אז מה חדש במערת הנטיפים?

רשות הטבע והגנים מזמינה את הקהל הרחב להתרשם מחוויית ביקור חדשה ומשופרת במערת הנטיפים. המערה הונגשה למוגבלי הליכה ונוספה בה תאורה אמנותית ואקולוגית שבעזרתה תוכלו לראות את המערה באור חדש, כפי שלא ראיתם מעולם.

 

נטיפים וזקיפים שנחשפו לעלום

מערת הנטיפים המיתולוגית (הקרויה גם מערת שורק), השוכנת במורדותיהם המערביים של הרי יהודה בסמוך לבית שמש, התגלתה לגמרי במקרה בשנת 1968 לאחר שפיצוץ מבוקר במחצבה הסמוכה, חשף לעולם מערה קטנה יחסית, שאורכה כ-82 מטר ורוחבה כ-60 מטר, המכילה נטיפים וזקיפים שגילם של הקשישים שבהם מוערך בכ-300,000 שנה. במקום גם מיני תצורות גיאולוגיות נוספות, כמו אלמוגי מערה, ואין מדובר בהיסטוריה בלבד, משום שאזורים רבים במערה עדיין פעילים ובעצם הנטיפים והזקיפים המצויים בהם עדיין גדלים ופעילים גם כיום.

 

מערת הנטיפים באור חדש    צילום: ד"ר איל מטרני

 

תאורה אקולוגית-אמנותית

מערת הנטיפים נפתחת מחדש בימים אלו לקהל הרחב, לאחר שעברה עבודות פיתוח מיוחדות בתחום התאורה, החשמל והתשתיות. הקהל הרחב מוזמן להגיע ולהתרשם מייחודיותה ויופייה. במסגרת העבודות שהתקיימו במקום, הותקנה תאורה חדשה, אקולוגית ואמנותית, אשר החליפה את התאורה הישנה, שגרמה לפגיעה באבן ולהתפתחות אצות על הנטיפים. התאורה החדשה עושה שימוש בתאורת LED ייעודית אשר אינה מייצרת חום ובעלת הרכב אורכי גל המונע את התפתחות האצות.

 

בנוסף לפן האקולוגי, התאורה החדשה אף מיטיבה עם הנטיפים והזקיפים ומצליחה להדגיש את יופיים ואת החללים המעניינים הנוצרים בניהם. בעזרת התאורה החדשה תוכלו לחזות בצורות מעניינות ולתת דרור לדמיון בזיהוי הדמויות שנוצרו במקום.

 

תאורה אמנותית ואקולוגית במערת הנטיפים  צילום: ד"ר איל מטרני

 

נגישות משופרת

במסגרת העבודות לשדרוג המערה ושיפור חווית הביקור בה, הוחלפו גם המעקות לאורך השביל ובוצעו עבודות שמשפרים נגישות למוגבלי הליכה; הותקנו מאחזי יד, הודגשו אלמנטים בנויים כגון ספסלים ומעקות, והותאמה התאורה לאורך השביל ובמבואה. יש לציין שמערת הנטיפים מונגשת מזה כעשור למבקרים בעלי נכות ומוגבלות, במימון הקרן לפיתוח שירותים לנכים של הביטוח הלאומי. בשנת 2003  הונגש מערך הכניסה למערה, שופרו דרכי הגישה לנכים, הותקנו שירותי נכים, והותקנו שני מעלונים לירידה למפלס המערה וכן עמדת תצפית.

 

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "רשות הטבע והגנים עושה כל שביכולתה לשמור על משאבי הטבע שלנו, על מנת שגם ילדינו יוכלו ליהנות מהם לאורך שנים ארוכות. פרויקט הפיתוח של מערת הנטיפים, שנעשה בשיתוף פעולה עם המשרד לביטוח לאומי והחברה הממשלתית לתיירות, יאפשר לקהל המטיילים, כולל מוגבלי הליכה, להתרשם מיופייה של המערה וישמור עליה מבחינה אקולוגית". לפרטים ולתיאום סיורים: 3639*