לזכור בדרך אחרת - מוזיאון יד מרדכי

 

מוזאון "יד מרדכי" עבר שינויים והותאם למאה ה-21. הנצחת תקופת השואה הטראומתית מועברת במוזאון באמצעות תצוגות חדשות ומקוריות שמציגות את השנים החשוכות האלה בדרך שמתאימה גם לדור הצעיר. האמן דוד גפני משחזר את הסיפורים, האנשים והזיכרונות על ידי תצוגות ענק, דגמים ומיצגים בטכנולוגיה מתקדמת

 

 

צילום: רונית סבירסקי

 

מוזיאון "יד מרדכי" משואה לתקומה, הנמצא בקיבוץ יד מרדכי, עבר בשנים האחרונות מתיחת פנים משמעותית במטרה להתאימו לדור הצעיר. במוזאון תצוגות חדשות ומקוריות המבקשות להמחיש את רצף האירועים ההיסטורי בתקופה הקשה ביותר בתולדות העם היהודי. הוא מציג את האירועים מנקודת מבט שונה ולא שגרתית ששוברת את דרך ההצגה שהייתה מקובלת במאה הקודמת. האמן ומעצב המוזיאונים דוד גפני אשר נבחר על ידי הקיבוץ לחידוש המוזאון, הצליח לשחזר ולהמחיש את הסיפורים, המקומות, האנשים והזיכרונות על ידי תצוגות ענק, שחזורים ודגמים מקוריים המושתתים על טכנולוגיה מתקדמת שנוגעים ברגישות ובתבונה ומותיר רושם עז על המבקרים.

 

המבקר במוזיאון המחודש מלווה את מרדכי אנילביץ', שעל שמו קרוי קיבוץ יד מרדכי, במסלול תחנות חייו מילדותו בוורשה ועד שמצא את מותו כמנהיג מרד גטו ורשה. מרדכי, כמספר את סיפורה של יהדות אירופה כולה. המבקר עובר דרך קרון רכבת משוחזר, מודל גטו ורשה, המודל המקורי והיחידי מסוגו בעולם, של הגטו ולסיום נכנס לתוך הבונקר המשוחזר מרחוב מילא 18 בו מקבל המבקר הצצה לאירועי המרד.

 

צילום: רונית סבירסקי

 

תחנה ראשונה, ורשה בימי תפארתה מתעוררת לחיים

התצוגה מאפשרת למבקרים הצצה לקהילה המפוארת של יהודי ורשה לפני המלחמה מבעד לחלונות בית משפחה יהודית טיפוסית. סיפור ילדותו של מרדכי אנילביץ', עובר כחוט השני בתצוגה. הבית והתקופות המשתנות מבעד לחלונותיו, מעניקים למבקרים הצצה חווייתית ואינטראקטיבית לחיי הקהילה היהודית התוססים בוורשה, שהייתה הגדולה באירופה ומרכז חשוב של יהודי העולם כולו.

 

 

תחנה שנייה, חיים בצל הגזרות

תחנה זו מתארת את כיבוש ורשה וריכוז היהודים בגטו. המחשת הגזירות, ההשפלות, האיסורים והחרמות על ידי תצוגה מיוחדת הכוללת חפצים ומוצגים. בית אפייני בגטו מוצג על ידי הצצה לחלונות ביתו ומבעד לכל חלון רואה הקהל פעילות אחרת: מרפאה, בית כנסת, בית ספר ותיאטרון. קטע מחומת הגטו שוחזר ומוצג תוך כדי בנייה. לבסוף מוצגים המשלוחים למחנות שמביאים את הקהל לתחנת הבאה, קרון הרכבת.

 

 

תחנה שלישית, "לקראת מרד" שלושה מוצגים:

קרון רכבת משוחזר- הקהל עולה לקרון רכבת משוחזר בדמות קרונות הרכבת שהובילו יהודים מכיכר המשלוחים. בקרון לומדים המבקרים על המרד הראשון ב- 18 בינואר 1943. בקרון מוקרן סרט המאפשר הצצה לגטו שנשאר מאחור ולמחנות ההשמדה אליהם נוסעים.

גשר היהודים מעל הגטו- הקהל נכנס לאולם המתאר את השתלשלות האירועים עד לפרוץ המרד הגדול ב- 1943. הקהל עובר מעל גשר משוחזר וצופה אל מודל הגטו.

מודל גטו ורשה- מודל מקורי ויחידי מסוגו בעולם של גטו ורשה המורכב מ- 150 בתים בגטו בקנה מידה מיניאטורי מתקופת טרום פרוץ מלחמת העולם השנייה וכניסת הנאצים לוורשה. בהתאם להסבר המדריכים מופעלת תאורה על חומות ומבנים בולטים בגטו ועל מסך גדול מוקרנים סיפורם של האתרים.

 

תחנה רביעית, מרד גטו ורשה

תחנה זו כוללת שחזור של הבונקר מרחוב מילא 18 על כל מאפייניו: נישות של דרגשי השינה, פינות אוכל, פינת  רחצה, שירותים, סליקים של נשק, מזוודות, אביזרים, סולמות וציוד. בבונקר מוצג הסיפור של הלוחמים ובריחת השורדים דרך מנהרות הביוב בתצוגה אינטראקטיבית שבה המוצגים הסטטיים הופכים חיים. על קיר הלבנים השרופות הענק מוקרן סרט המתאר את שלבי הלחימה העיקריים של מורדי הגטו כשהקהל נמצא בלב האירועים.

 

 

את הביקור במוזאון יד מרדכי ניתן לשלב עם סיור באטרקציות נוספות בקיבוץ ביניהן בית הדבש והדבורה, סיור בטרקטור ועגלה בין ענפי הקיבוץ ובאתר שחזור הקרב ההיסטורי מול הצבא המצרי.

 

פרטים על פעילויות במכוורת הדבש ובאתר ההיסטורי ביד מרדכי:

https://www.photour.co.il/index2.php?id=14&catId=1928&lang=HEB

 

ימים ושעות פתיחה לקהל הרחב: ד', ו', שבת 10:00-15:00 (לקבוצות בתיאום מראש). מחיר: 25 שקל לאדם. 

לפרטים נוספים: 08-6720559 / 052-3923104