גם אני ירושלמית

 

 

מחזה מוזיקלי חדש "אני ירושלמי" של תאטרון גושן בהרצליה למספר את סיפור ילדותו של הזמר והשחקן יהורם גאון

 

תאטרון גושן לילדים ולנוער הפיק משולש מנצח. סיפור חייו של יהורם גאון הופק כמחזה מוזיקלי המשלב את שיריו הידועים ומותאם לבני נוער, אבל אין ספק שגם המבוגרים ייהנו מההצגה. בערב הבכורה לא נותרה באולם אף עין יבשה כשהמסך ירד. גילוי נאות הוא שגם אני ירושלמית וסיפורו של גאון מציף בי זיכרונות ילדות אישיים.

 

 

 

שא שמך בגאון 

אביו של יהורם גאון לא היה מאושר מכך שבנו רצה להיות זמר ושחקן ורק כשהצלחתו הפכה לעובדה הוא התרצה וכתב לו מכתב "יהורם שא את שם משפחתך בגאון". המשפט הזה ממצה את תחושתו של גאון כשהוא רואה את סיפור חייו הכל כך פרטי נפרט לנימים דקים בעודו בחיים. יש בסיפורו את כל המרכיבים העסיסיים של ילד ירושלמי שחייו נשזרו בפרקים הרי גורל של מדינת ישראל עוד מימי טרום הקמתה ועד מלחמת ששת הימים, שבה שוחררו הרובע היהודי והכותל המערבי.  המחזה, השירים והסיפורים שלובים בסיפורים ההיסטוריים ומעבירים את אווירת התקופה ואת אשר התרחש בה בדרך מוחשית ומובנת גם לדור הצעיר שנולד אל המאה ה-21.

 

במאי ההצגה, ירון כפכפי, קרא את ספרו האוטוביוגרפי של יהורם גאון ונשבה בקסם. הוא דמיין את הסיפורים מתורגמים לסצינות תאטרליות והשיר "אני ירושלמי" שהיה חלק מפסקול חייו התנגן בראשו.  לכך הצטרפו השירים "הנני כאן",  "אני עושה לי מנגינות", "יש לי חלום", "מעל פסגת הר הצופים" ואחרים.  שירים שמילותיהם צרובות בתולדות מדינתנו וחיינו.

 

 

 

אני עושה לי מנגינות 

יהורם גאון לא חשב שהוא יודע לשיר. הכל התרחש במקרה כשמחנכת פקחית בעלת חושים מחודדים השכילה להוביל אותו בשביל הזהב בין רצונותיו של אביו, שיהיה לו בן מהנדס, לבין כישוריו ושאיפותיו של הילד הצעיר. היא העלתה אותו לראשונה על הבמה בתפקיד הכהן הגדול ומאז הוא לא רצה לרדת מהבמה. סבו שחי בעיר העתיקה היה חכם בתורה ושלט ברזי הקבלה והוא זה שנתן את האישור לנכדו להיות זמר ושחקן. הוא ראה דרך עיניו של יהורם את המוני האנשים שהוא משמח וכיצד הם מריעים לו.

 

 

 

יש לי חלום

מלחמת השחרור הותירה את קברו של הסבא האהוב בהר הזיתים ומשאלת לבו של האב הייתה שיהורם יעלה לקבר אם ביום מן הימים ירושלים העתיקה תשוב להיות חלק ממדינת ישראל. יהורם מאבד בקרבות על ירושלים את חברו הטוב ג'ינג'י וכשהשיר "בלדה לחובש" מבוצע על ידי השחקן שפי מרציאנו על רקע סרטי וידאו מקוריים ורעמי הפגזים הדמעות חונקות את הגרון. יהורם כמובן זוכה לקיים את צוואתו של האב ועולה לקברו של הסבא 19 שנים לאחר מלחמת השחרור.

 

 

 

המחזה מבוצע על ידי שורת שחקנים מוכשרים. שפי מרציאנו נכנס לנעליו הגדולות של יהורם גאון וכובש את הבמה. אביב כרמי מצליחה בכישרון רב לנווט בין תפקיד הסבתא השנונה עתירת האמונות הטפלות, המורה הפקחית, גרופית של יהורם ופקידת מבצעים. בנימין האח הגדול, דניאל ורטהיים,  מזכיר במראהו ומניירות שלו את האח הבכור בני גאון, שזכה לפרסום בפני עצמו. ערן פרץ מגלם את האב הנוקשה והקפדן בדרך משכנעת. ג'ינג'י, גיא הירש, הוא המאמי של ההצגה וקשה לכבוש את הדמעות כששפי אוחז בכומתה האדומה שנותרה ממנו ושר את "בלדה לחובש" כשברקע סרט וידאו שבו יהורם גאון מבצע את השיר.  לסיכום: הצגה מומלצת לבני נוער ולמבוגרים גם יחד.