לבד בברלין

 

 

על בימת תאטרון הבימה עלה המחזה החדש של שחר פנקס  בבימויו של אילן רונן "לבד בברלין" המבוסס על ספרו של הנס פאלאדה.

 

ברלין ערב עליית הנאצים לשלטון רווית שנאת זרים ונתונה למלחמה שבה נופלים חללים מבני העם הגרמני. המחזה מבוסס על סיפורם האמיתי של אליזה ואוטו המפל מפשוטי העם הגרמני ללא רקע פוליטי. אחיה של אליזה נהרג במלחמה והשכול מעורר בה את הדחף לפעול. בעזרת בעלה היא מפיצה מאות גלויות דואר ברחבי ברלין שקוראות לסרבנות אזרחית ולחבלה במקומות העבודה. לאחר תקופה ארוכה שהצליחו להתל בשלטונות הם נתפסו על ידי הגסטפו, הועמדו למשפט ראווה והוצאו להורג בגיליוטינה במרס 1943.

 

 צילום: ז'ראר אלון

 

תיק החקירה הפך לספר

הסופר הגרמני רודולף דיטצן ששם העט שלו הוא הנס פאלאדה המשיך לכתוב ליצור בעת החשוכה הזו בגרמניה וסירב לעזוב. הוא נחקר ונאסר לעיתים תכופות, התמכר לסמים ולאלכוהול עד שהתמוטט ואושפז בבית מחסה לחולי נפש. הוא השתחרר בתום המלחמה שבור נפשית ופיזית וכדי לעזור לו להתאושש נתן לו אחד מחבריו שהתמנה לשר התרבות במזרח גרמניה את תיק החקירה של הזוג המפל. פאלאדה כתב את  "לבד בברלין" ונפטר לפני שהספר יצא לאור.

 

הזוג קוונגל נעצר על ידי הגסטפו   צילום: ז'ראר אלון

 

בספר הם נקראים אוטו ואנה קוונגל והמניע למחאתם והפצת הגלויות נגד השלטון הנאצי הוא נפילת בנם במלחמה. אילן רונן בחר להושיב את שחקני המחזה על גבי כסאות עץ פשוטים כמו בחזרה טקסטואלית בה השחקנים משננים את הטקסט בפני הבמאי. אלא שהשורה הופכת למשחק של "כסאות מוזיקליים" שמסתובבים בכל עת שהשחקן היושב עליהן נכנס לתפקיד. השאר יושבים כשגבם אל הקהל.

 

גלויות מעולם אחר

המחזה קשה ומורכב עם שלל דמויות שחלקן אינו יוצר אמפתיה וכולם מתגוררים בקומפלקס אחד. השכן הבריון עם משחק מצוין של פיני קדרון, שמשתף פעולה עם הנאצים, אשתו שעוסקת בזנות ובנו גס הרוח, קציני האס אס, השכנים שמעדיפים להעלים עין והשודד האלים. בין כל אלה מנסה השכנה היהודייה  פראו רוזנטל, שמגלמת שולמית אדר במשחק עוצמתי, להתקיים מול השנאה הגואה ובעלה שנלקח על ידי הגסטפו ונעלם. השופט פרום מנסה להסתיר אותה אצלו אבל היא בורחת וחוזרת לדירתה וכשהיא מוצאת שכל חפציה נשדדו ופוגשת פנים מול פנים את השודדים היא קופצת מחלון דירתה אל מותה.

 

חברי תא ההתנגדות   צילום: ז'ראר אלון

 

הזוג קוונגל (נורמן עיסא ואסנת פישמן)  מקבל חיזוק מורלי מארוסתו של הבן שנפל. היא חברה בתא התנגדות ונותנת לזוג לגיטימציה לפעול. הם מקווים שהגלויות שיפיצו ישפיעו על תושבי העיר להתנגד לשלטון הנאצי. הגסטפו תופס אותו כשגלויה נשמטת מכיסו, הם נשפטים ונידונים למוות. קוונגל מוצא להורג ואנה מוצאת את מותה בהפצצה אווירית בעודה בכלא.