פארקי שעשועים - הפארקים הידועים ביותר בעולם

 

רכבות הרים אימתניות, סירות פיראטים, מגלשות מים, צרחות ודפיקות לב. הפארקים שישגעו אתכם

 

פארקי שעשועים אף פעם לא שעשעו אותי. המפגש הראשון שלי עם ה"אינקוויזיציה" היה בגני טיבולי בדנמרק. הסתובבתי בין המתקנים כשראשי מופנה כלפי מעלה מביטה באימה על אלפי האנשים בכל הגילאים שמתמסרים לפחד בחדווה עילאית. קרוסלות נשאו אנשים חיוורים רתומים לכיסאות שהתעופפו באוויר. ממסלולי רכבות ההרים נשמעו זעקות מצמררות וממעלית שטיפסה לגובה רב וצנחה למטה ללא מעצורים נפלטו אנשים מעורפלי הכרה. אטמתי את האוזניים כדי לא לשמוע את הצעקות והלכתי לשני מתקנים שנועדו לאלה שגובהם מגיע עד מטר וחצי.

 

צילום: רונית סבירסקי

 

שטתי באגם הברווזים והתנגשתי בעוצמה במכוניות של אחרים. זה היה רגוע ומקסים והפך לסגנון הבילוי הקבוע שלי בפארקי שעשועים. רגע אחד של חוסר תשומת לב גרם לי לאנקת גבהים. בפארק פנטזיה לנד בגרמניה לא הקפדתי לקרוא את השלטים ובחרתי לעמוד בתור ארוך שהוביל למיטב ידיעתי לביתן אגדות הילדים. כשרתמו אותי בחגורות בטיחות מסיביות אל מכונית מרוץ קטנה כבר היה מאוחר מדי. תוך שניות היא נעה במהירות של 100 קמ"ש על מסילת ברזל בחושך מוחלט. את העליות והמורדות בחלל החשוך לא רואים אבל מרגישים כשהקיבה, הלב והריאות עולים לגרון ונדבקים לשקדים. צרחות, כוכבים, מפלצות שצצות מדי פעם, סיבובים חדים, עליות בזויות ישרה ונפילות לתהום שאין לה סוף. זמן רב לקחת לבן זוגי להחזיר את זרימת הדם לכף ידו בעקבות לפיתת הצבת שלי. יותר זה לא קרה לי. עכשיו אני בודקת פעמיים את השלטים גם כשמדובר בצילום עם דונלד דאק. לאלה שבכל זאת נהנים מהאקסטרים ורוצים מיד לחזור ולעלות על המתקן שדקה לפני כן הפך להם את המעיים הכנו את רשימת הפארקים הידועים בעולם.

 

הולנד

פארק אפטלינג משתרע על פני 720 דונם וממוקם כשעה נסיעה מאמסטרדם. הוא כולל מגוון רב של מתקנים, סירת פיראטים, רכבות, קרוסלות ורכבות הרים. בשטח הפתוח עובר מסלול ההליכה בין פטריות ענק, פיות, מכשפות, מערות גמדים, טירות אבירים, גינות פורחות ודמויות מעולם האגדות. פחי אשפה בדמות פסלים סביבתיים אומרים תודה כשזורקים לתוכם את השיירים. בין המתקנים רכבת הרים בגובה 29 מטרים שנעה על מסילת ברזל, רכבת הרים מעץ בסגנון עתיק, רכבת הרים שנעה בחושך, שייט אבובים בין מפלים, אולם סיפורי האגדות שבו שטים לצלילי מוסיקה וצופים ברקדניות, נמרים, מכשפות ובדמויות הידועות של עמי ותמי וכיפה אדומה. אולם נוסף מוקדש לבובות מזמרות שמציגות מוסיקה מכל העולם. ישנם גם מבוכים, טירה עתיקה שיוצרת אשליה שעומדים בה על הראש ופגודה תאילנדית שמתרוממת לגובה ומסתובבת על צירה.

 

"סיקס פלגס" מציע מגוון גדול של רכבות הרים אימתניות, מגלשות מים ומתחם לקטנים. הפארק שייך לרשת עולמית ששדרגה את האטרקציות עד לקצה הפחד. רוב המתקנים חיצוניים וניתן לצפות בטירוף בעין בלתי מזוינת. ביניהם רכבת שנעה על מסילה ארוכה ובשיאה מגיעה לגובה 27 מטרים. רכבת הרים מעץ שמאיצה עד 85 קמ"ש. רכבת לצעירים חסרי מנוח עם מושבים שמתהפכים ב-180 מעלות. מתקן שיגור שיטיס אתכם לגובה 60 מטרים וגם יצניח חזרה וגלגל ענק שיוצר אפקט G. לאלה שזקוקים למשהו סולידי יותר יש קרוסלה של כובעי סומבררו, שייט בבולי עץ בתעלות מים, מכוניות מתנגשות ומתחם עם דמויות מעולמו של באגס באני.

 

הדולפינריום בהרדרוויק   צילום: רונית סבירסקי

 

ה"דולפינריום" שהוא פארק חיות המים הגדול ביותר באירופה נמצא בעיירה הרדרוויק. ב-1932 סכרו את הים הדרומי בהולנד והפכו אותו לאגם אייסלמייר. הרוודיק ירדה מגדולתה כעיר של דייג ומסחר ימי וחזרה לימי זוהרה בזכות הדולפינריום העצום שהוקם בה. בדולפינריום רוכזו חיות שחלקן נדירות, המבקרים מקבלים הסברים על צורת החיים והתנהגותם של החיות. כלבי ים, אריות ים, דולפינים ודגי סנדל צבעוניים. נערכים מופעים מצחיקים שבהן משתתפים אריות הים. ישנם מתקני גלישת מים וצופים בהאכלת דגים. הרדוויק מציעה גם שוק מקומי בשבת בבוקר עם שפע של פרחים, אננס טרי, דובדבנים וגבינות הולנדיות.

 

ספרד

פארק עולם הים - "מונד-או-מר" בנוי ככפר גדול עם בקתות קש אפריקניות, סבך צמחייה שמזכיר ספארי וחיות נדירות בכלובים פתוחים וסגורים. הדרך מטפסת במעלה ההר אל הפסגה, שם מתקיימים כמה פעמים ביום מופעי ראווה של דולפינים מלווים ברקדניות מים. גשרים עוברים מעל נחלים, מתחם של פלמינגו, צבי מים, אריות ים, אקווריום ענק לצפייה באריות הים. מאורת עטלפים חשוכה שמעוצבת כמו מערת עלי באבא. ישנם גם סוריקטות, קופי לאמור, טוקנים, ברווזים ופינגווינים. בנוסף למופע הדולפינים מתקיימת מספר פעמים ביום תצוגת אריות ים ותוכים מאולפים.

 

דולפינים עפים מעל מתעמלות המים     צילום: רונית סבירסקי

 

פארק מגלשות מים - "אקווה לנדיה" הוקם בסמוך לפארק המים ונחשב לגדול ביותר באירופה. 22 מגלשות מסוגים שונים כמו קמיקזה, זיג זג, ביג בנג, נחל לראפטינג, גיזרים, גשרים מעל המים, 4 בריכות גדולות והגדולה בניהם היא בריכת גלים. על שטח עצום של כמה מאות דונמים מוקף ברכסי הרים גבוהים מכל עבריו ובתוכו שפע של עצי דקל, צמחייה ירוקה ופרחים בשלל צבעים, מתפרשים מתקני המים השונים ואינם יוצרים תחושה של צפיפות. סביב הבריכה המרכזית עומדות שמשיות צל וספות שיזוף.

 

פארק "טרה מיטיקה" הוא הגרסה הספרדית ליורודיסני. הוא בנוי ממונומנטים מרשימים בהשראת העולם העתיק. שער הכניסה העצום מדמה את מקדש לוקסור מעוטר בהירוגליפים מצריים, במרכזו אובליסק מרשים ושני פסלי פרעונים. במתחם השער מציגים טכס פרעוני מסורתי. אגם מים גדול שבו שטה סירה מצרית עתיקה. אזורים נוספים מייצגים את רומא העתיקה, איבריה ויון העתיקה. בתוך כל התפאורה המרשימה הזו הילדים מצטלמים עם גורי אריות, שטים באגם ומשתעשעים במתקנים שמחלצים מגרונם צווחות מצמררות. רכבת שדים באולם חשוך, רכבות הרים, סירות על מסלולי מים, צנטריפוגה ומופעים בקולוסאום.

 

בהשראת מצרים העתיקה טרה מיטיקה בדרום ספרד   צילום: רונית סבירסקי

 

פארק "טרה נטורה" מתמקד בעולם החי, הצומח והתרבות של עמים שונים ברחבי העולם. הגן מחולק למתחמים שכל אחד מהם מייצג אזור אחר על פני כדור הארץ. אמריקה, דרום אמריקה, אסיה, אירופה ופנגיאה בתקופה שבה היבשות היו עדיין מחוברות. בכל מתחם צופים בחיות ובצמחייה האופיינית בתנאי הטבע הרגילים ללא כלובים, לבד מחיות הטרף שמביטים בהן דרך קיר זכוכית. בשטח מסתובבים חמורים, עיזים, לאמות וציפורים נדירות. הרמקולים משמיעים בהגברה מיוחדת את קולות בעלי החיים. כמה פעמים ביום נערך מופע אקרובאטיקה על צנטריפוגה. לאורך הדרך פוגשים בארמדילו, חזירי בר, צבים ענקיים, קקדו ויגואר.

 

בברצלונה נמצא ה"אקווריום" הגדול ביותר באירופה. יש בו 21 מתחמים מתחת לפני המים. המבנה מעוגל, שקוע במים והמטיילים הם שנמצאים במתחם הסגור בעוד שהדגים שטים בים הפתוח. הכרישים הם האטרקציה המרכזית.

 

פארק ההרפתקאות טיביאדו נמצא אף הוא בברצלונה והוא ממוקם על פסגת הר קוסרולה. אפשר להגיע אליו ברכבת או באוטובוס וישנה גם רכבת עתיקה בת 100 שמטפסת עד לנקודה מסוימת ומשם ממשיכים ברכבל. על פסגת ההר ניצב פארק שעשועים עם רכבות הרים, מכוניות מתנגשות וסחרחרות שונות. במתחם צמוד לפארק נמצא מוזיאון של בובות ממונעות.

 

פארק "האחים וורנר" הוקם במדריד ומציע את חוויות הקולנוע. לבו של הפארק הוא ב"מתחם האולפנים" שמהווה העתק מדויק של אולפני וורנר בקליפורניה ומאפשר הצצה אל מאחורי הקלעים של סרטים מפורסמים ובעיקר סרטי פעולה. חובבי המערב הפרוע ימצאו בשטח את הסטים שנראו על המסך והילדים ימצאו עניין באתרי ההסרטה של באטמן וסופרמן.

 

"פורט אוונטורה" ממוקם דרומית לברצלונה באזור קוסטה דורדה. חמשת המתחמים שנבחרו מייצגים את סין, מקסיקו, המערב הפרוע, הים התיכון ופולינזיה. האטרקציות כוללות מתקנים שיוצאים מהם רטובים, משתתפים במבצעי הצלת דולפינים, נחלצים מלהבות אש, מסתובבים בקרוסלות ודוהרים ברכבת שדים מהארוכות בעולם.

 

גרמניה

פנטזיה לנד הוקמה בגרמניה ב-1967 ב"ברול" הסמוכה לקלן. בתחילת הדרך נראה הפארק כמו אתר של תפאורות לסרטים ובמשך השנים קיבל את הצביון של פארק שעשועים. הוא מחולק לשישה מתחמים: המערב הפרוע, ברלין העתיקה, הרובע הסיני, המתחם המקסיקני, ארץ האגדות וממלכה דמיונית שקמה לפני אלפי שנים מתחת לאדמה. במערב הפרוע דוהרת רכבת הרים בעמק הרי הקולורדו, רכבת אחרת נוסעת במכרות בעומק האדמה ושתי רכבות מים מותירות את השטים רטובים. במתחם המערב הפרוע דוהרים בוקרים על סוסים. בברלין של שנות ה-20 וה-30 שחזרו את שער ברנדנבורג, מזרקת נפטון, קונדיטוריות, קרוסלת סוסים וגלגל ענק. ברובע הסיני טסה מתחת לפני האדמה רכבת שדים מהארוכות באירופה. המתחם כולו נבנה ממיליון וחצי חלקי קרמיקה שהובאו מסין. האזור המקסיקני מציג בתים בגווני הגלידה, סמטאות קטנות וחבלי כביסה שנמתחים בין הבתים. מבנה שמדמה מקדש מתקופת המאיה, מתחם להחלקה על קרח ובית אשליות שמתעתע בחושים. בארץ האגדות מככבים כיפה אדומה, שבעת הגמדים והחתול במגפיים. באותו מתחם אפשר לשוט באוניות של ויקינגים.

 

פארק אירופה הוא הגדול ביותר בגרמניה וממוקם בדרום היער השחור ליד העיר פרייבורג על גבול שוויץ וצרפת. כדאי להקדיש לפארק יום שלם ולאלה שאין להם מגבלת זמן אפשר גם יומיים. המתקנים השונים מייצגים מדינות מרחבי אירופה: חללית מיר הרוסית, מתקן פוסידון היווני שמציע שייט עם צניחה כמעט חופשית למטה ומגלשות הרים אוסטריות.

  

בשנת 2002 הקימו גם הגרמנים אתר לגו לנד בסמוך לעיירה גונצבורג בבואריה. בדומה לאחיו בדנמרק גם הוא מורכב מאתרי מיניאטורות עשויים ממיליוני חלקי לגו צבעוניים ולצדם מתקני שעשועים. במתחם "מיני לנד" הוקמו דגמים שלקוחים מארצות שונות ביניהן הולנד, שוויץ, המבורג, ברלין וונציה. בעולם ההרפתקאות עורכים ספארי בין חיות לגו בגודל טבעי, שטים בקאנו ברחבי הג'ונגל ומגיעים לאתר עם שרידי דינוזאורים.

 

הנזה פארק נמצא בצפון גרמניה בסמוך לעיר לובק. הקרבה לים הבאלטי הפכה אותו לאחד הפארקים המזוהים עם מתקני מים אולם יש בו גם רכבות הרים קטלניות ומגדל צניחה חופשית. הפארק מחולק לנושאים הלקוחים ממדינות שונות וביניהם כפר דייגים מקסיקני, כפר אינדיאני ועיירת בוקרים אמריקנית. ישנם מופעי רחוב ומסעדה הממוקמת בקצה מגדל שממנה משקיפים אל מרחבי הים.

 

צרפת

בלי דיסני הרי אי אפשר. הפארק המצליח ביותר באירופה הוא יורודיסני שהוקם בצרפת בסמוך לפריס. אמנם דונאלד דאק הופך לרומנטיקן חסר תקנה כשהוא מדבר צרפתית אבל מטה הקסם מונף באוויר. הדמויות מהסרטים עוטפות את הילדים מכל עבר. היפיפייה הנרדמת מככבת ברחוב המרכז, תהלוכות רחוב כובשות את המבקרים, פנסים צבעוניים, רקדנים ושחקנים בתחפושות של גיבורי הסרטים המצוירים. הפארק בנוי מכיכר מרכזית ומסביבה מתחמים שונים: הרחוב הראשי של ארצות הברית, המערב הפרוע, ארץ ההרפתקאות, עולם הפנטזיה ועולם העתיד. במערב הפרוע מדבריות צחיחים, צוקים נישאים, בוקרים על סוסים וכפר אינדיאנים של "פוקהונטס". ביניהם טסה רכבת כורים ישנה מעץ שחולפת על פני הנופים. בארץ ההרפתקאות מקדמים את המבקרים נופי יערות פראיים, מערות חשוכות ורכבת הרים מהירה. ספינת פיראטים יורה פגזים שמתיזים לכל עבר מים. בארץ הפנטזיה נכנסים לעולם הסרטים המצוירים ופוגשים את עליזה בארץ הפלאות, דמבו הפיל המעופף, פינוקיו, שלגיה ופיטר פן. טירתה של היפיפייה הנרדמת מוקפת עצים מעוצבים. לצלילי "זה עולם קטן מאוד" שטים בין בובות מזמרות מכל העולם. בעולם העתיד נמצא ה"ספייס מאונטיין" שמהווה את אחת האטרקציות המרכזיות ומבוסס על ספרו של ז'ול ורן "הטיסה לירח". בדומה לסיפור שבו תותח יורה חללית לחלל כך מזנקת חללית שבה 24 נוסעים אל החשיכה שמוארת באלפי כוכבים וטסה במעגלים ולולאות בתוך החלל הסגור. אטרקציה נוספת היא הקולנוע התלת מימדי עם אפקטים שמועצמים בעזרת משקפי תלת מימד. ישנה במתחם גם חללית ממלחמת הכוכבים ומשחקי מחשב.

 

פארק אסטריקס, נמצא צפונית לפריס והוא הגרסה הצרפתית לעולם השעשועים האמריקני. רכבות הרים, טירות מכושפות, פטריות צבעוניות בגודל אדם, מגלשות מים, דולפינריום, סרטים בתלת מימד ומופעי רחוב. דמויות של בובות ענק מצטלמות עם הילדים ובין האטרקציות גנים פורחים שאפשר להתיישב בהם על ספסל ולנוח.

 

"פוטורוסקופ" הוא פארק עתידני שעוסק בעולם הפירוטכניקה הקולנועי וניתן להגיע אליו בשעה וחצי באמצעות רכבת מהירה מפריס. מיקומו על שפת הים האטלנטי דרומית מערבית לפריס. האתר נפתח ב-1987 ומציע אטרקציות תלת ממדיות ואפקטים קולנועיים על מסעי ענק ומסכים של 180 מעלות. הסרטים המוצגים עוסקים בטבע, פלאי הים וספורט אתגרי. בהרבה מהאטרקציות מופעלים סימולטורים והצופים חשים את הכיסאות נעים, צונחים או מתעופפים תוך כדי הצפייה בסרט כשהם חגורים בחגורות בטיחות. בקיץ מתקיים ליד האגם הגדול מופע "אגם המראות" שהוא כוריאוגרפיה של אורות, דמויות לייזרים ומוסיקה. ישנם גם שעשועי מים, משחקי וידאו ומתחם לילדים.

 

דנמרק

הפארק בגני טיבולי הוא האבא של פארקי השעשועים באירופה שהוקם ב- 1843. בין המתקנים תוכלו להשתעשע בגלגל ענק, שטיח מעופף, מנהרות, רכבות הרים ופסגת הפחד שלו מצויה במגדל שגובהו למעלה מ-60 מטרים שמעלה אתכם עד לקצה, עוצר לכמה שניות ומפיל למטה במהירות שאינה משאירה מקום להכרה לתפקד.

 

לגו לנד שקמו לה אחים נוספים באירופה נולדה בחצי-האי יוטלנד בדנמרק. זהו שילוב מנצח של פארק שעשועים עם עיר של מיניאטורות שכולה בנויה ממיליוני אבני לגו בכל צבעי הקשת ובגדלים שונים. הפארק כולל שייט בסירות, מכוניות מתנגשות וקרוסלות מסתובבות.

 

איטליה

גארדלנד הוא פארק השעשועים הגדול ביותר באיטליה וממוקם על שפת אגם גארדה. הוא מצטרף למתחם גדול של אזור קייט ונופש שמציע גן חיות ופארק מים. בין המתקנים רכבת לופים, מעלית ורטיגו, בית מתהפך, ואי של דינוזאורים. בשעות קבועות מוצג מופע דולפינים ולילדים קטנים מותאמת ממלכת הפנטזיות.

 

בלגיה

פארק מיני אירופה בבריסל צמוד למבנה האטומיום ובו מאות מודלים מיניטורים של אתרים מפורסמים ומוכרים בכל רחבי אירופה ביניהם הביג בן בלונדון, המגדל פיזה הנטוי באיטליה, מגדל אייפל בפריז, ארמון הדוצ'ה בוונציה והאקרופוליס ביוון. חלק מהמודלים הם אינטראקטיבים ובדרך זו ניתן לצפות בהתפרצות הר הגעש וזוב, בנפילת חומת ברלין וברכבת הצרפתית המהירה ביותר ה-TGV. תערוכה אינטראקטיבית נוספת בשם "רוחה של אירופה" (Spirit of Europe) מציגה את ההיסטוריה של אירופה בטכנולוגיה ממוחשבת.

 

פארק השעשועים וואליבי ופארק המים אקוואליבי ממוקמים מדרום-מזרח לבריסל. זהו שילוב של פארק שעשועים ופארק מים המשלימים זה את זה כאטרקציה לתיירים ולמקומיים. פארק השעשועים מחולק למתחמים שונים ובין האטרקציות הבולטות היא רכבת ההרים שכשמה כן היא מזדקרת כ"קוברה" עד לגובה 40 מטרים ויוצרת בדרכה לופים, עליות ונפילות חדות.

 

ארצות הברית

הפארק שהמפורסם ביותר בעולם הוא "דיסני וורלד" באורלנדו פלורידה. שטחו העצום כולל מתחמים נוספים ביניהם אולפני מ.ג.מ, מרכז "אפקוט", ממלכת הקסם וממלכת החיות. בסמוך נמצאים עולם הים שמציג מופעי לויתנים, אריות ים, כלבי ים ודולפינים, מרכז החלל על שם קנדי ואולפני יוניברסל. באולפנים אפשר לראות את המתרחש מאחורי הקלעים של עולם הסרטים ולצפות בפעלולים. בין הסרטים שוברי הקופות "שרק" ו"אי טי". אטרקציה נוספת היא מתקן משפחת סימפסון. פארק מים "אקווטיקה" מציע מגלשות מים שנופלות אל לגונה שבה שוחים דולפינים.

 

דיסנילנד, קליפורניה

דיסנילנד בקליפורניה נחשב לאחד מהאבות המייסדים של פארקי השעשועים בעולם. הוא נוסד ב-1955 ומתאים למשפחות עם ילדים קטנים ופעוטות. הוא היה בין הראשונים לחלק את השטח למתחמים לפי נושאים: עולם האגדות, ארץ ההרפתקאות, המערב הפרוע ועולם המחר. האתר כולל 4 רכבות הרים תזזיתיות, "ביתן שדים", מגלשות מים ורפטינג. מתחם נוסף עוצב בהשראת הסרט "צעצוע של סיפור" ובו "מר תפוח אדמה" משתעשע עם המבקרים.

הארד רוק פארק, דרום קרוליינה

מאחר ועולם המחר וארץ הפנטזיות מיצו עצמם עד דק חיפשו רעיונות חדשים לפארק שעשועים ומצאו. בקצב הרוקנרול נפתח החודש פארק "הארד רוק" במרטל ביץ' שבדרום קרוליינה. גיטרה חשמלית ענקית מוארת בשלל אורות צבעוניים היא הסמל המסחרי של הפארק. בשטח העצום נעות לקצב המוסיקה עשרות רכבות הרים שזכו לשמות כמו "הסבנטיס", "קול קאנטרי" ו"הפלישה הבריטית". פסגת הפחד היא רכבת ההרים שעוברת את מהירות 100 קמ"ש ונבנתה בהשראת אחד מלהיטי להקת לד זפלין.

 

בנגקוק

Dream World הוא הגרסה התאילנדית לדיסנילנד ומחולק לאזורים לפי נושאים. בין האטרקציות קרוסלות, רכבות קטנות, ודמויות מתוך סרטים מצוירים שמתאימים לקטנים. ישנן גם רכבות הרים לוליניות, קרטינג, מבוכים ומגלשות לאמיצים. במתחם הפארק פועלות מספר מסעדות ויש אזור ירוק למנוחה בין המתקנים.

 

הונג קונג

דיסנילנד של המזרח הרחוק ממוקם לאורך החוף של לנטאו (Lantau), האי הגדול ביותר והכי פחות מיושב בסמוך לעיר הונג קונג. בהתאם לגרסת המקור האמריקנית בנוי דיסנילנד ממתחמים שונים ביניהם ארץ הפנטזיה, עולם המחר וארץ ההרפתקאות. בארץ הפנטזיה הוקמה טירה ענקית של היפיפייה הנרדמת, בעולם המחר מסע בין כוכבים ובארץ ההרפתקאות מתקיים שייט בנהר לאורך הג'ונגל שעובר דרך בית העץ של טרזן.