חם מהתנור - המטבח הערבי המסורתי

 

מסעדת "אל תנור" בצומת ריינה בסמוך לנצרת מציעה את המטבח הערבי במיטבו. המיקום במבנה אבן של תחנת דלק אינו מרמז ולו במעט על תוכנו. המסעדה שייכת למשפחת עבאס מבעלי אל-באבור באום אל פאחם ומנהלים אותה האחים הצעירים זיאד ונשאת.

 

פיתות חמות מהטאבון   צילום: רונית סבירסקי

 

המטבח הערבי מבוסס על צמחי תבלין וירקות עונתיים בשיא טריותם ולצד המנות הקבועות ישנן הפתעות מתחלפות. החורף מביא איתו את העכוב, העולש והחוביזה ולקראת האביב מוגש סלט של שקדים ירוקים חתוכים עם שמן זית ושומר, שהוא סימפוניה לאביב. הטריות של העלים החתוכים, החסות, הג'רג'יר ועלי הגפן שמשמשים מצע למנות הבשר מרמזת שנקטפו בסמוך להגשתם.

 

קובה וסיגרים    צילום: רונית סבירסקי 

מיץ רימונים וקבב טלה עטוף בצק

לשולחן מגיעים מיץ רימונים טבעי, קובה, פלאפל ביתי וסיגרים, חצילונים מעושנים, עלי גפן דקיקים, פיתה פריכה אפויה בטאבון הביתי וזיתים מרירים שנכבשו במקום. למנות הראשונות מצטרף מעדן של חציל קלוי על הגריל עם מעט טחינה, מיץ לימון וגרגרי חומוס נימוחים. צלעות הטלה מונחות על מצע של עלי גפן טריים ממולאות באורז ואטריות דקות ולצדן פריקי גדוש בשקדים, אגוזי קשיו וצנוברים כולם קלויים, פריכים ומתמזגים עם שלל התבלינים. קבב טלה שנצלה בגריל הופך להצגה על השולחן. הוא מוגש כשהוא עטוף בבצק ורק כשנחשפת תכולתו מבעד למסך האדים המתפרץ מתגלים הקבבים עטופים בעגבניות טריות, שום ופלפל חריף. ישנו גם צוואר טלה ממולא שמתבשל 12 שעות בתנור. את הכנת הכנאפה אפשר לראות מבעד לחלון המסעדה והיא מגיעה לשולחן בפריכות ובמתיקות הנכונה. פתוח כל יום מ-23:00-10:00. תחנת דלק סונול צומת ריינה. טל.  6014948-04