יער עופר - פארק אתגרי בלב היער

 

יער עופר בלב רכס הכרמל הוא פינת חמד שזוכה למטיילים רבים בכל ימות השנה. המיקום המרכזי, הנופים, הנגישות, מסלולי האופניים, אתרי הנופש, החניונים ומסלולי הטיול המוצלים הופכים אותו ליעד מועדף ויש גם פארק נופש פעיל "ים כרמל"

 

כחלק ממדיניות שדרוג הבילוי והנופש ביערות קק"ל היא יוזמת ויוצרת אטרקציות חדשות בלב היער. הפרויקט האחרון שעמלו עליו כעשר שנים, הוא פארק נופש פעיל "ים כרמל" ביער עופר. המבנה הטופוגרפי של המקום מתאים למגלשות ולאומגות, המגלשה עוברת בין עצי היער, חניון יער צמוד לפארק החדש וממגדל התצפית ניתן לערוך תצפיות נוף פנורמיות על שפלת החוף ונופי הכרמל. הרים שופעי ירק, וואדיות, מצוקים ושפע של ציפורים וחיות בר.

 

נופי יער עופר    צילום: רונית סבירסקי

 

ספורט אתגרי ואמפי גדול

מתחם "ים כרמל" מתחיל בדרך כורכר שמשתלבת בנוף הטבעי ומגיעה למגרש חנייה נוח ונגיש. רחבה מרוצפת וגדולה מובילה אל מדרגות עץ רחבות ומהן לדק ענק שבצדו הימני מרפסת נוף תחומה בגדר ירוקה. מכל עבר נשקפים מימי הים הכחולים, גווניו הירוקים של היער ומסביב נשמע ציוץ הציפורים והשקט של הטבע. למרגלות המעקה ממוקם הפארק ובו מרחב ענק עם מסלול אבוב יבש בצבוע בגוונים של ירוק וכתום, אומגה שנמתחת לאורך 100 מטרים. מגדל גבוה שבכל אחת מקומותיו ישנה אטרקציה אחרת: סנפלינג, קיר טיפוס, מסלול של ארבעה גשרי חבלים תלויים בין שמיים לארץ בגובה 10 מטרים למאותגרי אדרנלין.

 

מן העבר השני ניצב מגדל התצפית ולמרגלותיו אמפי גדול שמכיל 500 מקומות ישיבה ובמה גדולה מעוצבת מדק עץ חום כהה שמשתלב בצבעי הטבע המקיף אותו. מספר מדרגות מובילות מן האמפי אל חלל גדול ומואר מוקף חלונות זכוכית שמכניס אל תוכו את הנוף והירוק של היער. החדר מחולק לשניים אחד משמש להרצאות וכנסים והשני הוא בית קפה קטן שעוצב בריהוט המשלב מודרני עם עתיק בסגנון וינטאג'.

 

יער עופר, שנקרא גם יער חוף כרמל, משתרע על פני 10,000 דונמים במורדותיו המערביים של הכרמל. נטיעות קק"ל באזור החלו בשנותיה הראשונות של המדינה כשתושבי הסביבה מסייעים בתהליך. היער משלב נטע אדם עם חורש ים-תיכוני שמאפיין את רכס הכרמל.  במשך השנים נוצר יער מגוון עם מיני חורש רבים ביניהם: עצי אלון מצוי, אלה ארצישראלית, עוזרר קוצני, אשחר ארצישראלי, חרוב מצוי, אלת המסטיק, שיקמה, זית סורי ושיחי צבר. בשטח בולטים עצי אורן ירושלים שהזריעו עצמם מחדש. עצים אלו נבדלים מעצי אורן אחרים בגזע רחב ומסתעף ובצמרת רחבה.

 

שבילי הליכה ופריחות

במרבית חודשי השנה מתכסה האזור בפריחה, בעיקר בחודשי החורף כשמרבדי רקפות וכלניות מרפדים את האדמה. ישנם גם לוטם, קידה שעירה, נרקיסים ומיני סחלבים. מצפה עופר ניצב בשיאו של הרכס ובלבו מגדל התצפית של קק"ל ששולט על האזור. מן המגדל נשקפים נופי הכרמל, יישובי מישור החוף, חלקות חקלאיות, מטעי בננות ובריכות דגים, כשבאופק נשקפים מימיו הכחולים של הים התיכון וחופיו המפורצים.

 

מגדל התצפית היערני הוקם על ידי קרן קימת לישראל בשנות ה-60 בסיוע הקהילה האוסטרלית. המגדל משמש כאמצעי לאיתור שריפות בשטחי היער והחורש הגדולים באזור. בעונת הקיץ מפעילה קק"ל בכל ימות השבוע מערך של תצפיות, כבאיות וצוותי כוננות, למניעת שריפות וכיבוי דלקות. גרם מדרגות מוביל אל מרפסת התצפית החולשת על נוף פנורמי: מרכס הכרמל, דליית אל כרמל ועד זיכרון יעקב, מישור החוף, עתלית, חוף דור והבונים בעוד יערות האורנים פרושים למרגלות המגדל.  ביער מצויים שפע של חניוני פיקניק, ספסלים מול הנוף, מתקני משחקים, שבילי הליכה ועמדות שתייה.

 

באחת מחלקות היער הוותיקות הוכשרו שבילי הליכה בטבע שקיבלו את השם "שבילי רון". שבילים אלה וחניון מרכזי מנציחים את זכרם של אל"מ (מיל') אביאל רון ושני ילדיו, עופר וענת שנהרגו בפיגוע של מחבל מתאבד במסעדת "מצה" בחיפה ב-31 במרס 2002. אביאל רון ז"ל היה ממפתחי טנק המרכבה וזוכה פרס בטחון ישראל לשנת תשנ"ב. לפני מותו ניהל את המרכז למיפוי ישראל (מפ"י). החניון נמצא בחורבת כביר צפונית-מערבית לכרם מהר"ל והוקם ביוזמת האם והרעיה כרמית.

 

 צילום: רונית סבירסקי

מסלולי אופניים 

ביער סומנו ארבעה מסלולי אופניים בדרגות קושי שונות המשתלבים אלה באלה. ניתן לבחור באחד מהם או לשלב ביניהם ולרכב בדרכי היער המוצלות. אחד המסלולים המתאימים לטיול משפחתי בדרגת קושי קלה הוא מסלול מספר 2 המסומן במפת השטח בצבע ירוק ואורכו 8 קילומטרים. המסלול עובר בדרך עפר מישורית ברובה וניתן לרכב לאורכה כשעתיים עד שלוש שעות. נקודת היציאה מחניון אתא טורק בסמוך למרכז "מירב" ומשם אל לבו של יער עופר. במהלך הרכיבה צופים בנופים מגוונים  ובשבילי יער צרים, בין ברושים, אורנים ושיחים. בהמשך הדרך מגיעים אל מבנה ארכיאולוגי של קבר שיח' דנון, שהיה אחד מהחיילים המצריים שנלחמו נגד הצלבנים באזור, נהרג ונקבר בתחתית הגבעה. לאורך המסלול ניתן לצפות בבעלי-חיים ביניהם: צבאים, שועלים, ציפורי שיר, נמיות ותנים. בהמשך המסלול ממוקמת נקודת תצפית לעבר הים ואם מגיעים אליה בשעת שקיעה כדאי לעצור ולראות את השמיים נצבעים באדום.

 

איך מגיעים: נוסעים בכביש 4, בצומת פרדיס פונים צפונה לכיוון כביש 7021 המוביל ליישובים עופר וכרם מהר"ל ועל פי השילוט למצפה עופר.