שדים ורוחות בבית ביאליק

 

 

קאפי, כלבו האהוב של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק מקבל את האורחים בברכה כלבית ומוביל אותם אל הכניסה הראשית כשהוא צועד בראש. בחייו הוא לא הורשה להיכנס אל הבית אבל כ"רוח רפאים" הוא מטייל חופשי בין החדרים ומגלה לסובבים סודות ושקרים, עצובים ומצחיקים.

 

הזוג חיים ומניה ביאליק על מדרגות ביתם     צילום: אלי כץ

 

תופעות על טבעיות

כך מתחיל הערב "מישהו בבית" שבו שחקני תיאטרון קליפה משתלטים על בית ביאליק וסוחפים את הצופים במסע תיאטרלי מוזיקלי לציון 144 שנים להולדתו של המשורר. הבית הנוסטלגי פותח את שעריו לכל הרוחות והשדים באפלולית קודרת כשהשחקנים שולחים מבטים קפואים דרך עדשות עיניים כחולות שמגיעות הישר מעולם המתים.

 

 הכלב קאפי המספר והמדריך    צילום: אלי כץ

 

הם ממשיכים לגלגל את האגדה האורבנית שמספרת על הבית רדוף השדים שנמדד בו ריכוז חריג של תופעות על טבעיות ועדויות רבות על קיומן של רוחות. 7 שחקנים נכנסים לנעלי הרוחות שקמות לתחיה בעוד הכלב קאפי משמש כמדריך הסיור.

 

חושבים מחוץ לקופסא

הוא עומד בפתח הדלת הסגורה וצועק "הכניסי??!!!!" כך הוא גם ממשיך לשלב ציטוטים משיריו של ביאליק בהסבריו המשעשעים. זהו עוד ערב לא שגרתי של תיאטרון קליפה. קבוצה של יוצרים שחושבים מחוץ לקופסא ומכניסים את הקהל ל"קופסאות" לא מקובלות. חלק מן ההצגות שלהם מתבצעות במוזאונים או בבתים ציבוריים כשהצופים עוברים בעקבות השחקנים ממתחם אחד לשני והופכים לחלק מן המופע.

 

מניה, אירה יאן והציפור     צילום: אלי כץ

 

אין ספק שכל אחת מן הדמויות שקמות לתחייה בבית ביאליק השקיעה זמן ממושך כדי להתכונן למופע. תלבושות ואיפור מורכבים ומסובכים, עדשות מגע שנראות כמו עיני זכוכית, ריסים מלאכותיים ענקיים, הדבקת ציפורניים, תלבושות מיוחדות, תכשיטים, פרוות ונוצות. השקעה לא פשוטה ומרשימה בתוצאתה.

 

מספרים ושרים 

השחקנים עוברים מחדר לחדר ומספרים לקהל את סיפורו של המקום, קאפי משלב הסברים אדריכלים על המבנה בדרך הומוריסטית ומסביר על כל אחת מהרוחות מה תפקידה בשטח. בחדר העבודה של ביאליק מסתובב מזכיר הבית הקפדן משה אונגרפלד, בחדר התינוקות שמעולם לא אוייש, כי בני הזוג ביאליק היו חשוכי ילדים, משתעשעת ציפורה נחמדת עם דמותו של הסופר החלומי. בחדר האורחים, שהיה פתוח בפני רבים, מתרכזים כולם סביב השולחן הערוך בכלי פורצלן וכוסות קריסטל ועל פינתו של מזכיר הבית משתלטת דמותה של המאהבת היפהפייה אירה יאן.

 

אוהבים לארח      צילום: אלי כץ

 

חייהם של חיים נחמן ביאליק ואשתו הנאמנה מניה נפרשים תוך ביצוע של שיריו החושפים את מאוויו, תשוקותיו ושאיפותיו של האיש. מהשיר "מעבר לים" שנכתב ב-1924, "מקפצה", "היא יושבה לחלון" ו"אם יש את נפשך לדעת" שנכתב ב-1897.

 

השחקנים המוכשרים של תיאטרון קליפה מוכיחים שוב שהם מסוגלים לרתק את הקהל בכל פעם מחדש.