלך תקופת הקטיף עסקי התיירות במרחב הגולן מציעים פעילויות תוכן להשלמת חוויית הקטיף. מקומות לינה מנגישים מחירי לינה אטרקטיביים במיוחד באמצע השבוע ומקומות ההסעדה מפתיעים עם מנות ייחודיות לתקופת הקטיף. ישנם מספר זני דובדבנים הגדלים בגולן,  חלקם מבשילים מוקדם, וחלקם בסוף עונת הדובדבנים, מה שמאפשר זמן קטיף ארוך הנמשך לאורך כחודש וחצי. לצד הדובדבנים המתוקים ייהנו הקוטפים ממגוון פירות יער כגון אוכמניות, תות שמי, תות שדה, תות פקיסטני, גואמי, פטל, אוסנה, דומדמניות, פטל ועוד, הגדלים בלמעלה מ- 230 דונם ברחבי הגולן.

מתי: החל מחודש מאי עד סוף יוני (מומלץ להגיע בשעות הבוקר)

לפרטים: יש להתעדכן בפייסבוק או באינסטגרם תיירות גולן לגבי מועדי פתיחה וזמן הבשלה

 

 קטיף דובדבנים      צילום: רונית סבירסקי

 

אל-אטלאל – "על החורבות"

במרכז סוזן דלל עולה המופע אל-אטלאל – על החורבות. מחול קינה על אובדן חיים ואמונה, מסיפור אהבה שמתה על עולם שנחרב, איך קמים מההריסות של עולם שנחרב בעקבות המלחמה? המופע של הכוראוגרפית אורלי פורטל מתכתב עם המציאות בימים אלה.

מתי: 4, 5 ביוני

 

 

 

"לא תנצחו אותי" - אירוע למען ילדים חולי סרטן

בצל מלחמת "חרבות ברזל", עמותת "גדולים מהחיים" עורכת את ערב הגאלה השנתי באודיטוריום סמולרש באוניברסיטת תל אביב בהשתתפות יהודה פוליקר, מירי מסיקה וצביקה הדר. מטרת האירוע לגייס כספים למען קרן הבריאות של העמותה, המממנת בדיקות, תרופות שמחוץ לסל וטיפולים מצילי חיים לילדים חולי סרטן.

מתי: 26 במאי

 

פסטיבל ימי מוזיקה יהודית

המחלקה למוזיקה אוניברסיטת בר-אילן ומרכז דהאן מקיימים את פסטיבל "ימי מוזיקה יהודית" ה- 12  "שונים אבל ביחד" במחלקה למוזיקה של אוניברסיטת בר אילן. מוזיקה יהודית בהשפעות מקומיות ממקומות שונים ברחבי הגלובוס יוון, צפון אפריקה, אירופה וארץ ישראל כולל ביצוע לרביעיית נבל מאת מרק לברי ופיוט מיוחד שנכתב לזכרם של הנופלים במלחמת "חרבות ברזל" וזאת בצד יום עיון בשיתוף הפורום הישראלי לאתנומוזיקלוגיה. הפסטיבל השנה ייתן במה למגוון סגנונות מפיוטי המזרח והלאדינו המיוחד של גיברלטר וצפון אפריקה, עובר בטברנה היוונית ועד למוזיקה הקלאסית שחוברה בישראל בתחילת המאה העשרים. הרצאה או מפגש ללא עלות לפני כל קונצרט. הפסטיבל יתקיים פיזית וגם בשידור דיגיטלי
מתי: 29-27 במאי

לפרטים: 35 שקל לקונצרט, טל. 03-7316561

 

 

 

עצים מספרים את סיפורה של המדינה

קרן קיימת לישראל עורכת סיור בגן הבוטני ביער אילנות "עצים מספרים את סיפורה של המדינה".  בגן נטועים 350 מיני עצים מכל העולם. הסברים איך העצים משתלבים בסיפורו של העם היהודי מימי התנ"ך דרך ההיסטוריה של עם ישראל עד ימינו. סיפורו של עץ האקליפטוס, כיצד הגיע לישראל והאם יבש את הביצות. איך הגיע התמר לארץ ומדוע בחר יגאל פייקוביץ' לשנות את שמו ליגאל אלון?

מתי: שישי, 24 במאי, 9:30 ,  12:00

לפרטים: 10 שקל, מותנה ברישום מוקדם  1-800-360-550

 

 350 עצים מרחבי העולם      צילום: רונית סבירסקי

 

יהונתן פרלמן - סיפור מוזיקלי

המוזיקאי והיוצר יהונתן פרלמן במופע המוקדש ליוצרים הגדולים במוזיקה הישראלית בליווי תזמורת, זמרים ואורחים בהיכל התרבות תל אביב. במופע יבוצעו שירים מקוריים שנכתבו על ידי טובי המשוררים והולחנו על ידי פרלמן. עיבודים חדשים ליצירות של יאיר רוזנבלום, נעמי שמר, משה וילנסקי וסשה ארגוב וקלאסיקות מקוריות שהלחין פרלמן לטקסטים של שמרית אור, רחל שפירא, יואב גינאי, ברק פלדמן, חמוטל בן זאב ועוד. סיפור מוזיקאלי – גדולי היוצרים הוא מופע מרענן המגיש קלאסיקות ישראליות גדולות שנוגעות בקהל צעיר ובוגר, שירים מוכרים יותר ומוכרים פחות זוכים לביצועים מרגשים. המופע סיפור מוזיקאלי הופק בהשארת סדרת הטלוויזיה המצליחה של פרלמן.

מתי: 27 במאי

לפרטים: טיקטמאסטר

 

 

טרופותי של תיאטרון אורנה פורת

במוזיאון ארץ ישראל תעלה הצגת הילדים טרופותי של תיאטרון אורנה פורת. עכבר מתהלך לו ביער ומחפש אגוז לאכול. בדרך הוא פוגש, בזה אחר זה, שועל, ינשוף, ונחש המבקשים לטרוף אותו, אך העכבר מלא התושייה מזהיר אותם שתיכף יגיע למקום חבר שלו, טרופותי, שהוא מפלצת גדולה ורעבה. החיות נבהלות ומניחות לעכבר לנפשו. העכבר ממשיך בדרכו, ולתדהמתו הוא נתקל ביציר דמיונו טרופותי. כיצד הוא יתמודד? סיפור על התמודדות עם פחד, תושייה, אומץ ונועזות .מיועד לגיל 7-3.

מתי: 25 במאי, 10:00, 11:30

לפרטים: אתר תיאטרון אורנה פורת

 

 מתוך ההצגה טרופותי      צילום: כפיר בולוטין

 

כנס "הפנקס" ה-10 לספרות ילדים ונוער

ספריית בית אריאלה וכתב העת "הפנקס" מקיימים את כנס "הפנקס" המסורתי במרכז קהילתי מגיד בתל אביב. הרצאות, שיחות ומיצגים ויזואליים, השפעת המאורעות של החודשים האחרונים על התחום. הרצאות מאת רחלי רוטנר על ספרות של חבורות כראי לחברה הישראלית, ד"ר אמיר חרש על תעלומות ואימה במציאות של אי וודאות וערעור, אביגיל קנטרוביץ' ונוספים.

מתי: 30 במאי, 14:00-09:00

לפרטים: באתר בית אריאלה

 

טיול עצמאי במבואת הגשר הטורקי בנחל יששכר

במבואת נחל יששכר ממוקמת נקודת תצפית המשקיפה לעבר גשר הרכבת החיג'אזית החולף מעל לנחל. מהתצפית מומלץ להמשיך בשביל המוביל אל הגשר הטורקי ובו ניתן להשקיף על הנחל הזורם והטבע הירוק מסביב. במקום הוצבו פינות מוצלות וחניון מוסדר.

מתי: במהלך שעות היום

לפרטים: כניסה חופשית

 

"אורות גבוהים" ו"של מי את?"

במוזיאון בית אורי ורמי נחושתן בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד נפתחות שתי תערוכות חדשות: "אורות גבוהים", של האמן אור הרץ, ו"של מי את?", של הציירת רעות דפנא. אור הרץ יוצר פסלים היברידיים בצורות מופשטות ופיגורטיביות בשילוב אמנויות קישט, קראפט ואנימציה. רעות דפנה מציגה ציורי שמן ורישומים מהשנים האחרונים שרובם מבוססים על צילומי ארכיון מקיבוץ מעוז חיים. סיורים מודרכים מתקיימים בימי חמישי ב-11:00.

מתי: פתיחה, 18 במאי, 12:00 (נעילה 14 בספטמבר)