שביל המעיינות ויער עמינדב

 

יער עמינדב, הממוקם בהרי ירושלים, מציע שביל הליכה מוצל, פינות אינטימיות ונגישות. הוא משתרע על פני 7000 דונמים של חורש טבעי וממוקם על רכס שלמון-שורק המתנשא מעל נחל שורק ונחל רפאים ממערב לירושלים. 

  

נופים הנשקפים מיער עמינדב   צילום: רונית סבירסקי

 

דרך נוף חוצה את היער וממנה נשקפים הרי ירושלים והשפלה. במעבה היער מצויים מעיינות שכבה רבים, טראסות חקלאיות, שרידי בוסתנים, גתות, בתי בד וכבשני סיד. קק"ל הקימה בשטח חניונים גדלים, מתקני ספורט ומתחם נופש פעיל. את היער חוצים מסלולי רכיבה על אופניים ברמות קושי שונות, מסלול ניווט משולט ושביל שהוכשר לבעלי מוגבלויות שעובר בין חורבת סעדים לחניון הנופש הפעיל.    

 

כבשן סיד לצד השביל הנגיש ביער עמינדב  צילום: רונית סבירסקי

 

כדאי להכיר את האתרים הסמוכים ליער ולטייל בהם קודם. אתר מרשים שמומלץ לבקר בו הוא "יד קנדי". על רכס מבודד המתנשא לגובה 823 מטרים  מעל פני הים הוקמה אנדרטה מרשימה לזכרו של ג'ון פיצג'רלד קנדי, נשיא ארצות הברית שנרצח בנובמבר 1963. הדרך המקיפה את האנדרטה משקיפה אל הרי יהודה, הר חברון ו"חלון" אל הים התיכון. האנדרטה עוצבה כגזע עץ כרות המסמל את חיי הנשיא שנגדעו בגיל 46. המבנה מתנשא לגובה 72 מטרים ומוקף ב-51 עמודי בטון כמספר המדינות בארצות הברית. האנדרטה עוצבה על ידי האדריכל דוד רזניק והפסל דוב פייגין ונחנכה בשנת 1966.

 

תחנת מידע של קק"ל פועלת באולם הממוקם מתחת לאנדרטה ובה ניתן להצטייד בדפי מסלול והנחיות לטיול באזור. התחנה פתוחה בימי חול ושבת (לא בשישי)  מ-15:00-09:00 ומהווה נקודת מוצא להמשך הסיור מיד קנדי לשביל המעיינות. שביל מסומן בכחול יורד במדרון ההר וחובר ל"שביל ישראל" בסמוך לשמורת "חורבת סעדים". חולפים על פני חלקת עצי ארז שניטעה על ידי קק"ל ומגיעים לקבוצת עצי אלון מצוי נדירים בגודלם שמהווים מקור משיכה למטיילים. בלב השמורה מצויים שרידים של קבר שיח' ובית בד.

 

פעילות ביער עמינדב    צילום: רונית סבירסקי

 

מתחברים אל שביל ישראל המסומן בירוק ומכונה "שביל המעיינות". הוא עובר בין טרסות גבוהות ומרשימות שמעידות על קיום חקלאות קדומה ומגיעים אל קבוצת המעיינות הראשונה "עיינות עמינדב". צמד מעיינות הנובעים מימין לשביל, במרחק של כ-150 מטרים זה מזה. מימיהם מתכנסים למנהרה ויורדים לברכה גדולה הבנויה משמאל לשביל. בסמוך ישנן שתי נביעות נוספות שעוצמתן תלויה בכמות גשמי החורף. גם לנביעות אלה ישנן שתי בריכות איסוף. לאורך הדרך מצויות מערות קטנות חצובות בסלע החוואר הלבנבן שמקורן כנראה ממעיינות שייבשו. ממשיכים לעיינות עוזי, צמד מעיינות שזורמים זה לצד זה ומשם ממשיכים מזרחה לכיוון עין חנדק. עוברים על פני טרסות שנשתמרו היטב ומגיעים לאחר כ-300 מטרים לעין תמר, שנובע אל תוך בריכה מהתקופה הביזנטית שחלק מקירותיה עדיין מטויחים בטיח המקורי.

 

על פי חורים עגולים בדופן המזרחי, ישנם חוקרים המשערים שהבריכה שמשה כאתר להשרצת דגיגים בתקופה הקדומה. בימים חמים נעים לשכשך רגלים במימי הבריכה בצל עצי האלון. המשך המסלול הופך לדרך עפר רחבה, שניתן לעשות ממנה גיחה לעין שריג ומשם לעין חנדק. אפשרות נוספת היא להמשיך בדרך העפר ברגל או ברכב לחניון סעדים השוכן בחורשת קדושי קהיר. החורשה ניטעה לזכרם של חברי רשת מודיעין ישראלית שפעלה בקהיר בשנת 1954. על קיר ההנצחה מוטבעים שמותיהם של משה מרזוק, שמואל עזאר ומאיר בינט שהועלו לגרדום בקהיר.

 

חניון נופש פעיל ביער עמינדב   צילום: רונית סבירסקי

 

איך מגיעים ליד קנדי: מתוך העיר ירושלים דרך הר הרצל לכיוון עין כרם ומשם מערבה בפנייה למושבים אורה ועמינדב. אתר "יד קנדי" נמצא כ-500 מטרים ממערב לכביש הגישה לעמינדב. אלה הבאים מכביש 1 תל-אביב ירושלים פונים במחלף הראל מערבה (ימינה)  ונוסעים עד לכיכר הסטף, משם ממשיכים לבית החולים הדסה עין כרם ומשם לכניסה למושב אורה.