השקמה בחולות - דיונות אמנותיות בחולון

 

בעיר חולון הופכים כל חלקה פנויה למיצג תרבותי או אמנותי ועכשיו הגיע זמנם של החולות. העיר שהוקמה על דיונות ורוצה להפוך אותם למיצג מבלי לפגוע בהם כמשאב טבע. הפרויקט שנקרא "השקמה בחולות" משמר את עץ השקמה שגדל באזור החולות מדרום לרחוב מטולה ומזרחית לרחוב דוד אלעזר בקרית שרת והפך לאטרקציה למטיילים.

 

 

עץ שקמה בתוך כד

האמן ישראל פרימו, היוזם והמבצע של המיצג, הציב כד ענק עשוי מחלקי ברז המרותכים זה לזה וצבועים בצבע מונע החלדה. הכד נראה כמו נישא באוויר על גבי קשתות ברזל עגולות וקמורות בגובה 5 מטרים. מתוך הכד צומח עץ שקמה שמהווה את סמלה של העיר חולון ומסביבו הוקמה רחבת דק עץ עם פרגולה ופינת ישיבה. 

                  

 

שביל צף חוצה דיונות

אל המיצג מובילים גשרון עץ ושביל צף עשויים מעץ איפאה. המסלול שנראה כמו מרחף מעל לחולות מחבר בין רחוב מטולה לרחוב דוד אלעזר. הוא מתפתל דרך צמחיית חולות וחוצה את דיונות החול,  כשהוא משמר את האזור במצבו הטבעי ללא פגיעה בצמחייה המקומית ובסביבה. אדריכלי הנוף טל וארז לוטן תכננו שביל הליכה שעובר דרך המיצג ופינת הישיבה, כעין דרך נוף שיוצרת חוויה נעימה להולכים בהם.

                      

 

צמחיה מדברית

על הצד האקולוגי פקחה הד"ר נאוה סבר שדאגה לצמחייה, לבעלי החיים באזור ולמערכת האקולוגית בחולות. סבר ניסחה שלטים שמסבירים למטיילים את תופעות הטבע המיוחדות של הדיונות, הצמחייה ובעלי החיים שחים במקום.

 

                   

 

מבט אל העתיד

שלב התכנון השני יהיה להקים במקום פארק חולות ושמורת טבע עירונית שתשמר את הדיונות, הצומח והחי. הפארק ישמש מתחם פעילויות חווייתי לילדים ולכל המשפחה וסביבו תיבנה שכונת מגורים תוך יישום עקרונות הבנייה הירוקה.