בלשי טבע ליום אחד ברמת הנדיב - הדרכות, תחנות פעילות וסרטי טבע

 

רעיון מקורי לפעילות משפחתית נערך בגני רמת הנדיב. המבקרים הופכים לבלשים צעירים שמדווחים מהשטח על בעלי חיים וצמחים ומסייעים בחקר הטבע. בנוסף, יש בגנים הדרכות, תחנות פעילות, הרצאות וסרטי טבע. רוב הפעילויות במקום ללא תשלום 

 

חוקרים ונהנים מהטבע

מתחם רמת הנדיב הוא פארק טבע וגנים הממוקם בין זיכרון יעקב לבנימינה. גנים מטופחים ומרכז מבקרים הממוקמים לצד פארק ארץ ישראלי טיפוסי. פעילות ייחודית לכל המשפחה תחת הכותרת "טבע מסביב לשעון", הופכת את המשתתפים לבלשים בשירות הטבע ליום אחד. המבקרים מתבקשים להצטייד במשקפת, בזכוכית מגדלת, בחושים מחודדים ובטלפון נייד, כדי לחקור, לגלות ולנטר את הצמחים ואת בעלי החיים שמצויים בפארק הטבע.

 

 גן הוורדים    צילום: רונית סבירסקי

 

את הדיווחים מעלים לאפליקציה מיוחדת בטלפון הנייד. בדרך זו לומדים להכיר את הסביבה ומסייעים בהקמת מאגר נתונים של אוכלוסיית החי והצומח בפארק היפהפה. אין צורך בידע מוקדם, גם אלה שאין להם טלפונים חכמים יכולים להשתתף בפעילות. מומלץ להירשם לסיורים מראש 04-6298111

 

מסלול עצמאי בגנים

ניתן לבקר בגנים במסלול עצמאי בעזרת מפה המחולקת במקום. ניתן לסייר בעקבות פרפרים, ציפורי שיר, לחקור את החיים במים ולצפות בשלל פריחות במרחבי הפארק. לאורך המסלול נמצאות תחנות פעילות חווייתיות ביניהן: גן טביעת כף הרגל, העץ הסולארי, מכשיר התנסות "דיוושמע", פרפרים, בינגו צמחים ובאודיטוריום סרטים בנושאי טבע ואקולוגיה. 

  

גני רמת הנדיב

70 דונמים של גנים מטופחים יפיפיים שהוקמו לזכר משפחת רוטשילד ממוקמים בלב רמת הנדיב. הגנים עוצבו בסגנון אירופאי קלאסי. מדשאות רחבות ידיים מכסות שטחים נרחבים בגנים, לצדן נטעו עצים ושיחים ונשתלו פרחים חד-עונתיים ורב-עונתיים. במרחבי הגנים משולבים מספר גנים ייחודיים, ולכל אחד מהם אופי משלו: גן המפלים, גן הוורדים, גן הדקלים, גן האיריסים וגן הריחות. מעצבי הגנים שילבו בכישרון רב בין גינון מוקפד של צמחי נוי לבין אזורים בהם נשמר המראה טבעי, וחיברו מגוון רחב של צמחים מתורבתים עם צמחים מקומיים טיפוסיים.

 

 ורדים בשלל גוונים    צילום: רונית סבירסקי

 

מעל שער הכניסה הראשי לגנים מתנוסס הסמל המשפחתי של משפחת רוטשילד: מגן ברונזה הנתמך משני צדדיו על ידי אריה וחד-קרן המסמלים עוצמה, ומעליו כתר. ארבעה חלקים למגן עליהם מוטבעים: נשר, אריה ואגרוף קפוץ האוחז חמישה חיצים, המסמלים את חמשת בניו של מאיר רוטשילד: אמשל, סלומון, נתן, קארל וג'יימס.  סמל המגן האדום ("רוט שילד" בגרמנית) הופיע על השלט שעיטר את דלת ביתה של המשפחה בגטו, ולימים הוא הפך לשמה של המשפחה. המילים אחדות, חריצות, יושרה - ערכי היסוד של משפחת רוטשילד -  מוטבעות מתחת למגן.

 

 

מרחבי דשא ירוקים ועצים מיוחדים בגני רמת הנדיב   צילום: רונית סבירסקי

בנייה ירוקה וגינה על הגג

מרכז המבקרים של רמת הנדיב עוצב כחלק מהנוף המקומי על ידי עדה כרמי-מלמד, מבכירות האדריכלים בארץ. הבנייה מושתת על  עקרונות של חדשנות, קיימות וחיסכון באנרגיה. מרכז המבקרים הוא המבנה הראשון בישראל שקיבל תו תקן לבנייה ירוקה ממכון התקנים הישראלי. חלק מן הבניין נמצא מתחת לפני הקרקע וגגו מכוסה בצמחייה, כתוצאה מכך הוא זוכה בבידוד יעיל ומצמצם את הפגיעה בנוף הטבעי. המרכז מציע למבקריו אולם התכנסות, בו הם מוזמנים לצפות בסרט אודות רמת הנדיב, וכן אולם הרצאות, כיתות לימוד, מסעדה חלבית כשרה וחנות מידע – חנות המתמחה במוצרים ירוקים ומשמשת גם כמרכז מידע למבקרים. בסמוך למסעדה נמצא  גן שעשועים לילדים, מרחבי דשא ועצים שניתן לשבת בצלם.

 

בריכת נופרים    צילום: רונית סבירסקי

פארק הטבע

פארק הטבע של רמת הנדיב משתרע על פני 4500 דונם בדרום רכס הרי הכרמל, בשטח נמצאו שרידים ארכיאולוגיים המעידים על קיום מגורים וחקלאות באזור בתקופות קדומות. שלושה שבילי טיול מעגליים, המותאמים לרמות קושי שונות, מסומנים בפארק. השבילים עוברים בנוף ים-תיכוני מגוון ולאורכם תצפיות נוף מרהיבות, שרידים ארכיאולוגיים להתיישבות קדומה, מעיין נסתר וכלוב אקלום בו חיים עופות דורסים במסגרת תהליך הכנתם לשיבה לטבע.

 

 צמחים, שיחים, שרכים וצמחי תבלין ריחניים     צילום: רונית סבירסקי

 

 מומלץ להצטייד בטלפון נייד אך גם אלה שאינם מצוידים בטלפונים חכמים יכולים להשתתף בפעילות. פרטים: טל. 04-6298111