עין גב על המים - כפר הנופש, אטרקציות, דיג וסוסיתא

 

 

בכפר הנופש עין גב ישנן יחידות בגדלים שונים, לזוגות ולמשפחות ביניהן דירות נופש וחדרי נוף. לאורחי המלון מוצעות פעילויות מגוונות לכל המשפחה, שיט, דיג, סדנאות, רכבת תיירות בין מטעי הבננות וטיול לאתר העתיקות סוסיתא.

 

טיול ברכבת וסדנאות עץ

נופשים, שרוצים להכיר את ההיסטוריה של קיבוץ עין גב ולראות את בתי הראשונים וענפי החקלאות השונים, יכולים לעשות סיור ברכבת תיירותית שעוברת דרך מחסן הדיג הראשון, סירת הדיג שכבר אינה שטה, בתי הילדים, הרפת, חדר האוכל, שפת הים וחדרי הקיבוצניקים הוותיקים והחדשים. "הנגרייה של סבא יוסי" היא פינה מקסימה להורים ולילדים.מתקיימות בה סדנאות עבודה בעץ, הכנת צעצועי עץ וצביעתם ופינת משחקים שכולה ספונה בעץ. בכפר הנופש ישנה משחקיה לקטנטנים ושולחן ביליארד לבני הנעורים.

 

רכבת טיולים בקיבוץ עין גב  צילום: רונית סבירסקי

 

דייגים ליום אחד

אחת האטרקציות המרתקות שקיבוץ עין גב מציע היא פעילות שיט-דיג לכל המשפחה. ספינת טיולים גדולה משייטת לאורך חופי הכנרת עד למפגש עם סירת הדיג שפועלת במימי האגם. הספינה הגדולה מתקרבת לדייגים מדוממת מנוע והמטיילים יכולים לצפות בדייגים הפורשים רשתות ומעלים את הדגה היומית. ענף הדיג הוא חלק מחקלאות קיבוץ עין גב מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת ועד היום.

 

דייגי הקיבוץ יוצאים בסירות וחוזרים עם סרדינים, דגי בורי ולעיתים גם אמנון שהיה הדג המזוהה ביותר עם הכנרת. הם מאתרים את להקות הדגים באמצעות סונר, הסקיפר מטיל עוגן ורשת נגררת מוטלת למים ומקיפה את הלהקה. הסקיפר מסביר לצופים על תהליך הדיג ומדגים כיצד באמצעות רשת רחבה עוברים הדגיגים הקטנים דרך החורים וכך לא פוגעים בתהליך הרבייה. ישנה אפשרות להצטרף לסירת הדייגים משעות הבוקר המוקדמות עד לסיום הדיג. הצטרפות מסוג זה מוגבלת ל-6 אנשים.  04-6658008

 

חוויית הדיג בכנרת   צילום: רונית סבירסקי

 

דגים ובשרים

אווירת הדיג במקום ממשיכה גם במסעדת הדגים הוותיקה של עין גב שכבר פועלת 60 שנים. המסורת הקולינרית נשמרת לאורך השנים ומנת הדגל מאז ועד היום היא אמנון (מושט) מטוגן בשמן עמוק. נוספו שיטות אחרות של הכנת הדג על הגריל ובתפריט אפשר למצוא גם דגי בריכות. הארוחה נפתחת בסוגי סלטים שנעשים במקום ביניהם: סלט חצילים, גזר חריף, מלפפונים ביוגורט, סלט וורלדוף, עגבניות שרי ופוקצ'ות. המסעדה כשרה ופתוחה בכל ימות השבוע.

 

מרינדו הכשרה נסגרה 

בשורה קולינרית חדשה היא מסעדת מרינדו הכשרה שנפתחה בימים אלה על שפת הטיילת של עין גב. "מרינדו" כבר יצרה לעצמה שם בתחום מסעדנות הבשרים ולראשונה נכנסה לקטגוריית המסעדות הכשרות. בשיתוף עם תיירות עין גב, הם בחרו במבנה שהיה בית חרושת לקרח של הקיבוץ ועבר שיפוץ ושדרוג. חלונות קמורים פונים אל הטיילת והים באופק נשקפים הרי הגליל ובתיה של העיר טבריה הגולשים במורד ההר. תמונות בסגנון רטרו תלויות על הקירות ובר עץ ניצב במרכז המסעדה.

 

התפריט שיצרה השפית ענת אוטולנגי מבוסס על הבשרים שגדלים ביישוב כנף ברמת הגולן ומיושנים על ידי מרינדו במקררים מקצועיים. הם מגישים מנות כמו שניצל עגל עטוף בשומשום שחור ולבן מטוגן בשמן עמוק, או  קונכיות פסטה ממולאות בתרד. "פסטה אוטולנגי" (על שם השפית) מוכרת מפירנצה ובמרינדו מגישים אותה עם רצועות של אנטריקוט ופסטה פנה. בנוסף, מגישים אסאדו על מצע פירה שורשים.

 

מסעדת הדגים בעין גב    צילום: רונית סבירסקי

 

אתר עתיקות נדיר

אחרי כל הארוחות הדשנות רצוי לחסל את הקלוריות בטיפוס אל רכס אתר הסוסיתא הנישא מעל קיבוץ עין גב.  זהו אחד מאתרי העתיקות המרשימים בארץ. עמודי שיש עצומים שקרסו ברעידת האדמה החזקה שפקדה את האזור שוכבים באתרם בדיוק במקום בו נפלו. רחוב רומי עתיק חוצה את הרכס כשבאופק נשקפים מי אגם הכנרת ובשעות בין ערביים צופים בשמש השוקעת כמו רמזור שמסמן את קצה הדרך המרוצפת אבנים. סוסתיא היא אחת מ-10 הערים ההלניסטיות שנבנו בארץ ישראל. היא נהרסה ברעידת האדמה שהתרחשה בשנת 749 לספירה ומאז לא יושבה מחדש. מקצה הרכס תצפיות נוף מרהיבות אל רמת פוריה, הר תבור, רמת יבנאל, דרום עמק הירדן, קיבוץ כפר חרוב, רמת הגולן, נחל עין גב, קיבוץ אפיק ובני יהודה.

 

בבניה של סוסיתא שולבו אבני בזלת מקומיות עם אבן גיר וכך משחקים הגוונים של שחור ולבן משחק שח מט מתוחכם. אמת מים באורך 27 קילומטרים הגיעה לסוסיתא ושרידי בריכה עתיקים נראים בשטח כשעליהם הולבשה בריכה מודרנית. היא נבנתה על  ידי אנשי עין גב שהצליחו בלילה אחד לכבוש את המוצב וכך נותרה סוסיתא בידינו. אנשי עין גב החזיקו במוצב שנה וחצי  עד לשנת 67 שבה הפך המוצב לצה"לי. בשנת 1953 מעודד ראש הממשלה דאז בן גוריון הקמת היאחזות נח"ל במקום. נבנו בתים מאבני בזלת שחורות והם ניצבים עד היום במקום.

 

שריד העתיקות באתר סוסיתא   צילום: רונית סבירסקי

 

בראשותו של פרופסור ארתור סגל נערכו במקום חפירות מדגמיות וחפירות לימודיות ובהן נחשפו מקדש הלניסטי, כנסייה ביזנטית, מרחצאות, אזורי מגורים ואודיאון שכלל 300 מקומות ישיבה. קרוב אל המצוק בנקודה הצופה אל הכנרת עומדים צמד עצי זית וביניהם מצבה לזכרו של רמי זית ז"ל שהיה מפקד הכוח שישב בסוסיתא ונהרג מאש כוחותינו.