יקב אלכסנדר בבית יצחק בעמק חפר

 

יקב אלכסנדר בבית יצחק בעמק חפר. יורם שלום רצה להיות אלכסנדר הגדול עוד כשהיה קטן ולפי התוצאות הוא גם מצליח. רבים מזהים אותו עם שם היקב ומשוכנעים ששמו אלכסנדר. הנתון ההיסטורי המדויק הוא ששם היקב מנציח את סבו והסיבות אכן נעוצות היטב בהיסטוריה המשפחתית. היקב ממוקם בסמוך לביתו במושב בית יצחק באזור עמק חפר.

 

יורם שלום רצה להיות אלכסנדר הגדול עוד כשהיה קטן ולפי התוצאות הוא גם מצליח. רבים מזהים אותו עם שם היקב ומשוכנעים ששמו אלכסנדר. הנתון ההיסטורי המדויק הוא ששם היקב מנציח את סבו והסיבות אכן נעוצות היטב בהיסטוריה המשפחתית. היקב ממוקם בסמוך לביתו במושב בית יצחק באזור עמק חפר.

 

חביות עץ אלון   צילום: רונית סבירסקי

 

דרך על ענבים

שלושה דורות של ייננים צמחו במשפחת שלום. האב והסב ייצרו יין עוד לפני שעלו לארץ ויורם זוכר את עצמו עסוק בימי החופש גדול בבציר ענבים ודריכת יין במקום להתרוצץ עם החברה ולרכב על אופניים. כשבגר בחר לעסוק בתחום הטכני של הטלוויזיה ובאחת המשימות הגיע ליקב דלתון. הריחות והמראות החזירו אותו באחת אל ילדותו. זה היה רגע מכונן שלאחריו ידע שהוא הולך לעשות יין. בשלב הזה אפשר היה להכניס את המשפט "והשאר היסטוריה" אבל יש עדיין מה לספר על תולדותיו של היקב שהוקם בשנת 1996 ובעצם המשיך 90 שנות עשיית יין משפחתית.

 

שלוש שעות עם הרבה יין

יורם עושה את כל המאמצים כדי לייצר יין שיפיק חיוך והבזק של שמחה בעיני הטועם כבר מהלגימה הראשונה. הסיפוק שמשתפך על פניו מראה שלשם כך הוא עמל. במרתף היין שלו בין החביות הוא עורך שולחן טעימות ל קבוצות שבין 24-20 איש שמגיעים אליו בדרך כלל כקבוצה מאורגנת. הוא מכין כיבוד שמתאים לטעימות יין עם גבינות קשות ורכות של מחלבת יעקבס הסמוכה, ירקות, לחמים טריים ושמן זית. הטעימות הן תהליך של חוויה שתופסת תאוצה ככל שמפלס היין עולה. יושבים עם יורם כמה שעות בדרך כלל בשעות אחר הצהרים והערב, טועמים גבינות, בוצעים לחם וטובלים בשמן זית ועוברים מבקבוק לבקבוק.

 

 בקבוקי עטורי פרסים    צילום: רונית סבירסקי

 

 

לא משאירים בכוס

ביום שבו ביקרתי את יורם לא הייתה על השולחן "מרקקה", אותו כלי שאמור להכיל בתוכו את שאריות היין שלא נשתו אחרי הטעימה. איש לא ביקש הסבר לעניין כיוון שאף אחד לא השאיר יין בכוס וברוב המקרים נמזג עוד יין במקום זה שנגמר. אחרי שלוש שעות של שתייה ושיחה על סוגי היין, ניתוח הסוגים, הענבים, הטרואר וענף היין בכלל יש סיכוי שתצאו מבוסמים קל עד בינוני.

 

שותים ומדברים

כך זה התנהל: לכוסות נמזג SANDRO 2007 שזכה במדליית זהב בתחרות צרפתית מאוד נחשבת  ומדלית זהב נוספת בסלובניה. סנדרו השובבי מורכב מבלנד של קברנה פרנק וגרנאש. נתנו לו לנשום מעט, גלגלנו בכוס, שאפנו את הניחוח והעברנו אותו דרך חלל הפה והוא אכן יין שמח. אחריו שתינו מסדרת אלכסנדר רזרב יין זני של סירה ואת גסטו שהוא בלנד של קברנה מרלו וסירה. הגרנד פינלה היה עם יין שהוגדר כנשכני ואכן הוא הכין לנו הפתעה בחלל הפה AMAROLO שהורכב הקברנה ומרלו ביחס 50% מכיל 15.5% אלכוהול ויש לו נוכחות עם חותם אישי.

 

הגרנד פינלה

את הגרנד רזרב עוד לא טעמנו כיוון שהוא עדיין לא משווק אבל ההכנות לקראת הגרנד פינלה בעיצומן. היין שישן בשקט ארבע שנים שייך לסדרת "אלכסנדר הגדול" וזכה לקבל תווית שהיא לוחית כסף או זהב המעניקה לו מראה מלכותי. הוא יימכר במסעדות יוקרה ולחברי מועדון במחיר של 380 שקלים לבקבוק.

שאר היינות של אלכסנדר נמכרים בטווח שבין 90 שקלים ועד 380 שקלים.

 

תוכניות לעתיד הקרוב

יורם שלום כבר עובד על הקמת מרכז מבקרים מעוצב בשטח היקב. הוא מקים בימים אלה מבנה נוסף שישמש לאירוח. שטח פתוח לאירועים קטנים מול כרמי ענבים וזיתים והנוף הפתוח. בשלב זה הביקורים ביקב הם בתיאום מראש והאירוח מתקיים בדרך כלל בימים ראשון-חמישי. מחיר לאדם בתוך קבוצה של 20 איש הוא 200 שקלים. להזמנות ותיאום: טל. 054-4350180, 09-8822956