מדינות ירוקות ושחורות – לאן אפשר לטוס ומהן הבדיקות הנדרשות

 

70 מדינות כבר פתחו את שעריהן לתיירים ישראלים, 9 מדינות הוכרזו על ידי משרד הבריאות כמדינות שחורות שנסיעה אליהן אסורה. מהם הטפסים, האישורים, הבדיקות וההכנות שנדרשות מהנוסע הישראלי שמתכנן לטוס לחו"ל?

 

הודו - מדינה שחורה     צילום: רונית סבירסקי

 

על פי החלטת הממשלה ישנן 9 מדינות בעלות תחלואה גבוהה שמוגדרות שחורות ונאסר לטוס אליהן מחשש להתפשטות הנגיף ההודי. המדינות הן אתיופיה, הודו, אוקראינה, ברזיל, דרום אפריקה, טורקיה, רוסיה, ארגנטינה ומקסיקו. ההחלטה הזו תהיה בתוקף עד 13 ביוני 2021. נוסעים החוזרים מהיעדים האלה מחויבים בבידוד גם אם הם מחוסנים.

 

מדינות פתוחות לתייר הישראלי

70 מדינות כבר פתחו את השערים לתיירים הישראלים כשתנאי הכניסה שונים ממדינה למדינה.

כניסה חופשית – אלבניה, טנזניה, מונטנגרו, מרוקו, קוסטה ריקה

ללא בידוד -  אוסטריה, בחריין, בלרוס, גרמניה, הולנד

ללא בידוד אבל עם תעודת חיסון או בדיקת קורונה שלילית – ארצות הברית, קרואטיה, קפריסין, קולומביה, סרביה, סלובניה, סיישל, מצרים, מלדיבים, יוון, גיאורגיה, בולגריה, סיציליה, איסלנד, דובאי.

תאילנד מאפשרת כניסה לאי פוקט למחוסנים בלבד בתנאי שישהו באי לפחות 7 ימים באתר הנופש או במלון שהוזמן מראש. לאחר שבוע מחייבים לעבור בדיקת קורונה ורק אז ניתן לטייל באופן חופשי. 

חשוב מאוד לבדוק את העדכונים היומיים של כל מדינה ומדינה לפני שיוצאים כיוון שחלים שינויים ועדכונים ברמה יום יומית. האתר הרשמי של IATA – ארגון חברות התעופה הבינלאומי מספק את המידע העדכני ביותר.  

 

קוסטה ריקה - כניסה חופשית     צילום: רונית סבירסקי

 

 

טופס הצהרת נוסע ובדיקת קורונה

ההנחיות למטיילים שיוצאים מישראל על פי משרד הבריאות ופיקוד העורף מחייבות הצגת בדיקת PCR לנגיף קורונה עד 72 שעות לפני הטיסה ומילוי טופס הצהרת נוסע בסמוך למועד הטיסה ולא יותר מ-24 שעות לפני ההמראה. הנוסעים צריכים להגיע לנמל התעופה עם האישור כשהוא מלא ומודפס ולשמור עליו עד לנחיתה ביעד. בדיקות הקורונה מתבצעות באופן פרטי במספר בתי חולים. נוסעים שרוצים לבדוק אם הם חייבים בבידוד או מנועים מלטוס יכולים לבדוק את הסטטוס באתר רשות האוכלוסין. חולים מאומתים או חייבי בידוד לא יורשו לעלות על הטיסה.

 

הולנד - ללא בידוד     צילום: רונית סבירסקי

 

 

מהן ההנחיות לזמן השהייה בנמל התעופה ובמהלך הטיסה מישראל ליעדים בעולם? הכניסה לטרמינל מותרת רק למחזיקים בכרטיס טיסה ואישור על מילוי הצהרת נוסע באתר משרד הבריאות. חובה לעטות מסכה מגיל 7 ומעלה בשדה התעופה ובמהלך הטיסה. חובה לשמור על מרחק של 2 מטרים בין הנוסעים בטרמינל שאינם מאותה קפסולה. מחויבת הקפדה על היגיינה אישית, שטיפת ידיים ושימוש באמצעי חיטוי.

 

בידוד או לא בידוד

בשלב זה כל מי ששב לישראל מחו"ל ואינו מחוסן נדרש להיכנס לבידוד ביתי או בידוד במלונית מטעם המדינה. בעלי תעודת מתחסן או מחלימים שקבלו תעודה רשמית ממשרד הבריאות פטורים מבידוד עם שובם. כל החוזרים ללא יוצא מן הכלל גם מחוסנים ומחלימים נדרשים להציג בדיקת קורונה שלילית שבוצעה לא יותר מ-72 שעות לפני החזרה לארץ. נוסעים הנכנסים לישראל מחויבים במילוי הצהרה בריאות, הצגת בדיקת קורונה שלילית וביצוע בדיקה נוספת לאחר הכניסה לישראל.

 

 ארצות הברית - בדיקת קורונה שלילית    צילום: רונית סבירסקי

 

דוגמאות של תעריפי בדיקות קורונה במדינות העולם

אנגליה – 160 פאונד

איטליה – 70-30 יורו

הולנד – 85 יורו

ספרד – 70 יורו

סיישל – 180-90 יורו

גיאורגיה, קפריסין, בולגריה – 35 יורו

 

בדיקות הקורונה בחזרה לישראל

החל מ-1 ביוני 2021 מדיניות הבדיקות משתנה והתשלום יחול על הנוסע. מחירי הבדיקות שהיו עד כה חינם יעלו 80 שקל למי שמזמין דרך האינטרנט ו-100 שקל בשדה. המחיר לבדיקה טרום טיסה במעבדות check2fly נותר 45 שקל לבדיקה רגילה ו-135 שקל לבדיקה מהירה. מעבדת הקורונה בנמל התעופה בן גוריון ממוקמת בטרמינל 3 לנוסעים שעליהם להציג בדיקה שלילית במדינה היעד עלות הבדיקה בבתי החולים היא 300 שקל.

 

האתרים בהם ניתן למצוא את כל המידע 

טופס הצהרת נוסע

בדיקה מידע באתר רשות האוכלוסין

בדיקות פרטיות בבתי חולים 72 שעות לפני טיסה

אתר משרד הבריאות עם הנחיות לקראת טיסה ומדיניות חזרה לארץ

היעדים המסוכנים לפי אתר משרד הבריאות שמתעדכן מדי יום 

מחשבון בידוד משרד הבריאות לבדיקת אם יש צורך בבידוד

 

המלצות למטיילים במהלך השהיה בחו"ל

  1. רכישת פוליסת ביטוח נסיעות למקרה של ביטול טיסה. מדינות יכולות להפוך מירוקות לאדומות.
  2. אם מפתחים תסמינים במהלך הטיול חשוב לעבור בדיקה במדינה בה שוהים לפני ההגעה לטיסה.
  3. להצטייד במספרי טלפון של רשויות בריאות מקומיות ומוקדי רפואה ביעד בו מטיילים.
  4. הקפדה יתרה על היגיינה והמזון שצורכים במהלך הטיול.
  5. בדיקת הנחיות הרשויות המקומיות ואתר משרד הבריאות בישראל על מנת להיות מעודכנים בכל שלבי הנסיעה.