לילות הקיץ בערבה - טיולי גמלים, ארוחות אורגניות וחי בר

 

הבדל של יום ולילה, זהו המוטו של פעילויות הלילה בערבה. בעוד שבשעות היום האוויר לוהט והשמש קופחת, כשהלילה יורד מגיעה קרירות נעימה וצוננת. תוסיפו לכך את השקט המדברי, שמיים זרועי כוכבים, חיות לילה, גמלים ודיונות ותקבלו חופשה בסגנון אחר. אפשר לרכב על גמלים לאור ירח, ללקק יוגורט אורגני, לטעום יין קינוח מדברי, לבנות בבוץ ולצפות בחיות הטרף בחי בר יטבתה.

 

גבינות, יין ואמנות

אתר שפתח את סגור לבו בשנים האחרונות אחרי בידוד ממושך הוא קיבוץ "נאות סמדר". חברי הקיבוץ, שרובם פליטי הכרך, עסקו במשך שנים ביצירת קיבוץ שיתופי ופיתוח חקלאות אורגנית ושמרו בקנאות על פרטיותם. היום, כשהשערים פתוחים עדיין חייבים לתאם ביקור מראש והסיור מתבצע בהדרכה צמודה. המבנה הבולט שנגלה לעין מיד בכניסה לקיבוץ מעורר סקרנות. יש בו אלמנטים מזרחיים וצבעוניות אוריינטאלית שמזכירים את סרטי וולט דיסני. המבנה הוקם על ידי חברי הקיבוץ בשיטה של ניסוי וטעייה. הם קיבלו ייעוץ והדרכה מאנשי מקצוע והצליחו להקים מבנה מלבני בוץ מורכב מאוד מבחינה אדריכלית וארכיטקטונית.

              

"מרכז לאומנויות" בקיבוץ נאות סמדר    צילום: רונית סבירסקי

 

המבנה הוא "מרכז לאומנויות" של הקיבוץ ובו מוצגות תערוכות קבע, תצוגות מתחלפות וחנות שבה מוכרים עבודות אמנות של חברי הקיבוץ. עבודות ויטראז', משי, קרמיקה, אריגה ונייר. מרפסת על גג המבנה צופה אל מרחבי הערבה, שדות הקיבוץ והמבנים המיוחדים שבו. לאחר התצפית ממשיך הסיור עם הסברים על החקלאות האורגנית שהייתה בין הראשונות בארץ. הם מגדלים עצי משמש, נקטרינות, אפרסקים, תפוחים, כרמי זיתים, ענבים למאכל וענבי יין. מייצרים פירות יבשים, צימוקים שמייבשים בשמש, יין, גבינות עיזים ולחמים אורגניים. 

                 

 

כחלק מצורת החיים האקולוגית הם מצננים את המבנים על ידי מגדלי צינון מיוחדים, בונים את הבתים והמבנים מלבני בוץ, מטהרים וממחזרים מים בשיטת "אגנים ירוקים". הסיור עובר ביקב האורגני שמייצר יינות קינוח מזן ענבים קנלי ששוהה בשמש בתוך דימיג'אנים (בקבוקי זכוכית ענקיים) במשך כמה חודשים. היינות הלבנים שלהם זוכים להצלחה ולפרסים וישנם גם יינות אדומים. נכנס יין ויצאו גם גבינות. מחלבת נאות סמדר מייצרת גבינות קשות מיושנות ביניהן: צאלה (תום), מור (רוקפור), עין המדבר (קממבר). בנוסף: ברי עם אגוזים, לבנה, יוגורטים, לאסי יוגורט עם סילן וגלידת יוגורט.

 

בתיאום מראש אפשר לערוך סיור של שעה וחצי מדי יום בשעה 12:00 ובחודשי הקיץ בימים ראשון  וחמישי בשעה 18:30. הסיור מתאים בעיקר למבוגרים.

 

חיות בלילה

חופשה משפחתית עם ילדים באילת יכולה להתחיל כבר בדרך דרומה. כדאי לתכנן את שעת היציאה כך שתגיעו ביום חמישי לקראת השעה 17:00 לחי בר יטבתה. דרך מצוינת לשבור את שגרת הנסיעה הארוכה בדרך לאילת והזדמנות לחוות חוויה יוצאת דופן של צפייה בהאכלת חיות הטרף בשילוב עם סיור מודרך בחי בר. שי קבסה, הפקח הראשי של השמורה, מחובר אל החיות כמו אל בני משפחה. הוא מכנה אותם בשמות פרטים ומכיר כל תנועה ותכונה שלהם. בוב השועל ופסח השועלה, הזאבות ציפי ומלכה והזאב הזקן ישראל. כך הוא עובר מכלוב לכלוב ומספר על החיות שהגיעו לחי בר כשהן פצועות או תשושות, עברו שיקום וחלקן מצליחות לחזור  אל הטבע.

 

           

האכלת חיות הבר בלילה בחי בר יטבתה    צילום: רונית סבירסקי

 

תהליך ההאכלה של החיות מרתק כשכל אחת מהן מקבלת את הבשר האהוב עליה. לנמרים תולים את נתח הבשר על העץ והם מזנקים לגובה רב ומורידים אותו. את האוכל מניחים סמוך לקיר הזכוכית כך שהמבקרים יוכלו לצפות בחיות מקרוב. במתחם השועלים מתחולל קרב על האוכל בין הנמרות הצעירות לישראל הקשיש והן מצליחות להשאיר אותו ללא מזון. הדורבנים מחסלים קלחי תירס ופורשים את הקוצים בגאווה. מקבלים הסברים על הזוגיות של הקרקל, על הכלב הקטן ביותר בעולם ושמון המדבר שיש לו נטייה לסכרת. החלק השני של הסיור עובר בנסיעה ברכבים הפרטיים ברחבי השמורה תוך תצפית בערודים, פראים, יענים, דישונים, ראמים וצבאים.

 

טיולי גמלים לאור ירח

משפחות, זוגות או קבוצות של מטיילים שמחפשים תחליף לבית מלון עמוס אורחים בחודשי הקיץ ימצאו את התשובה בח'אן שחרות. אם תחפשו את הדימוי הקרוב ביותר ל"אמצע שום מקום" תמצאו אותו שם. בנגב הדרומי על המצוק מעל יטבתה רובצים 7 גמלים זכרים, ח'אן נגרר גדול, פרגולה עם ספסלים, מקלחות ושירותים. לקראת שקיעה כשהמדבר נע בין אדום לשחור יוצאים לטיול על גב הגמלים לאזורים שגם רכבי שטח מתקשים להגיע אליהם. טיול על ספינת המדבר לפינות קסומות, דיונות בתוליות וואדיות נשכחות. פורשים ארוחת שטח, מדליקים מדורה וישנים תחת שמים זרועי כוכבים בשקי שינה עד לשעת הזריחה. אחרי ארוחת בוקר קלה חוזרים לבסיס האם. אפשר לשלב לינה בח'אן הנודד, להזמין ארוחה מדברית בשרית או צמחונית, או לצאת לטיול של יומיים שלושה בשטח.

         

 

כל שני מטיילים חולקים גמל. חאט'ם הצעיר בן ה-6 או ג'אפר הבוגר בן 14 שנים מכירים את דרכי העפר. נקודת השיא בטיול היא לקראת שקיעה בנקודת תצפית לעבר הרי אדום, כשקיבוץ יטבתה פרוש למרגלות הצוק והנוף המדברי של המלחה. במהלך הטיול מקבלים הסברים על החקלאות העתיקה באזור, דרך הנבטים העתיקה, שיירות הבשמים, הסוחרים שעברו באזור והגיאוגרפיה של דרום הנגב. מתרגלים לנדנוד המערסל, צופים בנוף ומתרגלים אל החושך עד שמגיעים אל חניית הלילה. מכינים את ארוחת הערב בשטח הפתוח סביב המדורה. ארוחות השטח הן בדרך כלל צמחוניות וכוללות תבשיל אורז ועדשים, קינואה, ביצים ולחם על הסאג', קוטפים צמחי תבלין ומכינים תה. המטיילים והילדים משתתפים בתהליך הבישול.

 

ממחזרים כל דבר

חופשה מסוג אחר מציע קיבוץ לוטן הממוקם 60 קילומטר מצפון לאילת. לוטן הוא קיבוץ שלפני כעשור קיבל על עצמו את אורח החיים האקולוגי. במקום ניתן לראות בנייה מבוץ ופסולת ממחוזרת, שימוש באנרגיה סולרית ואף שימוש בשפכים למטרות דישון. יש קסם באופן שבו הצליחו חברי הקיבוץ להקים עולם ומלואו מבוץ, חציר, צמיגים ושאר מרכיבי פסולות שרובם מושלכים באופן טבעי אל המזבלה האזורית.  

 

            

צימרים מלבני בוץ וכיפה גיאודזית בקיבוץ לוטן  צילום: רונית סבירסקי

 

בית תה מבוץ

מרכז ה"אקו-כיף" בלוטן, כולל בית תה, שקירותיו עשויים מבוץ וחציר, והוא מעוצב באווירה אתנית מדברית קסומה ומזמינה. על הקירות ובחנות הנמצאת במקום, ניתן למצוא מגוון של אמנות מקומית המוצעת למכירה במקום. בית התה פתוח מדי יום גם למטיילים שעוברים בדרך לאילת וממנה. חצר בית התה מוקפת בפינות משחק לילדים, ואף מזכירה את ארגז החול בגן המשחקים בו גדלנו, עם מגוון מתקני משחק שנבנו מבוץ ופסולת ממוחזרת. הם מקיימים הדרכות על פרויקטים אקולוגיים, סדנאות בנייה בבוץ וסיורים בשמורת הציפורים.  

 

פעילויות הלילה בערבה בהרחבה

 

תמנע לילה – סיורי שקיעה אל פארק בראשיתי

הסודות הקסומים של פארק תמנע נחשפים בלילה בתאורה עוצרת נשימה – "עמודי שלמה", "הפטרייה", "הספינקס" ועוד.

צפייה במייצג מכרות הזמן - מסע מרתק לממלכת מצרים העתיקה המתאר את סיפור כריית הנחושת מתקופת מצריים העתיקה ועד היום. התוכנית מוצגת באמצעי מולטימדיה חדישים, בהקרנה על מסכים של 360 מעלות ובמה מסתובבת.

לאחר המייצג ממשיכים לסיור באתרי הנוף בליווי מדריכי פארק תמנע. משך הסיור כ – 3.5 שעות. 

להזמנות – 08-6316756

 

שקיעה והאכלת טורפים בחי-בר יטבתה

סיורי שקיעה בליווי פקח בשמורת הטבע הייחודית השמה לה למטרה להשיב את חיות הבר שהוכחדו, חזרה אל הטבע.

הסיור יונחה באמצעות דיסק בשפות שונות. בסיור יהיה ניתן לראות את הראם הלבן, הדישון, הפרא, הערוד ולהקת היענים הסקרנית עם אפרוחיהן. לאחר מכן יתקיים ביקור בחדר החושך המדמה ליל ירח מלא. בחדר מאזינים לנשימות התנשמת, מבחינים במעופם של עטלפי הפירות ומכירים את עקרבי המדבר בצבעיהם הזוהרים. הסיור מסתיים בצפייה בהאכלת טורפים –  הולכים במבוך פתלתל בין כלובי חיות הטרף המדבריות, לומדים על אורח חייהם בטבע וכמובן, מציצים אל מזונם בעת האכלה. בין הטורפים ניתן לפגוש את הזאב, השועל, הפינק, הצבוע, הקרקל והנמר.

משך הסיור כשעתיים

להזמנות – 08-6373057

                                                                                            

סיור בינערביים בנאות סמדר

סיור בין ערביים בבית האומנים בנאות סמדר. בשעה זו כשחומו של היום פג, משתלבים צבעי המדבר והרי אדום שבמזרח בצבעי הורוד והתורכיז של המבנה. האורות הנדלקים והחלונות הצבעוניים משרים אווירה קסומה ורבת השראה.

הסיור יסתיים ביקב נאות סמדר, שם טועמים יין ושומעים אודות גידול ענבים אורגניים במדבר והכנת יין בייקב הדרומי ביותר בחצי הכדור הצפוני. משך הסיור כשעה וחצי. להזמנות – 08-6358177

  

"טיול ליל קיץ" עם רוכבי הגמלים

טיול המתאים לזוגות, קבוצת חברים או משפחות עם ילדים. טיול מהנה וחוויה מקרבת של לינת שטח עם טיול גמלים.

עם חשכה מגיעים אל מחנה הלינה, מתארגנים יחדיו לבישול ארוחת ערב טעימה על מדורה. מתכנסים סביבה לארוחה, שיחות וסיפורים מאנשי המדבר. הלינה בשקי שינה על מזרונים תחת כיפת השמיים זרועת הכוכבים של המדבר. לאחר ארוחת הבוקר, כמנהג הרועים, יוצאים עם הגמלים להמשך המסלול. משך הטיול – כחצי יום כולל לינת שטח. לאוהבי הסוסים – ניתן לצאת לטיול דומה ברכיבה על סוסים.

להזמנות -  08-6373218, 054-4956030 עינת, 052-3351357 עמיר

 

עם הגמלים אל השקיעה

טיול חוויתי המשלב הליכה ורכיבה אל נופי השקיעה הקסומים. עצירה לאתנחתא קלה מול המראה המלבב לכוס תה וניגוב קל של גבינת לבנה עם שמן זית. על כל גמל אוכף כפול המאפשר לשני אנשים לרכב בנוחות. דרגת הקושי קלה והפעילות מתאימה לכל גיל. משך הטיול  - כשעתיים

להזמנות -  08-6373218, 054-4956030 עינת, 052-3351357 עמיר

 

בג'יפים אל פינות נסתרות במדבר

היכרות עם הפינות הנסתרות של המדבר הנמצאות הרחק מתוואי הכביש הסואן.     

להזמנות -  08-6373218, 054-4956030 עינת, 052-3351357 עמיר

 

חוות קרוקולוקו

כ-2,000 תנינים שאורכם של הבוגרים מגיע לכ-5 מטרים, טובלים בבריכות מים גדולות ומצפים למבקרים.

בסיור, המתאים לכל הגילאים, לומדים להכיר את התנינים, מבקרים בבריכת הבוגרים ורואים כיצד שומרת התנינה על ביציה שהטילה בגומחה באדמה. הסיור ממשיך אל התנינים הצעירים, רואים כיצד שומרים על הביצים באינקובטור וגם תנין תינוק.

הסיור כולל סיפורים אודות משפחת התנינים ואורח חייהם. בסוף הסיור אפשר ללטף תנין קטן ולהצטלם איתו. משך הסיור - כ-45 דקות.

להזמנת– 052-8991088

 

קיץ בחוות האנטילופות

לקראת שקיעה ניתן להשתתף בסיור לילי, הסיור מיועד לקבוצות של מינימום עשרה מטיילים ובתאום מראש בלבד.

סיור מרתק המתאים לכל הגילאים – ילדים ומבוגרים. האנטילופות הובאו היישר מאפריקה הרחוקה. עם השנים נוספו גם מיני איילים, כבשים אקסוטיים, ערוד (חמור בר נדיר) וזברות. חלק ממיני החיות בפארק נמצאים בסכנת הכחדה חמורה וכבר אינם קיימים בטבע החופשי. החווה היא אחראית ישירה בסיוע להישרדות הזנים הללו. סיור הספארי מתבצע ברכב הפרטי, ומאפשר צפייה מקרוב בבעלי החיים הפזורים בשטח הפתוח, ממש כמו באפריקה. בעזרת דפי הזיהוי שמקבלים, ניתן לזהות בקלות את מיני בעלי החיים השונים. במקום ממוקמת גם תיבת נח  בה אפשר לפגוש סוריקטות, חוטמנים, צבי ענק, שפני סלע, חתול החולות ועוד. לרשות הצעירים בגיל או בנפשם יש פינות ליטוף, בהן אפשר לשחק עם גדיים מתוקים. הקומה העליונה של תיבת נח מוקדשת למיני תוכים וציפורי שיר. משך הסיור – כשעה- שעה וחצי.

להזמנות ופרטים נוספים– 052-3666041 www.afrika.co.il

 

בעקבות העקבות בשמורת שיזף

חוויה מדברית לכל המשפחה בשמורת שיזף. תצפית על שמורת שיזף ופעילות לילה: סיור רגלי קצר, הכנת שבילי טשטוש והנחת מלכודות למכרסמים. בחלק השני של הפעילות בודקים את שבילי הטשטוש והמלכודות, עורכים היכרות על העקבות ובעלי חיים מדבריים ומשחררים את המכרסמים. הפעילות תסתיים בחצות לערך.

להזמנות – 052-3665950