מערת אצבע בכרמל

 

רכס אצבע משקיף ממרומי הכרמל אל נופי הים התיכון ואל החורש הירוק בכל ימות השנה. בין הנופים והמרחבים מסתררת היסטוריה בת אלפי שנים שהתשתמרה במערות קדומות. מסלול טיול מעגלי עובר על שביל ישראל מתחיל מחניון רכס אצבע הסמוך לצומת אורן וחוזר בנתיב מעגלי לאורך שלושה קילומטרים אל החניון. המסלול מתאים לכל המשפחה ואורכו כשעתיים.

 

צילום: רונית סבירסקי

 

המלך עוג שאהב דבש

שביל ההליכה מתחיל בפינה הדרום-מערבית של החניון ומתחבר אל שביל ישראל המסומן בצבעים כחול-כתום-לבן לכיוון מערב. הדרך מטפסת בעלייה תלולה לאחר עלייה תלולה וקצרה כ-10 דקות הליכה עד למערת אצבע. החדר הראשון עדיין מקבל את האור מבחוץ אולם בחדרים הפנימיים יותר יש צורך להעזר בפנסים. המדריכים של החברה להגנת הטבע נוהגים לספר במערה את האגדה על המלך עוג. המלך הענק, שרגליו היו נעוצות בחוף הים וראשו הגיע עד ראש ההר. האגדה מספרת שהוא ראה במערת אצבע דבורים מתעופפות מתוך סדק בסלע וכיוון שאהב מאוד דבש תחב את אצבעו לסדק ונעקץ על ידי אלפי דבורים. אצבעו שהייתה גם כך גדולה התנפחה עוד יותר ופוצצה את הסלע וכך נוצרה המערה בצורת אצבע.

 

הצימרים של האדם הקדמון

אחרי סיפור האגדה מגיע ההסבר הגיאולוגי. מדובר במערה קרסטית המאפיינת את אזור הכרמל וישנן עוד רבות כמוה אבל לא בצורתה. במשך מיליוני שנים עבר הסלע תהליך של המסה על ידי חומצה פחמתית ונוצרו בו פתחים וחללים גדולים. בתקופה הפריהיסטורית שימשו המערות האלה את האדם הקדמון למגורים. לאחר הביקור במערה ניתן לחזור אל הרכבים או להמשיך לטייל לאורך שביל ישראל המטפס בין הסלעים אל נקודת תצפית מרשימה לכיוון הים, כלא 6, מטעי הבננות שגדלים בחוף הכרמל, המושבה עתלית, בריכות המלח ובאופק שרידי המבצר הצלבני העצום שממוקם על שפת הים.

 

 פריחות חורף     צילום: רונית סבירסקי

 

 

הליכה בין עצי היער

הדרך ממשיכה מהתצפית בעלייה מתונה בין חורש ים תיכוני, אלה ארץ ישראלית, שיחי קידה שעירה הפורחים בצהוב עז באביב ועצי אלון מצוי. כשמגיעים לפסגה פוגשים את עצי אורן ירושלים. המסלול ממשיך לאורך שביל ישראל עד למפגש שבילים ובו ממשיכים בשביל השחור המקיף את רכז אצבע. הדרך יורדת במדרון מעט תלול בין צמחייה סבוכה ועצים עד שהיא מתחברת לחניון מצדו הדרומי.

 

איך מגיעים: מכביש החוף (2) עד מחלף עתלית, פונים מזרחה לכביש 4, שמאלה לכיוון חיפה ומיד ימינה לכיוון בית אורן ולאחר חצי קילומטר ימינה לחנייה הגדולה.