ט"ו בשבט בקיבוץ עין שמר

 

מוזאון "החצר הישנה" והחממה האקולוגית בקיבוץ עין שמר מקיימים מדי שנה פעילות לכל המשפחה ברוח חג האילנות בט"ו בשבט. ביקור בחממה מיוחדת, הכנת עציץ משפחתי, סיור במוזאון ובקיבוץ בדגש על צמחים ועצים, אפיית לחמניות ונסיעה בטרקטור

 

דרך מיוחדת לחגוג את ט"ו בשבט היא לחוות את חיי החלוצים והחקלאים שחיו בארץ בראשיתה של המדינה. מוזאון "החצר הישנה" בקיבוץ עין שמר מקיים פעילות חווייתית לכל המשפחה, שמשלבת ביקור בחממה אקולוגית עם סיור מודרך במוזאון שמספר על תחילת החקלאות החלוצית. בחממה האקולוגית של אביטל גבע המבקרים יקבלו הסברים על הגידולים המיוחדים וכל ילד יכין עציץ עם צמח שיוסיף טעם וצבע למטבח הביתי, שלוקחים אותו הביתה וממשיכים לגדל.

  

הפעילות ממשיכה בסיור מודרך במוזאון שמספר את סיפור החלוצים הראשונים שייסדו את הקיבוץ תוך דגש על נושא החקלאות והצמחים. לאחר מכן יוצאים לסיור רגלי בקיבוץ שכולל הסברים על העצים המיוחדים, משתתפים בפינת יצירה בחומרי טבע וחומרים ממוחזרים, אופים לחמניות במאפיית לבנים ומסיירים בטרקטור ברחבי הקיבוץ כולל ביקור ברפת. 

 

 

לחמניות חמות מתנור לבנים

המבקרים מגיעים למאפיה המשוחזרת  בה המדריך מסביר מה התרחש שם מדי יום בארבע לפנות בוקר בימי החלוצים. מחלקים לכל אחד מן המבקרים בצק ומכינים לחמניות מתוקות בצורות שונות. לאחר מכן מכניסים את הבצקים לתנור לבנים "כמו פעם". בתום הסיור טועמים לחמנייה טרייה וריחנית שיצאה חמה מהתנור. ניתן לקבל את המתכון לבצק במקום ולהכין לאחר מכן את הלחמניות בבית.

 

אופים לחמניות מתוקות במאפייה מראשית המאה הקודמת צילום: גיל ירום

 

מוזאון שמספר את סיפור החלוצים

מבני "החצר הישנה" שעדיין ניצבים בלב הקיבוץ שוחזרו, ובשנת 1983 נפתח מוזאון "חצר ראשונים" המציג את סיפורו של קיבוץ עין שמר דרך תיאור חווייתי של ימי ראשיתו. המוזאון משקף את הרעיון השיתופי של ההתיישבות החלוצית בארץ בשנות העשרים של המאה הקודמת,. החצר הישנה מורכבת ממספר מבנים חלקם מקוריים והאחרים משוחזרים  של מבני החצר המקוריים של הקיבוץ, בית האבן, צריף המגורים, סככת כלים חקלאיים, מגדל המים, באר וחדר האוכל של המייסדים. סיפורים מרתקים ומשעשעים  כאחד על אורח החיים באותה התקופה שמסופרים על ידי מדריכי המקום.

 

דמויות במוזאון מימי הקיבוץ הראשונים    צילום: גיל ירום

 

בחדר האוכל הישן נבנתה תצוגה מוזיאלית המספרת על עין שמר והקיבוצים בכלל. חלקה הפנימי של החצר מוקדש לסיפור ההתיישבות באתר ולרעיון ההתיישבות הקיבוצית. צריף המגורים שבשולי החצר ועמם כל הפריטים האופייניים לתקופה ההיא. גם אתרי המשק שפעלו בעבר שוחזרו: הנפחייה, המאפייה, אסם התבואה וסככת המכונות, שבה מוצגים כלים חקלאיים עתיקים. האוסף המיוחד הזה הוא תוצאה של טיפול בכל כלי ישן וחלוד שעובר שיפוץ וחוזר לפעול בדומה לימיו הטובים. 

 

על הטרקטור האדום

לסיום, עולים על העגלה הרתומה לטרקטור אדום ונוסעים ברחבי הקיבוץ. ניתן לראות את בתי המגורים וחדר האוכל. מבקרים ברפת, מלטפים את העגלים לרואים את ערימות החציר והקש. 

 

מחיר: ילד מגיל 5 – 45 שקל, מבוגר – 40 שקל, פעוט מגיל 5-2 – 40 שקל, אזרח ותיק - 35 שקל (בהצגת תעודה ורישומה). לא ניתן להזמין כרטיסים מראש. לפרטים: 04-6374327,  אתר:www.courtyard.co.il בכדי להנות מכל הפעילות יש להגיע עד השעה 12:30 ומומלץ להתעדכן באתר לגבי קיום הפעילות בימים גשומים.