מאירים את תמנע - סיורי לילה בתאורה מיוחדת

 

סיורי שקיעה בפארק "תמנע" הם חוויה יוצאת דופן. עמודי שלמה, הספינקס העצום, הפטרייה הענקית, ציורי הקיר והאגם בלב מדבר נראים כמו לקוחים מסרט הוליוודי מושקע עם אפקטים ותאורה מיוחדת. 

 

פארק תמנע הוא אחד האתרים המרשימים ביופיים בערבה. הצוקים הנישאים שנוצרו בפעילות געשית קיבלו עיצוב פיסולי מהרוחות והגשמים. סיור באתר עובר בין יצירות מפתיעות של הטבע בדמות עמודי שלמה, ספינקס אדיר ממדים ופטרייה עצומה. אל כל אלה מתלווים שרידים ארכיאולוגים מרשימים של מכרות הנחושת וציורי קיר עתיקים. תאורה מיוחדת שהותקנה בפארק יוצרת אפקט עוצמתי עוד יותר של הצוקים המפוסלים. שמי המדבר זרועי הכוכבים והשקט משדרגים את החוויה. הסיורים מתקיימים בדרך כלל במהלך חודשי הקיץ יולי-אוגוסט.

 

 

סיורים לקראת שקיעה

המפגש מתחיל במרכז מבקרים שעוצב בהשראה מצרית. באולם הקרנה צונן ונינוח מועלה מיצג מולטימדיה המספר את סיפור המכרות וכריית הנחושת בעת העתיקה. בסיום המיצג לקראת שעת שקיעה יוצאים לסיור באתרים המרשימים של הפארק. עוברים דרך מערת הקשתות ופירי הכרייה. מבקרים במערת הכורה המיצרי, מטפסים אל מרפסת תצפית וזוחלים בפירי הנחושת העתיקים. נטיפי טורקיז נשפכים על גבי האדמה החולית ומגלים את סוד מרבצם. בורות מגודרים שאי אפשר לראות את תחתיתם מסתירים בבטן האדמה מחילות ארוכות שמהן הפיקו את הנחושת והעלו אותה על פני הקרקע. 

 

 

נווה מדבר ושיט בסירות

החושך כבר עוטף את הפארק כשמגיעים אל אגם נחושתן המשתרע על 41 דונם. זהו אגם מלאכותי שמעניק לתמנע מראה של נווה מדבר. הוא מהווה מקור שתייה לבעלי החיים שנמצאים בשטח הפארק וסביבו הוקמו מתקני תיירות ופעילות לכל המשפחה. חאן מדברי שנבנה בעבודת יד בשילוב אבן טבעית וקורות עץ. לקבוצות מוגשות במקום ארוחות ולבודדים מציעים פיתות על הסאג' עם לבנה, תה וקפה חופשי והשתרעות על ספסלי עץ, מזרונים ומחצלות עם הפנים אל האגם. פינת הנוסטלגיה שייכת לבקבוקוני חול שממלאים אותם בצבעי אדמה שונים המונחים בקערות גדולות. גדולים וקטנים ניגשים למתקן וחוזרים הביתה עם מזכרת.

 

 

אוהל מועד ודרבוקות

האגם מואר באור זרקורים שצובעים את המים בגווני זהב. על הצוקים הנישאים מוקרנות דמויות מהעולם הקדום ובאגם משייטים בסירות פדאלים. לצדו הוקם אוהל מועד משוחזר על פי המקורות במראהו, במידותיו ובצבעיו. במרכזו הוצבו מזבח, כיור נחושת, דמות הכוהן הגדול, שולחן לחם והמנורה.

 

מרכז המבקרים תמנע (צילום: רונית סבירסקי)

 

משחקי אורות על עמודי שלמה

כשהחשיכה מוחלטת והשמים זרועים כוכבים יוצאים לסיור לילי לעבר עמודי שלמה ב"דרך האור והנחושת". מבקרים במקדש אלת הנחושת "חתח'ור" וממשיכים אל הפטרייה המוארת. זוהי פטרייה ענקית שנוצרה בשטח כתוצאה מבלייה של אבני חול אדומות. הרוחות והמים הפרידו את גוש הסלע מן המצוק שהיה חלק ממנו. חלקה התחתון של הפטרייה התפורר וכך נוצרה כיפה שעומדת על רגל אחת. הסיור משלב את סיפורן של הדמויות ממצרים העתיקה האלה חתח'ור, רעמסס והאלים המצריים ומחנות הכרייה שהיו במקום באותם ימים.

 

 

כשמגיעים לעמודי שלמה מרגישים ננסים בצל הסלעים הנישאים. האורות יוצרים אפקטים של סלע לבן וצהוב ולצדם סלעים חשוכים שעליהם מוקרנים סמלים ודמויות מהתקופה המצרית. לשיטה קוראים גובו והיא מעין שבלונה המורכבת על זרקור התאורה ומקרינה את הדמויות על גבי ההרים החשוכים. כך נראים בגודל עצום שיירות גמלים וחמורים, ציור קיר של האלה חתח'ור כשמוגשת לה מנחה, סצינת צייד ופרטים מתוך ציורי הקיר שהתגלו באתר. ציורי הקיר המקוריים חקוקים בתוך נקיק קטן וחבוי בסמוך לעמודי שלמה ובהם מופיעים מרכבות, בעלי חיים ודמויות מהעולם המצרי הקדום. 

 

עצמאים בשטח בימי רביעי

בימי רביעי במהלך בחודשי הקיץ מתקיימת פעילות ברחבי הפארק כשהמבקרים נעים בין התחנות השונות. הפעילות מתחילה בשעה 16:30 בהקרנת המיצג המולטימדיה "ממלכת הנחושת" באולם המיוחד. משם ממשיכים באופן עצמאי לאתרים השונים ביניהם הפטרייה, הקשתות ועמודי שלמה. בכל אתר ממתינים למבקרים מדריכים שמלווים את הביקור בהסברים וסיפורים מרתקים. בין 19:45-19:15 מגיעים אל אגם תמנע לאתנחתא ומילוי בקבוקים בחול צבעוני ובשעה 19:45 יוצאים לסיור לילי לעמודי שלמה ב"דרך האור והנחושת". הכניסה לפעילויות האתר בימי רביעי תתאפשר עד שעה 18:30 לכל המאוחר. 

 

 

 

 

פרטים נוספים טל. פארק תמנע  08-6316756, באתר  http://www.parktimna.co.il/