הצצה אל העיר העתיקה מעל טיילת החומות בירושלים

 

טיילת החומות בקטע המחבר בין שער יפו לשער שכם מאפשרת הצצה כפולה משני עברי החומה, בצד הפנימי אל תוך העיר העתיקה ובצד החיצוני אל העיר החדשה 

 

מסלול טיילת החומות     צילום: רונית סבירסקי

 

תצפית אל העיר החדשה, ממילא וקינג דיויד      צילום: רונית סבירסקי

 

תחילת המסלול בשער יפו שהיה השער המרכזי של העיר אליו הגיעו השיירות והעולים מנמל יפו. חומת העיר הנוכחית נבנתה לפני 450 שנה על ידי הסולטן הטורקי סולימן המפואר. לאורך כל שנות ההיסטוריה כל כובש החריב את חומות קודמיו ובנה חדשות על גבי ההריסות. החומה נבנתה מאבנים מקומיות ענקיות, קירותיה עבים מאד וסביבה חפיר שהיה מלא מים כדי להרחיק את האויב מהחומות. במרכז שער יפו עוברת דרך סלולה שהייתה בעבר חלק מן החפיר. כשהקיסר וילהלם ה-2 הגיע לביקור בארץ ישראל ב-1898 הוא תיכנן כניסה רבת רושם של הפמלייה בשערי העיר שהייתה מפורסמת ברחבי העולם.

 

על גג שער שכם    צילום: רונית סבירסקי

אגדות שער יפו 

המעבר בתוך השער הבנוי בצורת ר' איפשר מעבר לכרכרה בודדת בכל פעם וכך ניתנה ההוראה לבנות דרך רחבה במקום החפיר. הכניסה הרשמית בעלת שער ברזל גדול נמצאת עד היום בצד הצפוני של השער מתחת למגדל. בצמוד אל השער נמצאים שני קברים עות'מאנים עתיקים שסביב קיומם יש אגדות רבות. אחת מהן אומרת שאלה הם הבנאים של החומה שתכננו את התוואי שלה ברשלנות ולכן נקברו מחוץ לחומה. הסולטן הטורקי החליט שכך לא בונים חומה, הוציא אותם להורג וקבע את קברם ליד שער העיר בצל נופו הרחב של עץ תאנה. משמאל לקברים מטפסים בגרם מדרגות צר אל החלק העליון של חומות העיר. הרעיון להפוך את החומות לטיילת שייך דווקא לבריטים. הם אלה שזיהו את הפוטנציאל הרומנטי שטמון בתוך חומת הסוגרים.  

 

מבט אל הר הבית מגבוה    צילום: רונית סבירסקי

 

רומנטיקה ירושלמית 

המעבר הצר אינו מאפשר הליכה בקבוצות גדולות. אם רוצים ללכת בזוגות עדיף לעשות זאת חבוקים. כך טיילו זוגות אוהבים על החומות בשעת השקיעה עד סיום תקופת המנדט ושוב חזרו ופקדו אותן אחרי מלחמת ששת הימים. משער העיר פונים צפונה והולכים במקביל לרובע הנוצרי כשברקע נשקפים מבנים חשובים ומפוארים כמו מגדל הפעמונים וכנסיית הדורמציון. זוהי הצצה אל תוך החצרות הפנימיים של הדיירים. בחלקן גינות מטופחות, בוסתנים של עצי פרי, גפנים, עצי דקל, רימונים ותאנים. ישנם גם מראות פחות מלבבים של פחי אשפה ודודי חימום אבל גם הם חלק ממרקם החיים.

 

משרביות איוורור       צילום: רונית סבירסקי

 

חולפים מצד ימין על פני בית הספר הנוצרי שמתנשא גבוה מעל החומה. בתקופה שקדמה למלחמת ששת הימים נהגו תלמידי בית הספר לשחק בכדורים ואלה עפו לא פעם אל האזור המפורז. ירדן פנתה בבקשה לישראל לאסוף את הכדורים. הממשלה נענתה ברצון ורק ביקשה מהירדנים להזהיר את החיילים מפני המוקשים שפיזרו בשטח. כך נאספו הכדורים ובידי הצבא נותרה מפת מיפוי המוקשים המדויקת. הסקרנות לקלוט את כל המראות מחייבת תכנון. בעוד אתם צועדים לאורך החומות התבוננו ימינה אל המתרחש בתוך העיר וכשאתם מגיעים אל מגדלי התצפית עצרו והביטו לכיוון העיר החדשה.

 

משקיפים אל כנסיית דורמציון        צילום: רונית סבירסקי

 

כנסיות, מסגדים ובתי כנסת 

בתחילת המסלול תוכלו לראות מולכם את משכנות שאננים, גיא בן-הינום, מלון המלך דוד, פרויקט ממילה החדש, הסינמטק, מרכז בגין ולהציץ אל תוואי החומה החיצוני עד למצודה הדרומית. כשהמסלול פונה לכיוון שער שכם נגלים מחוץ לחומות בית העירייה הישן שקירותיו מחוררים מפגיעות ירי וכנסיית נוטרדם דה-פרנס. זהו מבנה יפיפה ובמרכזו ניצב פסלה של מריה שמציגה את ישו בפני כל העולם. הכנסייה נבנתה במאה ה-19 על ידי הרוזן דה פלייה כחלק מפיתוח התיירות הצליינית לארץ. נבנו 1000 חדרים למשקיעים צרפתים בעלי ממון והוא היה הבניין הראשון בירושלים שהואר בחשמל. ככל שמתקרבים לשער שכם מתגלה תמונת הדקלים שמעטרים את רחבת הכניסה והחומה המעוטרת והמשוננת שעוברת מעליו.

 

כיפת אבן ומלון נוטרדם    צילום: רונית סבירסקי

 

השער הרומי ושער שכם 

מבט אל תוך העיר פורש פנורמה יוצאת דופן אל כיפתו המוזהבת של מסגד אל אקצה, כיפת הסלע, כנסיית הגואל, כנסית הקבר ובאופק הר הזיתים והר הצופים שבשיאו מתנשא המבנה המפואר של אוגוסטה ויקטוריה. בדרך חולפים על פני ה"משרביות" שהיו גדרות מחוררות להגברת הבריזה לאלה שישנו על הגגות בלילות הקיץ. פעמוני הכנסיות מצלצלים ברקע והשוק הצבעוני של שער שכם נגלה ממבט-על, בזוית מיוחדת שמאפשרת לראות הכל ובכל זאת להיות צופה מבחוץ. שער שכם הוא השני בחשיבותו ובו התנהלו חיי המסחר של העיר. השער העות'מני בנוי מעל לשער הרומי שהיה שייך לאיליה קפיטולינה.

 

הר הצופים ואוגוסטה ויקטוריה      צילום: רונית סבירסקי

 

הסיור ממשיך אל נבכי השער הרומי ובו מיני מוזיאון שמתעד את תולדותיו. הרגליים צועדות על אבני שביל עצומות שהיו חלק מן הקארדו הרומי והמבט כלפי מעלה אל הקירות המסיביים והתקרה שגובהה כמגדל מותירים רושם עצום על הצופה. במסגרת התצוגה שוחזר קטע מפסיפס מפת מידבא שנמצאה בירדן ומתאר באופן מדויק מזוית של צילום אוויר איך נראתה ירושלים במאה ה-6 לספירה. זו הפעם הראשונה שבה תועד בבירור שער העיר מתקופת הורדוס שמעליו נבנתה העיר הרומית. בכיכר השער ניצב עמוד ועליו פסל הקיסר. השער נקרא "באב אל עמוד" וממנו מדדו ומיפו את כל הדרכים הרומיות באבני מיל.

 

אבני ריחיים במיני מוזיאון בשער שכם      צילום: רונית סבירסקי