מרכז צפרות, בריכות דגים וחוף ים במעגן מיכאל

 

חוף הכרמל ומעגן מיכאל הפכו למזוהים עם נושא הצפרות והטבע. באזור הכרמל נוצר מפגש ייחודי בין רכס ההרים הגבוה וחופי הים התיכון. שילוב זה יצר בתי גידול שונים של ציפורים שמתקיימים על פני שטח מוגבל יחסית. גם קו החוף מגוון ומשלב חוף חולי עם מפרצונים סלעיים ואיים הצפים במים. פיתוח בריכות הדגים ומאגרי המים שניזונים ממימיו של נחל תנינים שמימיו עדיין נקיים מזיהום מוסיפים אזורי מחייה מעולים לציפורים, זוחלים ויונקים.

 

בריכות הדגים מעגן מיכאל     צילום: רונית סבירסקי

 

צפרות, זואולוגיה וטבע

חוף הכרמל ממוקם על ציר הנדידה הראשי שבו עוברות הציפורים הנודדות מאירופה לאפריקה ובחזרה. כתוצאה מכך ניתן לראות ולהיחשף למינים שונים של עופות שעוברים ועוצרים לחניית ביניים ברצועת החוף של מעגן מיכאל. החל משנות ה-60 התפתח במעגן מיכאל נושא הצפרות, הזואולוגיה והטבע. הוקם בית ספר שדה של החברה להגנת הטבע ויחד איתו החלו פעילויות תיירותיות וחינוכיות בנושא הצפרות. לכך נוסף מרכז הצפרות, מים ונחלים שהוקם בשנת 2007 כשעיקר פעילותו הוא שמירת הטבע ובתי הגידול הייחודיים, שיקום נחלים ושימור חוף הים.

 

להקת חסידות בין בריכות הדגים     צילום: רונית סבירסקי 

 

מעגן מוגן

מעגן מיכאל ידוע כאחד הקיבוצים הגדולים והיפים בארץ. השמירה על החוף ומשאבי הטבע שלו הפכה את המקום לשמורת טבע. חברי הקיבוץ מטפחים ושומרים על בתי הגידול של הציפורים ומקפידים על יצירת סביבה נוחה לעופות ולצפרים שמגיעים לצפות בהם. בריכות הדגים של הקיבוץ הפכו גם הן למוגנות והכניסה אליהם נעשית רק בתיאום מראש במיוחד בעונת הקינון.

 

פארק צפרות על חוף הים

בריכות הדגים משתרעות על פני רצועה צרה וארוכה לאורך חוף הכרמל. רצועה זו נמתחת מתל-תנינים לשפך נחל תנינים בדרום ושפך נחל דליה בצפון. בתוך הבריכות הוצבו איים מלאכותיים שמשמשים אתרי קינון לשחפיות. בבריכות הדרומיות הנושקות לנחל תנינים וחוף הים הוקם פארק צפרות וטבע. מגדל תצפית מעץ מאפשר התבוננות מקרוב על הציפורים שמגיעות לשתות מים מהבריכות. עמדות מסתור ושבילי הליכה לאורך בריכות הדגים ומאגרי המים מאפשרים להתבונן בציפורים מקרוב בעיקר לקראת שעת שקיעה כשהן שבות מיום של חיפוש אחר מזון ומתכנסות לשינה.

 

טיבוע ציפורים      צילום: רונית סבירסקי

 

טיבוע ציפורים וסיורים מודרכים

הביקור במקום מתבצע בתיאום מראש או על ידי הצטרפות לסיורים מודרכים של החברה להגנת הטבע. במסגרת הסיורים מסבירים על הטבעת ציפורים, מדגימים תהליך הטבע ושחרור של ציפורים אל הטבע. המדריכים מסבירים על המינים השונים של הציפורים שמגיעות למעגן מיכאל, על צורת חייהם, הזוגיות, הרבייה ותלאות הנדידה. כיום מתבצעים סיורים רבים בבריכות הדגים ולאורך הנחל והחוף, חלקם סיורי תצפית, חלקם סיורי קבלת שבת, וחלקם סיורי צפרות הכוללים טיבוע ציפורים, תצפית והרצאת מומחה.

 

שלדג לפני השחרור חזרה לטבע    צילום: רונית סבירסקי

 

לתיאום סיור או הצטרפות לסיורים קיימים יש להירשם מראש בטל. 03-6388688