גנים מספרים בחולון

  

פרויקט פיסול סביבתי ייחודי של עיריית חולון. אמנים ישראלים פיסלו פסלים סביבתיים שנוצרו בהשראת סיפורי ילדים אהובים ומוכרים והפסלים הוצבו בגנים הציבוריים ברחבי העיר. מטרת הגנים היא לחשוף לתושבי העיר ולדור הצעיר את גיבורי ספרות הילדים בישראל. 50 גנים הוקמו בעיר במהלך השנים

 

 אבא של עמליה נוסע לאוסטרליה     צילום: אלי נאמן

 

 

חולון שזכתה להכרת כ"עיר הילדים" בעקבות פעילויות התרבות הרבות שנערכות בה הוסיפה על ידי גני הסיפור פן אמנותי סביבתי ואקולוגי. המטרה הייתה לחשוף את תושבי העיר לספרות ילדים ולספר לדור הצעיר ולעולים החדשים מי הם גיבורי ספרות הילדים בישראל. 50 גנים הוקמו במהלך השנים בניהם:  "דירה להשכיר", "הכינה נחמה" ו"הנסיך הקטן", "מה לעשות עם חתולה שכזאת" ו"האוצר של צ'מבלו". באתר המקוון של העירייה ניתן לקרוא ולשמוע את סיפורו של כל אחד מהגנים ולקבל פרטים על מיקום הגנים, היצירות הספרותיות שהיו מקור השראה, הסופרים, האמנים, תהליכי העבודה וההקמה של כל אחד מהם.

 

כל "גני הסיפור" מוקפים בגינון ירוק, הוצבו בהם ספסלי ישיבה ומתקני משחקים לילדים. העירייה הפיקה ספר "גני הסיפור בחולון" שמלווה בתמונות ובאיורים ויכול לשמש כמדריך למטייל. בספר מידע אודות כל גני הסיפור ובכלל זה פרטים אודות מיקום הגנים, היצירות הספרותיות שהיו מקור השראה, הסופרים, האמנים ותהליכי העבודה וההקמה של כל גן וגן. 

 

האריה שאהב תות

הגן החדש, "האריה שאהב תות", נפתח בחודש יולי 2013 ברחוב נעמי שמר בקרית אילון לצידו של גן סיפור "היה הייתם שני קופים", בהשראת ספרה של הסופרת והמשוררת תרצה אתר ז"ל (בתו של נתן אלתרמן ז"ל). הגן שנבנה כולל מספר קבצי פסלים: פסל ברונזה גדול של אריה שלועו פעור ובו צרור תותי שדה, פסל של תות שדה צבעוני עליו יושב ילד, כאשר מולו ניצבים שני ילדים, בגודל אמיתי, העשויים כולם ברונזה, פסל של צלחת גדולה ובתוכה צ'יפס וכן מתקן בצורת שיפוד. הגן תוכנן על ידי אדריכלית הנוף קרני גרשטיין. כל הפסלים עוצבו על ידי הפסל אסף ליפשיץ. מלבד הפסלים כולל הגן מגרש סל, מתקני משחק איכותיים, מצללה, ריהוט גן וכמובן אזורי ישיבה, רחבות דשא וגינון.

 

הסיפור מספר את סיפורו של אריה, המבקש לאכול רק תותים, אך ביער שבו הוא מתגורר עם משפחתו אין תותים. בעוד אמו מנסה לשכנע אותו לאכול מאכלים אחרים, מתעקש האריה לאכול רק תות. כאשר קבוצת ילדים מטיילת ביער ובאמתחתם תות, מבקש האריה לטעום מהמאכל, אולם הילדים נבהלים ובורחים מהמקום. האריה טועם מהתות שמצא בתיקיהם שנותרו מאחור ומגלה שטעמם איננו ערב לחיכו כפי שחשב ושהוא איננו אוהב תותים. החוויה משנה את גישתו של האריה ומאותו יום ואילך הוא אוכל בתיאבון את האוכל שנותנת לו אמו.

 

מגדל של קוביות בניתי

"גן סיפור" שנחנך באפריל 2013 הוא "מגדל של קוביות בניתי". הוא ממוקם ברחוב הסנהדרין בשכונת ג'סי כהן ונעשה בהשראת ספרה של דבורה עומר הנושא את אותו שם.  אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל אחראית על התכנון ואילנה אביב היא הפסלת. אביב שילבה בגן פסלים דמויי קוביות משחק גדולות וצבעוניות מאד, המהוות אזור משחק לילדים. לא זאת בלבד, אלא שהגן הונגש, בוצעו בו עבודות פיתוח, חודשו מתקני המשחק, התאורה והצמחייה.      

                     

"מגדל של קוביות בניתי" – ספרה של דבורה עומר, סופרת הילדים והנוער האהובה, המלווה באיוריה של נורית יובל, הפך לאבן דרך בספרות הילדים הישראלית וכולל סיפורים קצרים מעולמו של הפעוט, המלווים בציורים צבעוניים וערוכים בשלושה מדורים: סיפורים קצרים, סיפורים לכל עת, סיפורי משחק והסחת הדעת.

 

 מגדל של קוביות    צילום: אלי נאמן

 

מה לעשות עם חתולה שכזאת

סיפורה של ד"ר פנינה פרנקל, על חברות בין חתולה סרבנית וילדה, תורגם על ידי הפסלת שרלוט שלום. עבודות הפיסול ממוקמות ברחבת הגן ברחוב שנקר 18-16 והיא כוללת סידרה של חמישה פסלים מתוך הסיפור. הפסלים הצבעוניים עשויים ברזל ובצידם שילוט הכולל קטעים מתוך הטקסט.

 

"האוצר של צ'מבלו"

סיפורו של רוני חפר על הדרקון צ'מבלו ששומר על אוצר עתיק יומין. הסיפור תורגם על ידי נוגה ספקטור. עבודת הפיסול ממוקמת ברחוב הגליל 7 וכוללת שלושה פסלים גדולים צבעוניים מאוד ועשויים בטון עם חיפוי פסיפס.

 

גני סיפור ברחבי העיר

 

 

דירה להשכיר - האמן ריצ'רד שילה עיצב סדרת פסלים, העשויים יציקת ברונזה בהשראת גיבורי הסיפור "דירה להשכיר", יצירתה של הסופרת לאה גולדברג. הפסלים הם האנשה הומוריסטית של הדמויות בסיפור, המנסות להעביר מסר של סובלנות ואחווה בין יצורים שונים זה מזה באופיים. פסל זה ממוקם ברחוב מוטה גור.

 

הכינה נחמה - האמנית ישראלה הרגיל הקימה מיצב פיסולי בהשראת הסיפור "הכינה נחמה", יצירתו של הסופר מאיר שלו. המיצב כולל שני ראשי ענק, הראש הקירח והראש השעיר, אשר מאכלסים בתוכם כינים שונות, ביניהן, הכינה נחמה. בין הראשים ישנו מקבץ של שעשוע לילדים, "כינים קפיץ". פסל זה ממוקם ברחוב מוטה גור.

 

העץ הנדיב - האמן בוקי שוורץ עיצב קבוצה של פסלי ברזל גדולי מימדים בהשראת "העץ הנדיב" מאת שלדון (של) סילברסטיין. סידרת פסלי הברזל של העצים הורכבה מצינורות ברזל ענקיים, צבועים באדום, כשבקצהו של כל עץ קבועה מראה. הטבע הסובב את היצירה משתקף במראה. הפסלים ממוקמים בפינת הרחובות  הופיין וויצמן.

  

סבא אליעזר והגזר - האמן דוד פיין הקים מיצב פיסולי הכולל סידרה של פסלי אבן מסותתים על פי פרקי הסיפור המפורסם "אליעזר והגזר", מאת הסופר לוין קיפניס. המיצב ממוקם ברחוב משה שרת 10.

 

 הדינוזאור של דודו     צילום: אלי נאמן

 

הביצה שהתחפשה - האמנית יעל ארצי עיצבה סדרת פסלים בהשראת הסיפור "הביצה שהתחפשה", יצירתו של הסופר דן פגיס. הפסלים העשויים ברזל, נירוסטה ויציקת ברזל עוצבו בדמות הביצה, הבלון, הפרח, הליצן ואימא תרנגולת. פסל זה ממוקם בשדרות גולדה מאיר, בסמוך לקניון חולון.

 

במתחם גני סיפור, רחוב מוטה גור, קריית פנחס אילון: דירה להשכיר, הכינה נחמה, על גמדים פטריות ומה עוד?, דודי שמחה, הדג שלא רצה להיות דג, איתמר מטייל על קירות, המקק שנכנס לו ג'וק, שפת הסימנים של נעה.

 

במתחם גני סיפור, חורשת היובל, קריית בן גוריון: הנסיך הקטן, איתמר פוגש ארנב, המטרייה הגדולה של אבא, הדינוזאור של דודו.

 

עוד גנים: ציפור הנפש בפינת רחובות המעפילים והלוחמים, הארנב ממושי בגן ברחוב העבודה 12, העץ הנדיב בפינת הרחובות הופיין וויצמן, סבא אליעזר והגזר ברחוב משה שרת 10, והילד הזה הוא אני בפינת הרחובות מרבד הקסמים והמלאכה, המפוזר מכפר אז"ר בפינת הרחובות דוד אלעזר ומנחם בגין, כספיון הדג הקטן ברחוב בן-נון, הביצה שהתחפשה בשדרות גולדה מאיר, שמוליק קיפוד ברחוב אברהם יפה, שני חתולים על ספסל ברחוב רפאל איתן, חמשת החושים ברחוב המרגנית, איה פלוטו בפינת הרחובות ההסתדרות וחנקין, המנגינה, הילדה וכלי הנגינה בחצר בית שטייברג, המטריה של רותי ברחוב שמעון אבידן, משלי חולון במרכז הקהילתי קריית בן גוריון, דרך הביטחון ברחוב רפאל איתן, תיבת נח רחוב ארבע ארצות 27, האריה הרעמתן והג'ירפה גם ברחוב שנקר 4.