אירוס הארגמן ושלולית עירונית בנתניה

 

פארק השלולית ושמורת הטבע של אירוס הארגמן באזור נתניה מציעים טיול קצר שיש בו כל מה שמשפחה מחפשת. נופי טבע, משחקים לילדים ולמבוגרים פעילות ספורטיבית, מרחב נעים לפיקניק, מסלול הליכה מישורי, מסלול לרכיבה על אופנים, הליכה בין פרחים ותצפיות  נוף לים.

 

כל הטבע הזה ויופיו פתוח בפני המטיילים ללא תשלום בעזרת עירית נתניה והחברה להגנת הטבע. כל מה שנותר למטיילים הוא לבלות ולהשאיר את המקום נקי, להקפיד ללכת לאורך השבילים המסומנים וכמובן לא לקטוף פרחים שהרי על כך אנחנו מקפידים כבר שנים רבות וגאים בהישג החינוכי הזה.  


צילום: רונית סבירסקי

 

שלולית דורה

שלולית החורף היא שמורת טבע ייחודית בדרום העיר נתניה ומשתרעת על פני כ-300 דונם. זכתה גם לכינוי שמורת דורה, על שם מחנה צבאי שהוקם בסמוך לה. השלולית היא ביצה ענקית של מים מתוקים שמתפשטת לממדים גדולים יותר בימי החורף והשנה במיוחד. השלולית מהווה בית גידול לדו-חיים ביניהם: צפרדעים סלמנדרות, טריטונים וצמחיית נחלים. בנוסף, חיים בה בעלי חיים אנדמיים המצויים רק במימי שלולית. האיקליפטוסים הגדולים בסביבת השלולית משמשים אכסניה ללהקות של ציפורים ועופות מים: עורבים, קאקים, דררות, אגמיות, שחפים וטבלנים. גן הרפתקאות גובל בתחומה של השלולית. הוא הוקם בתרומת ידידי קק"ל באנגליה והותקנו בו שפע של מתקני משחק מבולי עץ ומתקני פעילויות ספורט למבוגרים.

 

מלך הארגמן

הסיבה השנייה שמהווה מוקד משיכה למטיילים באזור נתניה היא שמורת אירוס הארגמן שמשתרעת על פני 100 דונם. בחודשי החורף ובעיקר בפברואר מתכסה השטח בחגיגה של פריחת אירוס הארגמן שנמשכת שבועות אחדים. החולות מקבלים גוון אדום כהה כשצבעו של הפרח.  מסלול ההליכה מתחיל בכניסה לשמורה וממנו צועדים בשבילים משולטים. חולפים על פני מרחבים עם פריחה ססגונית כלניות, רקפות, סחלבים וצבעונים שלכל אחד מהם מוצמד שלט  שנושא את שמו והסבר על הפרח.

 

 צילום: רונית סבירסקי

 

קשת בענן

"מלך הפרחים" שזוכה למלוא תשומת הלב הוא האירוס שפירוש שמו ביוונית הוא "קשת בענן". בשמורת נתניה פורח אירוס שצבעו כשמו - אירוס הארגמן. ארגמן - אדום כהה עתיק. אך יש אירוסים בצבעים שונים: צהוב, סגול, ורוד וצירופים יפים ומעניינים. אירוס הארגמן פורח ראשון מבין כל האירוסים בארץ. הוא מופיע בריכוזים גדולים ופורח יותר מחודש, שיא הפריחה מאמצע פברואר עד סוף החודש. האירוס צומח על פי רוב בחברת רותם המדבר (פריחה לבנה), ולפיכך תמצאו אותו בשפע במקום. יחד הם יוצרים מראה ססגוני.

 

מה לוקחים: מצלמה, נעלי הליכה, מים וצידה לפיקניק. לתינוקות רצוי להביא מנשא.

איך מגיעים: ממחלף פולג פונים לכיוון נתניה ממשיכים צפונה בשדרות בן גוריון, מימין לכביש שילוט מכוון ל "פארק השלולית". נכנסים לחניה מוסדרת. השלולית נמצאת אחרי פארק המשחקים. שמורת האירוסים ממוקמת ממול, בצד המערבי של הכביש. רצוי להמשיך בנסיעה, לעשות סיבוב ולחנות בכניסה לשמורה.

 

דפנה מרוז, מחברת ספרי טיולים ויועצת תיירות  dafnamer@012.net.il