מנזרי מתבודדים במדבר יהודה

 

סיורים אל מנזרים מבודדים במדבר יהודה יתקיימו במסגרת סדרת "מטייל סדרתי" של בית שמואל.  הצצה אל עולם נסתר, מרתק ורוחני שמתמזג עם נופי המדבר

 

המדבר כהשראה

סדרת הסיורים בהדרכת מויש מעוז היא מסע אל עולם היונק השראה ממרחבי השממה בחצר האחורית של ירושלים, הממזגת בין נוף לרוח. מפגש עם דמויות מהעבר וההווה כמקור השראה. בצפון מדבר יהודה התפתחה בתקופה הביזנטית תנופת בנייה של מנזרים. עשרות מנזרים ואתרי התבודדות נבנו החל מהמאה ה-5 עד ה-7 לספירה. הם פזורים בכל ערוץ ונקיק.

 

 

כ-140 מנזרים ביניהם:  מנזר פארן בעין פרת, מנזר סנט ג'ורג' בנחל פרת (וואדי קלט) ומנזר המר-סבא בבקעת הורקניה. ידועים גם המנזרים בערבות יריחו כמו: הקרנטל מעל העיר יריחו ומנזר דיר חג'לא על כביש עוקף יריחו כיום. המנזרים הללו מספרים את סיפורו של "המדבר של עיר הקודש", מדבר יהודה, האזור שהפך "לעיר של מנזרים". המדבר, שמעורר תעצומות נפש ומשרה שקט נפשי קרוב כל כך אל העיר ירושלים ומאידך מנותק מהכרך הגדול.

 

המנזר בוואדי קלט

הסיור הראשון יתקיים בצפון מדבר יהודה, בחצר האחורית של ירושלים, המשלב נופי בראשית קסומים אשר העניקו השראה לנביא ירמיהו. מנזרים נסתרים בצל מצוקים ופינות חמד. מעיינות שופעים בנחל פרת שבוואדי קלט על נופיו המיוחדים ומנזריו. המסלול כולל את עין פרת, עליה למנזר פארן, המשך לסיור בעין פואר וביקור במנזר סנט ג'ורג', שכרוך בירידה ועלייה. יש להצטייד בנעלי הליכה, מים, מזון ולבוש צנוע. הסיור כולל אוטובוס וכניסות לאתרים.

מתי: שבת, 9 בנובמבר, 08:00

מחיר: סדרה (בהרשמה מוקדמת) 620 שקל; סיור בודד: 190 שקל

לפרטים: 02-6203461 

 

 

סיור ברכב מדברי לציון יום סאבס הקדוש 

סיור מודרך שיאפשר למטיילים לחזות בחגיגות המיוחדות הנערכות לזכרו של "מרסבא", גדול נזירי מדבר יהודה שחי בשלהי העת העתיקה. עם שקיעה מתעטף המדבר בצינה וכוכי מערות המתבודדים הסמוכים למנזר "מרסבא" נעטפים באור יקרות. צוקי נחל קדרון הסמוכים מוארים בחגיגיות, במראה בלתי נשכח וייחודי.

 

 

המנזר עצמו מואר ומקושט ועולי רגל רבים פוקדים אותו בהתרגשות. הסיור ייערך בנסיעה ברכב מדברי שיצא מירושלים ויגיע אל המנזר המרשים ביותר במדבר יהודה. מסלול כולל את ג'בל מונטאר ותצפית מנזר המרסבא.  יש להצטייד בנעלי הליכה נוחות, לבוש חם, מים, מזון ופנס. הסיור יסתיים בשעות הערב המאוחרות. יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: חמישי, 5 בדצמבר, 13:00

מחיר: סדרה (בהרשמה מוקדמת): 620 שקל ; סיור בודד: 290 שקל

לפרטים: 02-6203461 

 

 

מיהושע ועד ישוע

סיור מודרך שלישי שיכלול את הסיפורים ההיסטוריים של חציית הירדן, עלייה השמימה, טבילה והתבודדות על צוק נישא, בני ישראל, אליהו ואלישע, יוחנן המטביל וישוע - הכל בסיור אחד. הסברים על המסורות והתיאורים בתנ"ך ובברית החדשה, אשר ברגלי הצליינים הפכו לנתיבי "הגיאוגרפיה הקדושה" ומהווים נכסי צאן ברזל בהוויית עולם הנזירות והעליות לרגל. ללכת בעקבות חציית בני ישראל את הירדן, לבקר באתר עליית אליהו בסערה השמימה ובאתר הטבלת ישוע על-ידי יוחנן. המסלול כולל תצפית על יריחו, אתר הטבילה, קסאר אל יאהוד ולסיום מנזר דיר חג'לה ובמידת האפשר גם באזור הלאורות החצובות בסלע הפריך בוואדי נח'יל. יש להצטייד בנעלי הליכה, מים, מזון ולבוש צנוע. הסיור כולל אוטובוס וכניסות לאתרים.

מתי: שבת, 11 בינואר, 08:00

מחיר: סדרה (בהרשמה מוקדמת): 620 שקל ; סיור בודד: 190 שקל

לפרטים: 02-6203461 

 

טל. 02-6203461, או באתר סיורים בירושלים - בית שמואל