פארק תמנע – קמפינג בסטייל

 

בפארק תמנע נמצא מתחם לינה מיוחד ה"וילה קאמפ". יחידה משודרת ללינת שטח בעלת שני חדרי שינה בסטנדרטים גבוהים ומבואה מרווחת המתאימה ל- 4 נפשות  

 

זה רק היה עניין של זמן שמישהו יעצב קמפינג בסטייל ואין מקום יותר מתאים לחנוך בו את הרעיון החדשני מאשר פארק תמנע היפהפה. לינת שטח תחת שמים זרועי כוכבים, לצד אגם מדברי בסמוך לעמודי שלמה היא חוויה יוצאת דופן ועכשיו משדרגים אותה ללינה באוהל-וילה שזכה לשם "וילה קאמפ". הלינה פועלת בשלב הראשון בסופי שבוע ולקראת הקיץ גם במהלך השבוע.  

 

 וילה קאמפ      צילום: ארן דולב 

 

שני חדרי שינה ומבואה

כשמתבוננים בפטנט החדש קשה שלא להתפעל מהחשיבה הנכונה וההתאמה לצרכי השטח. ה"וילה קאמפ" כוללת שני חדרי שינה ומבואה בחלל רחב שמתאים ל-4 נפשות ומאפשר תנועה ופרטיות. השינה על משטח מוגבה במיטות נוחות משלבת את חווית השטח עם סטנדרטים של נוחות ביתית ותאורה פנימית. חלונות גדולים פתוחים אל הנוף ומכניסים את הטבע לתוך הווילה ובלילה את אורות הכוכבים והתאורה המיוחדת של הפארק. היחידות ממוקמות במתחם מיוחד על שפת אגם תמנע בצמוד למתקני מקלחות חמות ושירותים משודרגים. המקום מספק גם מקרר ומתקן לשטיפת כלים.

 

היחידות ממוקמות לצד מסעדת "ח'אן המלך שלמה" עם חנייה צמודה שמאפשרת להחנות את כלי הרכב ליד ה"וילה קאמפ" הפרטית. לכל אלה מצטרף מחיר נוח לכיס של 580 שקל ללילה ל-4 נפשות (לא כולל מחיר הכניסה לפארק) ושלל האטרקציות שהפארק מציע, שחלקן בתוספת תשלום. אורחים שלוקחים חבילת לינה של שני לילות מקבלים אופניים לחצי יום לטיול במסלולי הפארק.

 

מרכז המבקרים והמיצג (צילום: רונית סבירסקי)

 

מסלולי אופניים וסירות פדלים

אגם תמנע המשתרע על פני 14 דונם הוא אגם מלאכותי שמעניק למקום מראה של נווה מדבר. הוא מהווה מקור שתייה לבעלי החיים שנמצאים בשטח הפארק וסביבו הוקמו מתקני תיירות ופעילות לכל המשפחה. ח'אן מדברי שנבנה בעבודת יד בשילוב אבן טבעית וקורות עץ. ברחבי פארק תמנע הוכשרו בעזרת קק"ל מסלולי רכיבה על אופניים לאורך 14.2 קילומטרים, מהם שני מסלולים לכל המשפחה וארבעה מסלולים לרוכבים מנוסים. לבילוי רגוע יותר ניתן לשוט בסירות פדלים או למלא בקבוקים בחול צבעוני. בח'אן הממוקם בצמוד לאגם מגישים ארוחות קלות, פיתות על הסאג' עם לבנה, מבחר סלטים, פלאפל, חומוס, תה וקפה. אפשר להשתרע על דרגשי עץ, מזרונים ומחצלות ולצפות באגם. להזמנות 08-6316756 

 

 

פארק בן 6000 שנים

פארק תמנע, ממוקם כ-25 קילומטרים צפונית לאילת, והוא משלב שרידים ארכיאולוגיים, גיאולוגיה ייחודית ואתרי נוף. הפארק נמצא במרכזו של העמק האדום בשולי הערבה. הוא נוצר מפעילות טקטונית לפני עשרות מיליוני שנים כחלק מהשבר הסורי-אפריקני. הפארק פותח בפני המבקרים "חלון גיאולוגי" יוצא דופן ובו נחשפות תצורות סלע מרהיבות. מצד אחד, הגרניט חדת הקצוות בהר תמנע ומנגד הקווים הרכים של מצוקי אבן החול הלבנה והאדומה העוטרים את הפארק. נוף עוצר נשימה של עצי שיטים, צמחיית מדברית ומצוקים תלולים שעליהם מטיילים עדרי צבאים  ויעלים.

 

מסלולי רכיבה בלב הפארק   צילום: רונית סבירסקי

 

המכרה הקדום ביותר בעולם

פארק תמנע הוא המקום הראשון בעולם בו כרו נחושת וברחבי הפארק ניתן למצוא אלפי פירים של כריית נחושת ושרידים של תנורי התכה מתקופת האימפריה המצרית הקדומה. הנחושת הייתה המתכת הראשונה שנעשה בה שימוש ליצירת כלי עבודה, כלי נשק, כלי בית, כלי יוקרה ופולחן. בתמנע נתגלו שרידים ועדויות להתפתחות הכרייה וההפקה בשלבים שונים לאורך התקופות.

 

כריית הנחושת בתמנע החלה לפני למעלה מ-6,000 שנים משלהי האלף החמישי לפני הספירה. באתר נחשף המכרה הקדום ביותר בעולם והוא מתוארך לתקופה שבה האדם רכש לראשונה את הידע בהפקת נחושת. זהו המקום בו החלה המהפכה הטכנולוגית בתולדות האנושות לשימוש במתכת לצרכים יומיומיים. האתרים בפארק תמנע נחפרו ונחשפו ב- 50 השנים האחרונות על ידי משלחת הערבה בראשותו של פרופסור בנו רוטנברג.

 

דמויות קדמוניות, מלכים וחוצבים

המפגש הראשון עם האתר מתחיל בבניין מעוגל שבו מועלה מיצג מולטימדיה "מכרות הזמן", המספר את סיפור כריית הנחושת מימי מצרים העתיקה ועד העידן המודרני. המיצג מוקרן בחלל עגול מוקף מסכים ובמה המסתובבת על צירה ומתאר את ממלכת מצרים העתיקה, האלים המצריים ותהליכי הפקת הנחושת באותם ימים. באמצעות שבעה מקרני וידיאו ותצוגת ענק פנוראמית על שטח של כ-80 מטרים רבועים, מתעוררות לחיים דמויות קדמוניות ביניהן הפרעונים, המלכים והחוצבים במכרות. אמצעים טכנולוגיים משוכללים, מערכת קול ושלל אפקטים מתוחכמים תורמים להעצמת החוויה תוך שיתופם של הצופים בסיפורים, בחידות ובתעלומות של האזור הקדום.

 

מסיירים במכרות     צילום: רונית סבירסקי

  

מערת הקשתות ופירי הכרייה

ניתן לסייר באופן עצמאי בפארק לטפס אל מערת הכורה המצרי לתצפית ולזחול בפירי הנחושת העתיקים. נטיפי טורקיז נראים על פני הקרקע החולית, בורות מגודרים מסתירים בבטן האדמה מחילות ארוכות שמהן כרו את הנחושת והעלו אותה על פני הקרקע. המסלול ממשיך דרך הפטרייה הענקית שנוצרה בשטח כתוצאה מבלייה של אבני חול אדומות. הרוחות והמים הפרידו את גוש הסלע מן המצוק שהיה חלק ממנו. חלקה התחתון של הפטרייה התפורר וכך נוצרה כיפה שעומדת על רגל אחת.

 

אוהל מועד

בסמוך לאגם הוקם דגם של "אוהל מועד" המציג שחזור מקורי על סמך הכתובים המקראיים של המשכן העתיק. המראה, המידות והצבעים של המבנה הקדוש אותו הקימו בני ישראל בעת ששהו במדבר סיני. באוהל מוצגים המזבח, כיור הנחושת, שולחן לחם הפנים והמנורה. הסיור המודרך משחזר את החוויה המקראית של מסע בני ישראל במדבר.

  

משחקי אורות על עמודי שלמה

בפארק תמנע הותקנה תאורת לילה שמופעלת באירועים מיוחדים, בחגים ובימי שלישי ביולי ובאוגוסט. בסיור לילי אל עמודי שלמה מתגלים המצוקים האדירים כשהם צבועים באור לבן וצהוב ולצדם סלעים חשוכים שעליהם מוקרנים סמלים ודמויות מהתקופה המצרית. לשיטה קוראים "גובו" והיא מעין שבלונה המורכבת על זרקור התאורה ומקרינה את הדמויות על גבי ההרים החשוכים. כך נראים בגודל עצום שיירות גמלים וחמורים, ציור קיר של האלה חתח'ור, סצנת ציד והדמיית ציורי הקיר שהתגלו באתר. ציורי הקיר המקוריים חקוקים בתוך נקיק קטן וחבוי בסמוך לעמודי שלמה ובהם מופיעים מרכבות, בעלי חיים ודמויות מהעולם המצרי הקדום. אגם נחושתן אף הוא מואר בזרקורים שצובעים את המים בגווני זהב. על הצוקים הנישאים מוקרנות דמויות מהעולם הקדום. להשלמת התמונה מתעוררים אל יום חדש של זריחה מדברית.

 

עמודי שלמה    צילום: רונית סבירסקי

 

איך מגיעים: על כביש הערבה כביש מספר 90, בכניסה לקיבוץ אליפז (20 דקות צפונית לאילת).  להזמנות 08-6316756