תהלוכת טרקטורים עתיקים בקיבוץ עין שמר

 

תהלוכת הטרקטורים העתיקים המסורתית בקיבוץ עין שמר היא אטרקציה לכל המשפחה. בפארק הרכבת מקבלים הסברים על הטרקטורים השונים, סרטים, סיפורים ויצירה. נוסעים בעגלה רתומה לטרקטור, מטיילים ברכבת טורקית משוחזרת, אופים פוקצ'ות ומצטלמים על טרקטור

 

טרקטור קייס אליו רתומה מקצרה            צילום: זיו חדוותי 

 

חגיגה לכל המשפחה

האירוע המסורתי בקיבוץ עין שמר בשרון, שכולו נוסטלגיה לחקלאות ולכלי העבודה והטרקטורים הישנים מתקיים בפארק הרכבת שבקיבוץ. במרכזו של האירוע מתקיימת תהלוכת הטרקטורים העתיקים של סבא רן. זהו יום של חגיגה לכל המשפחה. סבא רן, שהוא רן חדוותי מוותיקי הקיבוץ, הפך את נושא שימור ושחזור הטרקטורים לפרויקט חייו והדליק את משואת השימור ביום העצמאות בהר הרצל. הוא הצליח לאסוף גרוטאות של טרקטורים בני 100-60 שנים שעבדו בחקלאות בארץ והפך אותם לצעירים נצחיים, יפיפיים ונוסעים. הוא מספר למבקרים על הכלים השונים, על המהפך שעברו ואת סיפוריהם המרתקים.

 

טיול בעגלה וברכבת

לכל אלה מצטרפת פעילות משפחתית חווייתית של נסיעה בעגלה רתומה לאחד הטרקטורים הוותיקים בקיבוץ וביקור ברפת. נסיעה ברכבת האלונים שהיא שיחזור של רכבת טורקית המספרת את סיפור הרכבות הטורקיות וכריתת יערות האלונים בארץ. הכנה ואכילת פוקצ'ות חמות מהטאבון והשתתפות בפעילות יצירה בנושא הטרקטורים. גולת הכותרת היא מצעד הטרקטורים הישנים שיערך בשעה 12:30.

 

פינת סיפור לילדים                         צילום: גיל ירום 

 

מפעילים מנוע קיטור

ב"חצר הישנה" בקיבוץ עין שמר קיים אוסף טרקטורים ומיכון חקלאי מהמאה הקודמת מהיפים הארץ. הם מוצגים ב"האנגר מיכאל" הוותיק לצד גלריית צילומים מראשית החקלאות בארץ. לכל טרקטור תמונה וסיפור המתאר את תולדותיו. במהלך הביקור מפעילים לעיני המבקרים מכונת קיטור משנת 1875. המנוע הזה מופעל בכוח קיטור שנוצר על ידי חימום מים בדוד, באמצעות פחם או גזרי עץ. מאמצע המאה התשע-עשרה שימשו מנועי הקיטור להנעת מכונות במפעלים, באוניות ובקטרים, להנעת טחנות קמח, מנסרות עצים, בארות ומכונות חקלאיות שונות.

 

מכונת הקיטור תוצרת אנגליה 1875                   צילום: זיו חדוותי

 

ההאנגר החדש

במתחם המערבי, הטרקטורים מוצבים על פי  סדר הפעולות החקלאיות מהחריש ועד לקציר. לצד המכונות מוקרנים סרטים, שצולמו במיוחד לתערוכה ובה נראות מכונות חקלאיות חדישות בפעולה. המתחם המזרחי מוקדש לחברות פורד ופורדסון; סיפור לילדים על טרקטור ומשאית, שכתבה רבקה גורפיין ממייסדות הקיבוץ, מוצג עם רצף איורים חדשים. בתצוגה של לוחות מודעות ב"סגנון של פעם"  אפשר לראות בולים, פרסומות וכרזות מכל העולם ודברים ש"כייף לדעת". המבקרים מוזמנים להצטלם כשהם נוהגים בטרקטור פורשה על רקע השדה.

 

מוזיאון הטרקטורים בקיבוץ עין שמר               צילום: זיו חדוותי 

 

קטר מתקופת הטורקים

ישנו גם האנגר טרקטורים חדש שבו מוצג אוסף מכונות חקלאיות היסטוריות. גילם של הטרקטורים והמכונות החקלאיות המוצגות נע בין 100-60 שנים. חברי הקיבוץ ובראשם רן חדוותי, הקימו את "סדנת שועלי", ובהתנדבות הם משפצים, משקמים ומשחזרים את הכלים הישנים שנאספו מאתרים שונים בארץ. הקטר ששימש את רכבת האלונים הספיק לעבוד במפעלי המלח של עתלית ובעין חרוד ונשף במלוא עוזו בתקופת השלטון הטורקי כשהוביל עצי אלון כרותים לבניית המסילות והפעלת הקיטור. הוא שוקם ושוחזר ונוסע במלוא הקיטור כשהוא מושך אחריו קרונות על המסילה שהונחה בתוואי שדות הקיבוץ הירוקים.

 

 ילדים בפינת יצירה                 צילום: טובית שפירא

 

טרקטור ייקה בן מאה

אפשר גם לראות את הטרקטור הגרמני מסוג "שטוק" שנבנה ב-1912 על ידי המהנדס רוברט שטוק כדי לפתור את בעיית המחסור בסוסי עבודה. ב-1915 הביאו הטמפלרים הגרמנים שני טרקטורים כאלה לחוות "הבית האדום" בסביבות בית שאן. בשנים הראשונות לאחר עליית קיבוץ שדה אליהו על הקרקע ב-1939, השתמשו בטרקטורים האלה לעבודות האדמה. בשדה אליהו נקרא הטרקטור "הייקה" בשל מוצאו הגרמני. לאחר שנים רבות, הועבר אחד הטרקטורים למוזיאון המכונות בחצר הישנה בעין שמר, כדי לשקם אותו ולהציגו במוזיאון תוך הפעלתו. בנוסף, ניתן לראות בתצוגה עוד עשרות טרקטורים שלכל אחד מהם סיפור אישי מרתק.

 

       טרקטור "שטוק" תוצרת גרמניה 1913 ששומר ושופץ ומוצג במוזיאון הטרקטורים   צילום: זיו חדוותי

 

לפרטים: התשלום במוזמן בלבד. יש להגיע עד השעה 12:30 כדי ליהנות מכל הפעילויות.  

04-6374327, רצוי לברר פרטים על קיום האירוע בהתאם למזג האוויר באתר האינטרנט http://courtyard.co.il/wp/ או בפייסבוק