נאות קדומים – אביב ופריחות

 

באזור יער בן שמן, חבויה שמורה מעולם אחר. "נאות קדומים" מחזירה את מבקריה במסע מרתק אל ארץ התנ"ך. באביב משתוללת הפריחה, עצי ארץ ישראל מלבלבים סדנאות והפעלות לכל המשפחה

 

חוויה תנ"כית בניחוח ארץ ישראלי

פארק "נאות קדומים" הוא כמו תיאטרון ענק שמשחזר לעיני המבקרים את ארץ ישראל לפני אלפיים שנים. 2500 דונמים שמשתרעים בלב הטבע הירוק של יער בן שמן משמרים ומשחזרים את החיים, החי והצומח בארץ התנ"ך. מראות נופי הארץ הקדומה ותופעות הטבע שאפיינו אותה. השבילים הציורים עוברים בין כרמי ענבים וזיתים, מטעי רימונים ועצי תמר גבוהי צמרת. חולפים על פני בריכת מים צלולה מוקפת קנים וסוף, צועדים לצד שדות דגן הנעים ברוח ונעצרים להביט בגורן עמוסת אלומות שזה עתה נקצרו.

 

 

זוהי שמורה ייחודית מסוגה בארץ ובעולם שהצליחה לשמר סוגי צמחי בר, שיחים ועצים המייצגים את אזורי הארץ השונים ואת בעלי החיים המזוהים עם תקופת המקרא. לכל אחד מאזורי השמורה מאפיינים מיוחדים. כמה מהם משקפים נושאים מן המקורות, כגון: "גיא שיר השירים", "כרם ישעיהו" ו"אזור שבעת המינים". אזורים אחרים מייצגים חבלי-ארץ כפי שהם מוזכרים בכתבינו העתיקים, כגון: "גאון הירדן", "בקעת יריחו עיר התמרים", "יער השרון" ו"ראש הכרמל".

 

אביב של פריחות

עונת האביב בנאות קדומים היא חגיגה של פרחים ופריחות. מרבדי כלניות, לצד רקפות, נרקיסים הפזורים ברחבי השמורה, ריח פריחת עצי השקד, סגול-ורדרד של כליל החורש, שלל נוריות באדום-כתום, מרבדים צהובים של חרציות ואל כל אלה מצטרף ניחוח עץ התאנה שחונטת את פגיה. אוסף משגע וססגוני של צבעים וניחוחות. חגיגת הטבע הזו בשילוב מתקני החקלאות וסיפורי התנ"ך הם אטרקציה נהדרת לכל המשפחה ובמרחק נסיעה קצר מתל אביב או מירושלים.

 

 

חג הפסח והעליה לרגל

אירועי חג הפסח ב"נאות קדומים" הם בסימן "חגיגות האביב". זוהי חווייה לכל המשפחה שכוללת סיור - סיפורו של העולה לרגל הנרקם לאורך מסלולי פעילות חווייתיים וצבעוניים המפגישים את המטיילים עם דמויות ופעילויות של בעלי מלאכה קדומים כגון: קליעת סלים, רקיחת צבעים ואריגת בדים.

 

 

בנוסף למפגשים השונים שפע פעילויות: סדנת יצירה ברוח הווי העולים לרגל, מופע מוסיקלי, מתחם הרפתקאות וחבלים, מתחם ג'ימבורי ושעשועים לקטנטנים, מטבעה משוחזרת למטבעות (בתשלום) וטחנת קמח המונעת בכח המים. בנוסף, תיורית-רכבת השמורה בסיור מרתק בין מתקנים חקלאיים עתיקים ונופי אביב מרהיבי עין.   (הסיור בתיורית בתוספת תשלום). 

 

מתכננים הרפתקה למשפחה

"משפחה בהרפתקה" (שם זמני) היא למעשה טיול והזמנה להכיר את חיי היומיום של המשפחה בתקופת התנ"ך. זהו טיול עצמי משפחתי במסלול מחודש שאורכו כ-1.2 ק"מ בכביש משולט ונגיש המותאם לעגלות ולילדים. המסלול כולל כתבי חידה בכתב עברי קדום, משימות ופעילויות העונות על שורה של שאלות מסקרנות ביניהן: איך חיו משפחות בימי קדם? מה אכלו? במה שיחקו? האם באמת כל כך שונה מחיי משפחה היום? בהמשך יותקנו בשטח שלטים ומשימות, כמו גם מערכת תמיכה סלולרית, שתכיל את כל המידע הדרוש, כתבי החידה והמשימות.

 

 

מסלולי טיול עצמי

בשמורה קיימים מסלולי טיול למבקרים שרוצים לטייל באופן עצמאי.

מסלול א'  - השוק הבית הלב - אל גבעת ספרות החכמה והכפר הקדום. החכמה האנושית המתוארת בספרות חז"ל מתגלה במפגש עם צמחיית הארץ.

מסלול ב' - תוכו רצוף אהבה  -  בעקבות שיר השירים. בין ערוגות הבושם וכרמי הגפן הליכה בעקבות תיאורי הטבע.

מסלול ג' - תחת גפנו ותחת תאנתו - אל ארץ שבעת המינים מה מייחד את קבוצת שבעת המינים מעצי פרי אחרים שבהם נתברכה הארץ.

מסלול ד' - אדם וסביבה  - תפיסות אקולוגיות בתנ"ך. על תמורות בנוף ושיקום אקולוגי

של מאגרים ושיטות לחיסכון במים כיצד התפתחה החקלאות מימי נח ועד ימינו.

מסלול "התחייה"- מסלול מונגש המותאם לאוכלוסיה הזקוקה לדרך קלה, נגישה, המאפשרת הליכה נוחה ושימוש בעגלות מכל סוג. במסלול זה מוצבות נקודות עצירה למנוחה וכן מעקה תמיכה לכל אורכו.

 

ויש גם את האפשרות של מגוון טיולים "בתפירה אישית" (tailor made) שהם טיולים אישיים לכבוד יום הולדת או מתנת נישואים. הטיולים מתוכננים יחד עם המשפחה והחברים בהתאמה לתאריך הלידה, או תכונות האופי  עם דגשים שמתאימים לחתן או לכלת האירוע, לעונת השנה, הטבע ועולם הצומח, פרשת השבוע וכל סוג של אירוע. ניתן לשלב פריסת שטח של ארוחת פינוקים, מוזיקה  או שחקן-מדריך.

 

 

שמורת 'נאות קדומים' פתוחה לקהל הרחב בימים ראשון-חמישי החל מהשעה 8:30 ועד 16:00 וביום שישי – עד 13:00, לפרטים: טל 08-9770777, אתר אינטרנט www.n-k.org.il