גליליון - מלון עם ציפורים בראש

מאת רונית סבירסקי

 

מלון גליליון שהוקם בצמוד לאגמון החולה החל השנה ביוזמה חדשה שמשלבת חבילות נופש עם ביקור באגמון החולה, במרכז המבקרים החדש וטיסה בכדור פורח מעל העמק

 

העגורים בשיא תקופת הנדידה    צילום: רונית סבירסקי

 

בכל שנה אני מחכה להם, מתגעגעת ומתרגשת לקראת בואם והם לא מאכזבים. העגורים, שכבר אפשר לכנות אותם שלנו, הפכו ליותר צברים מחוספסים מאירופאים מנומסים. בשנים הראשונות אחרי ההצפה של אגמון החולה הם עוד היו מהוססים, עצרו לתדלוק קצר, אמרו תודה והמשיכו הלאה לארצות החום. עם השנים הם גילו את שדות התירס, הבוטנים ובריכות הדגים והבינו שעמק החולה הוא המסעדה הגדולה שלהם בעונת החורף וממש לא כדאי להם לעזוב. לצערם, החקלאים לא התלהבו מאלפי הסועדים שחיסלו להם את היבול וניסו לגרש אותם בעזרת דחלילים ותיפופים שרק הצחיקו את החבורה הגרגרנית.

 

 העגורים חזרו לשדות     צילום: רונית סבירסקי

 

החקלאים עברו לפיצוצים מדומים שהניסו את העגורים עד שהתרגלו גם לרעשים המוזרים. זה כמעט הסתיים בגירוש המוני עד שקק״ל חתמה על הסכם הפסקת אש והתחילה להאכיל את העגורים באופן יזום. אלפי עגורים התעופפו סביב הטרקטור שפיזר להם ארוחות של תירס, בוטנים ופיצוחים והמראה הזה הפך לאטרקציה. המבקרים באגמון הגיעו לצפות בשעת ההאכלה של העגורים. החברה עפו חזרה לספר לחברים באירופה על הארץ המשוגעת שהפכה אותם לסלבס ונותנת להם אוכל בחינם. השמועה פשטה ברחבי אירופה ועשרות אלפי עגורים החלו להגיע מדי חורף לאגמון החולה והחליטו שאם יש כאן לינה ופנסיון מלא אז למה לעזוב. הם באים ונשארים כמעט עד סוף החורף. כבר חצינו את קו 50 אלף העגורים ועוד כנפם נטויה.

 

 מתקבצים ללינת לילה     צילום: רונית סבירסקי

 

לינה ופנסיון מלא לעגורים

שיטת ההסעדה היזומה גרמה לעגורים להתרכז בשדה ענק שנראה עם השנים כמו ספארי באפריקה. המוח הגלילי קלט את הפוטנציאל התיירותי והמציא מושג חדש ״עגלת מסתור״. הטרקטור החביב על העגורים קיבל תוספת של עגלה שבתוכה ישבו המבקרים וצפו באלפי העגורים ממרחק של מטרים ספורים. הביקוש היה היסטרי והסיורים האלה הפכו ללהיט. שני הסיורים המבוקשים ביותר היו בשעת השקיעה כשלהקות העגורים התאספו לשנת לילה באגם ובשעת הזריחה כשהמריאו לחפש אוכל. התווספו מסלולי הליכה לתצפיות רגליות ומצפורים עם משקפות וכך בכל שנה אפשר היה להביט בהם עוד יותר מקרוב ומזווית אחרת. עובדי הפארק כבר דוברי עגורית בסיסית והם מצליחים לפענח קריאות ומסרים בתוך המשפחה ובלהקה.

 

הגן הבוטני באגמון החולה   צילום: רונית סבירסקי

 

החגיגה סביב העגורים מפיקה רעיונות ויוזמות חדשות. כך פותחו מצפורים שונים ברחבי האגמון כולל מצפור צף, רפסודה שמעבירה את המבקרים מגדה לגדה, צפייה והסברים על סימון ציפורים בטבעות לצרכי מחקר.  גן בוטני שבו שוחזרו צמחי מים וקנה שהיו באגם החולה טרם יובש. אפשר לטייל ברחבי האגמון ברגל, בקלאב קאר חשמלי, לדווש באופניים או בתלת אופן זוגי.

 

 מרכז המבקרים החדש    צילום: רונית סבירסקי

 

לעוף במציאות מדומה

השנה האגמון התחדש במרכז מבקרים יפהפה שהוא אטרקציה בפני עצמה. בקומה הראשונה ישנם מתחמי הפעלה אינטראקטיביים, גלובוס לדים המציג את נתיבי הנדידה העולמיים, קיר הציפורים הגדול ביותר במזרח התיכון, שכולל אינפורמציה אודות ציפורים וחידון. המשחקים הם בטכנולוגיה ממוחשבת מתקדמת שמופעלת על ידי תנועת כף יד באוויר וללא לחיצה על כפתורים. "מיני אגמון"- סיפורו של אגמון החולה משחר ההיסטוריה דרך ייבוש החולה, אדמת הכבול וההצפה המחודשת. לצדם בית קפה קטן וחנות מתנות עם פריטים בדמות חיות.

 

 מציאות מדומה - לעוף עם עגורים     צילום: שוש להב

 

מתחם מיוחד הוקצה למשחקי מציאות מדומה VR שמתאימים לכל הגילים. אפשר לשחק בישיבה על כורסא או לאתגר גם את הצד הספורטיבי על מכשירים שנראים כמו מיטת אימון כושר. מרכיבים את המשקפיים ונכנסים לתחושה שהצטרפתם ללהקת עגורים במעופם מעל האגמון עד לנחיתה במים. המעוף דורש תרגילי ניווט שצוברים ניקוד ככל שעומדים במשימות. בקומת הביניים תפתח מסעדה ועד אז מוצגת במקום תערוכת צילומי ציפורים של צלמי הטבע מהידועים בארץ. בקומת הגג יפתחו דוכני קפה ומאפה בקיץ הקרוב. מרפסת פתוחה צופה אל נופי העמק בפנורמה של 360 מעלות. באופק נישאים ממזרח הרי הגולן, החרמון המושלג וממערב רכס הרי נפתלי. בימים שהראות קריסטלית אפשר לראות את החרמון הסורי ומצודת נמרוד.

 

  מרפסת תצפית במרכז המבקרים החדש    צילום: רונית סבירסקי

 

ספארי ישראלי

החורף הזה מזמן גם הזדמנות נדירה לצפות בעגורים שחזרו לנשנש את הגידולים בשדות הזרועים. תקציב ההאכלה שהופסק השנה החזיר את העגורים לשדות והחקלאים חזרו לשיטות ההברחה הישנות. גם כמויות הגשם העצומות שירדו גרמו למפלס מים גבוה שמונע מהעגורים לישון באגם והם מחפשים מקומות לינה חלופיים. הם שקועים עם מקוריהם עמוק בתוך שדות הברוקולי ותפוחי האדמה או שולפים זרעונים מתוך תלמים טריים שהטרקטורים יצרו.

 

צמד מגלנים סועדים   צילום: רונית סבירסקי

 

שפע המזון, המים והאקלים הנוח מביאים אל האגמון ציפורים נוספות. עיט הצפרדעים ועקבים מתצפתים על הטרף ממרום העצים, נקבת בז מצוי עומדת על ערמת חיטה קצורה, ברכיות, אגמיות, קורמורנים ומגלנים משייטים זה לצד זה במימי האגם. שלדג מנצנץ בכחול ממרחקים, תמירונים מהלכים במים על זוג רגליים אדומות דקיקות, נוטריה חוצה את תעלת המים בשחייה מהירה. ג׳מוסים (תאו) רועים באחו ולצדם פוסעות אנפות לבנות.

 

נקבת בז מצוי    צילום: רונית סבירסקי

 

אחת הציפורים הנדירות שהופיעה לראשונה בארץ לפני מספר שנים היא דאה שחורת כתף וכיום אפשר לראות אותה כשמסיירים באגמון. היא בעלת ראש פרוותי לבן, עיניים מלוכסנות ואדרת נוצות כהות שיכולות להפוך לאייטם אופנה אצל ז׳אן פול גוטייה. השמש השוקעת צובעת בזהב את ההרים והמים. הנוצות האדמדמות של המגלנים בוהקות ביופיין ובאוויר מרחפות להקות של עגורים שמחפשים מקום לינה לשעות החשיכה.

 

דאה שחורת כתף  צילום: רונית סבירסקי

 

ציפורים בערפל

הם יתעוררו שוב בשעת הזריחה כשהאגמון עדיין מכוסה בשמיכת ערפל כבדה וקרני השמש הראשונות מנסות להסתנן דרכם ומדליקות כמו להבות אש את צמרות העצים. הסיקסקים מתרוצצים בשטח בזוגות, התמירונים עסוקים בחיפוש תולעי מים ולהקות ראשונות מתחילות להתרומם באוויר למסע של יום חדש בשדות. להקת שקנאים במבנה ראש חץ מגיעה מדרום ומבשרת את ניצני האביב הראשונים. בחודש מרס יגיעו החסידות והעגורים שחוזרים מאפריקה.

 

ארוחת בוקר מוקדמת    צילום: רונית סבירסקי

 

המלון והאגמון

מלון גליליון יזם חבילות אירוח חורפיות "לעוף על הטבע" שכוללות סיור זריחה בעגלת המסתור "מתעוררים עם ציפורים" או סיור "שקיעה עם ציפורים". טיסה בכדור פורח במשך 15 דקות שמאפשרת תצפית על האגמון והציפורים ממבט על. ביקור במרכז המבקרים ובאטרקציות החדשות.  מחיר החבילות 1170 שקל באמצע השבוע על בסיס לינה וארוחת בוקר. חבילת סוף שבוע מינימום 2 לילות 1458 שקל לזוג + ילד, 1764 שקל לזוג + 2 ילדים.  החבילות תקפות עד 31 במרס 2020.

 

סיור שקיעה      צילום: רונית סבירסקי

 

לובי רחב ידיים ומואר פונה לנוף גלילי ירוק. פסלים של כלי נגינה מעץ, מתכת ואבן מגלריה בן דב בראש פינה מעטרים את החלל. במרפסת מקורה בעלת פתחי אבן בצורת קשתות ניצב שולחן אבירים מגזע עץ מפוסל ועל הקירות תלויים צילומי אווירה מעמק החולה. הלובי מתוכנן עם פינות ישיבה אינטימיות, בר משקאות אלכוהולי וקפה. שימוש באבן טבעית גלילית ואבני פסיפס מעוטרות. כורסאות עור בשילוב אריגים אוריינטליים. הקומפלקס כולל ספא עם חדרי טיפולים וחדרי סדנאות, סאונות רטובות ויבשות וחמאם טורקי. בנוסף, מרכז כנסים, בריכת שחייה ומרחבים ציבוריים רחבים סביב המלון.

 

מלון גליליון למרגלות הרי נפתלי     צילום: רונית סבירסקי

 

המלון מתפרש על פני שטח של 80 דונמים במבנים בני שתי קומות. 120 חדרים מתוכם 4 סוויטות לזוגות בלבד. לכל החדרים מרפסות מהן נשקף נוף לעבר עמק החולה ורכסי הגולן והחרמון ומן העבר השני לבריכה ולרכס הרי נפתלי. החדרים משדרים חיבור חזק לטבע בצבעים ובחומרים. שילוב של אבן טבעית בצורת לבנים בקיר החדר, רהיטים בגוון עץ בהיר, וילונות בירוק זית ורצפה בצבע אדמה. מיטת קינג סייז ומצעי כותנה לבנים, גב מיטה גבוה מזמש חום-אפור, שני סוגי כריות. ספת ישיבה נפתחת מתאימה לשני ילדים בחדר הורים. האמבטיה גדולה, משטח אבן להנחת אביזרי אמבט וכיור אבן בצבעי אדמה, מסגרת מראה מאבן ומראה מגדילה. שילוב של אריחים עם צילומי עגורים. ראש גשם, חלוקי אמבט ונעלי בית. מרפסת עם ריהוט גן משקיפה אל הנוף והחרמון המושלג.

 

 חדר במלון גליליון צופה לחרמון    צילום: רונית סבירסקי

 

פרנה, פוקצ'ה וכנאפה

צמוד למלון הוקם מרכז קניות מקורה "אגמון מרקט" שמציע מסעדות, בית קפה, חנות אלכוהול בירה, יינות וגבינות של יצרנים מקומיים, ביגוד מטיילים, הנעלה ופינת משחקייה לקטנים. בין המסעדות ישנן פיקניקים עם שניצלים ועוף בגריל, מאפיית לה פארינה עם כריכים ופוקצ'ות, קפה נמרוד עם תפריט מגוון לאורך כל היום, מסעדה איטלקית גליאנו אקספרס, בסטה ירושלמית של אביב משה עם אוכל עדתי מסורתי, שאוורמיית אישתלה, ביר בורגר וברוהאוס הגולן.

 

 פארח ועלי רסלאן וכעכ-כנאפה     צילום: רונית סבירסקי

 

בשישי ושבת מגיעה לאגמון מרקט המתמודדת ממסטר שף פארח רסלאן שמכינה ב-LIVE כעכ-כנאפה לבנוני. שילוב טעמים יוצא דופן של כנאפה בתוך בייגלה ערבי עם שומשום.  פארח יחד עם בעלה עלי מתחילים את הבוקר באפיית הכעכים שריחם וטעמם המתפצפץ מושך את המבקרים אל הדוכן שלה. הם מכינים את הכנאפה במחבת ענקית עם גבינה בקר גלילית שפיתחו בעצמם. פורסים את הבייגלה ומכניסים לתוכו את פרוסת הכנאפה. פינת קפה ותה חופשי מלווה את הארוחה. כעכ-כנאפה 30 שקל, מנת כנאפה 20 שקל. קחו בחשבון שתהיו שבעים כל היום. פתוח בשישי 16:00-11:00 ובשבת 19:00-11:00. 

גלריית צילומים - סיור שקיעה וסיור זריחה באגמון החולה